Gorozhanin.com.ua

Врятувати життя та навчити інших: як цивільні лікарі працюють з пораненими у прифронтовому Харкові

12 февраля
04:10 2025

Повномасштабна війна змінила характер бойових дій та поранень, що змусило медиків удосконалювати підходи до лікування.

Щодня у Харківській обласній лікарні перебуває понад 100 пацієнтів з мінно-вибуховими травмами. Переважно це цивільні. А саме мешканці Харкова, які опинилися в епіцентрі вибух та евакуйовані з зон активних бойовий дій, зокрема з Куп’янського району.

Врятувати життя та навчити інших: як цивільні лікарі працюють з пораненими у прифронтовому Харкові , фото-1

«Лишилася через те, що собачок дуже багато, — 30 собачок та 17 котів. Їх треба було годувати. Того ж вечора рясна така навала дронів. Від одного я ухилилася, але інший мене наздогнав» — згадує куп’янчанка Галина Міщенко.

Жінку встигли евакуювати медики швидкої допомоги. Інцидент стався ще на початку листопада, проте постраждала ще на милицях — травма ноги була досить важкою. Втім, вона не втомлюється дякувати лікарям, які врятували і її, і ногу. До війни цивільні лікарі майже не стикалися з множинними мінно-вибуховими пораненнями. Планові операції проводилися за звичними протоколами, але зараз головним завданням є стабілізація постраждалих і зупинка кровотеч. Масові надходження поранених після обстрілів стали буденністю.

Врятувати життя та навчити інших: як цивільні лікарі працюють з пораненими у прифронтовому Харкові , фото-2

«Коли прилітає КАБ або ракета по Харкову, ми отримуємо масові надходження — понад 5 пацієнтів одночасно з мінно-вибуховими пораненнями. Тоді вся лікарня, всі лікарі, медичний персонал: молодший, середній, — спускаються до приймального відділення. Ми сортуємо пацієнтів, оцінюємо їхній стан, і тоді вирішуємо, — кого відправити одразу до операційної, кого до екстреного відділення для стабілізації, а потім вирішуємо до якого відділення пацієнт буде переведений, враховуючи його поранення», — розповідає завідувач хірургічного відділення Олег Волченко.

Щоб працювати злагоджено та ефективно, лікарям необхідно не лише вдосконалювати навички, часто нетипові для цивільних фахівців, а й мати сучасне обладнання, яке допомагає рятувати життя. В умовах війни забезпечити лікарні всім необхідним складно, але на допомогу приходять благодійні фонди та міжнародні партнери.

Врятувати життя та навчити інших: як цивільні лікарі працюють з пораненими у прифронтовому Харкові , фото-3

Зокрема, завдяки фонду «Українські брокери без кордонів» за сприяння ПРООН у межах проєкту «Трансфомаційне відновлення задля безпеки людей в Україні» та за фінансової підтримки уряду Японії, клініка отримала сучасний операційний ЛОР-мікроскоп, який допомагає рятувати слух поранених, близько 80% з яких мають акубаротравми.Крім того, лікарня отримала сучасний операційний стіл із функцією рентгенівського дослідження, що дозволяє виявляти уламки під час операцій.

Врятувати життя та навчити інших: як цивільні лікарі працюють з пораненими у прифронтовому Харкові , фото-4

Завдяки цьому значно підвищується ефективність медичної допомоги. Також було організовано тренінги для цивільних лікарів, аби навчити їх працювати з портативними апаратами УЗД та вдосконалити навички лікування складних травм. Що є вкрай актуальним для Харкова та інших прифронтових регіонів.

«Це дуже своєчасно та потрібно, — зазначає лікар із Павлограда Сергій Лук’яненко.— Адже ми також близько до фронту, до нас привозять поранених, і ми маємо розуміти сучасні методи лікування.»

Врятувати життя та навчити інших: як цивільні лікарі працюють з пораненими у прифронтовому Харкові , фото-5

«Особливий фокус нашої уваги зосереджений на тих областях, які найбільше постраждали та продовжують відчувати виклики війни. В цих областях ми працюємо комплексно, вивчаючи, що необхідно для допомоги людям, щоб покращувати якість їх життя та надання якісної медичної допомоги, людям, які постраждали від мінно-вибухових інцидентів, або викликів пов’язаних з війною. Минулого року, разом з міністерствами та експертами ми напрацювали комплексну модель допомоги людям, які постраждали від мінно-вибухової діяльності. Окремими елементами цієї моделі є надання якісних медичних послуг. В зв’язку з цим ми працюємо разом з місцевими організаціями, які разом з медичними інституціями готові запропонувати таке реагування: організовувати навчальні заходи та закупати обладнання для вирішення нагальних питань. Таким чином ми налагодили співпрацю з громадською організацією «Українські брокери без кордонів» та з їх допомогою, завдяки фінансовій підтримці уряду Японії, надали необхідне обладнання для Харківської обласної лікарні», — зазначила очільниця команди за напрямком «Демократичне врядування» ПРООН в Україні, Олена Урсу.

Лише за минулий рік через Харківську обласну лікарню пройшло понад 3000 пацієнтів з мінно-вибуховими травмами.

Врятувати життя та навчити інших: як цивільні лікарі працюють з пораненими у прифронтовому Харкові , фото-6

«Щодня на госпіталізацію до нас надходять постраждалі як з Харкова, так і з інших міст регіону. Це дуже важкі травми. Іноді людина потрапляє відразу в реанімацію. Але завдяки професіоналізму наших лікарів, підтримці з боку медичної спільноти — це майже завжди закінчується позитивно. Хотілося б дійсно подякувати ПРООН в Україні за те, що звертають увагу на цю проблематику в нашій та інших лікарнях», — зазначив директор КНП «Харківська обласна клінічна лікарня» Руслан Врагов.

Лікарі зазначають, що нові навички та обладнання будуть важливими і після активної фази бойових дій. Лікарям доведеться довго проводити планові операції та допомагати людям оговтатися після війни: видаляти уламки, відновлювати слух та лікувати старі поранення. Навіть зараз через КНП «Харківська обласна клінічна лікарня» щорічно проходять понад 170 тисяч пацієнтів, 30 тисяч з яких — стаціонарно.

Врятувати життя та навчити інших: як цивільні лікарі працюють з пораненими у прифронтовому Харкові , фото-7

Навіть після закінчення війни система охорони здоровʼя України потребуватиме значних ресурсів для реабілітації поранених. Відновлення пацієнтів після поранень, видалення уламків та лікування інших складних травм — це те, що потребує довгострокових зусиль та стратегічного планування. Саме тому медична система має бути готовою не лише до екстреної допомоги, а й до тривалого супроводу пацієнтів, які потребуватимуть операцій, протезування, слухової реабілітації та психологічної підтримки. Завдяки подібним ініціативам вже зараз закладається фундамент для якісної медичної допомоги у майбутньому.

Нагадаємо, у Харкові збільшилася кількість пологів. 

Статьи по теме

Последние новости

Обстріли за добу: ворог знищив будинок 99-річної бабусі, — ФОТО

Читать всю статью

Мы в соцсетях

Наши партнёры

UA.TODAY - Украина Сегодня UA.TODAY

Наша цель – ваш комфорт: EA-LOGISTIC – гарантия эффективных международных грузоперевозок.