Війна в цифрах: як вплинуло повномасштабне вторгнення на Харківщину, — ФОТО, ВІДЕО
Для харків’ян повномасштабне вторгнення розпочалося зі звуків вибухів о четвертій ранку 24 лютого 2022 року. Вдень окупанти вже підійшли до міста.
ТЕРИТОРІЯ
Доля обласного центру вирішувалася у перші три дні війни — рашисти намагалися прорватися з боку Північної Салтівки, Рогані та Олексіївки. Але були знищені, місто не вдалося ані взяти в облогу, ані покорити.
На той момент у місті точилися вуличні бої. За Харків билися усі: і військові, і цивільні. Підрозділи ЗСУ, Нацгвардія, поліція, просто добровольці. Ворога колошматили буквально на кожній вулиці. Надзвичайно важливо було перехопити ініціативу в перші 10 днів, що ми і зробили. Вибили росіян з міста, нормально закріпилися і все – вони втратили момент раптовості й зрозуміли, що більше до міста їм не пробитися, — згадує Герой України, командир 92-ї окремої механізованої бригади ім. кошового отамана Івана Сірка Павло Федосенко
При цьому за 2022 приблизно третина території Харківської області була окупована російськими військами в перші дні. До квітня 2022 року російська армія захопила ключові транспортні вузли регіону, такі як Куп’янськ, Ізюм та Балаклія.

У вересні 2022 року Збройні Сили України провели успішний контрнаступ, в результаті якого з 7 по 11 вересня було звільнено понад 544 населених пункти, що становило приблизно 3000 км² території. Серед звільнених міст були Ізюм, Куп’янськ та Балаклія.

Станом на початок січня 2023 року російські війська утримували невелику та малонаселену частину області на кордоні з Луганською областю та росією. Під їхнім контролем залишалося лише 28 населених пунктів, в яких проживало близько 200–300 осіб.
Главком Віктор Залужний говорив, що він ще під час наступу пропонував піти на Бєлгород, щоб захистити Харків від подальших обстрілів, які тривають, і територію від нових вторгнень. Але цей план був відкинутий.
У травні 2024 році росіяни знову перейшли кордон, та захопили ділянки у напрямку Липців та Вовчанську, який був знищений майже на 100%. Крім цього, повзучим наступом вони відвоювали лівий берег Осколу на Харківщині й прагнуть окупувати Куп’янськ.

ЛЮДИ
До початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, станом на 1 січня 2022 року, у Харкові проживало приблизно 1,42 мільйона осіб. В області відповідно понад 3 млн людей.
Однак через війну значна частина населення була змушена евакуюватися. Сотні тисяч людей, зокрема матусь з дітьми та стареньких врятувала «Укрзалізниця», яка в перші місяці війни вивезла понад 1 мільйон людей з регіону. У перші дні війни щоденно з харківського вокзалу відправлялися евакуаційні поїзди, перевозячи близько 30 тисяч людей на добу.

Влітку 2022 року, після стабілізації ситуації, частина жителів почала повертатися. Точна кількість населення на кінець 2022 року невідома, але орієнтовно в місті, за оцінками ХМР, мешкає від 1 до 1,2 мільйона осіб. Але варто зазначити, що понад 200 тисяч — це переселенці з прифронтових районів області, а також Донбасу та Херсонщини.
ЖЕРТВИ
Станом на кінець 2024 року у Харківській області загинули 2767 цивільних осіб, серед яких 95 дітей. Крім того, 5821 людина отримала поранення, з них 449 — діти. Найбільше дитячих смертей зафіксовано в Ізюмському районі (22 випадки) та в місті Харкові (18 випадків)
Ізюм став містом-свідком рашистських воєнних злочинів, тут були викрито одно із наймасовіших в Україні місць поховання жертв окупантів.де ексгумували 447 тіл: 414 цивільних осіб (194 чоловіки, 215 жінок, 5 дітей), 22 військовослужбовців та 11 осіб, чию стать не вдалося встановити.

Станом на січень 2025 року, 22 тіла залишаються неідентифікованими через відсутність інформації про їхніх родичів або знайомих, що ускладнює завершення судово-медичних експертиз.
Варто зазначити, що під час окупації та бойових дій Харківська область зазнала значних руйнувань: було пошкоджено або знищено близько 94 об’єктів культурної спадщини, понад 4800 об’єктів інфраструктури та 4200 житлових будинків