Gorozhanin.com.ua

Війна в цифрах: як вплинуло повномасштабне вторгнення на Харківщину, — ФОТО, ВІДЕО

25 февраля
06:14 2025

Для харків’ян повномасштабне вторгнення розпочалося зі звуків вибухів о четвертій ранку 24 лютого 2022 року. Вдень окупанти вже підійшли до міста.

 ТЕРИТОРІЯ

Доля обласного центру вирішувалася у перші три дні війни — рашисти намагалися прорватися з боку Північної Салтівки, Рогані та Олексіївки. Але були знищені, місто не вдалося ані взяти в облогу, ані покорити. 

На той момент у місті точилися вуличні бої. За Харків билися усі: і військові, і цивільні. Підрозділи ЗСУ, Нацгвардія, поліція, просто добровольці. Ворога колошматили буквально на кожній вулиці. Надзвичайно важливо було перехопити ініціативу в перші 10 днів, що ми і зробили. Вибили росіян з міста, нормально закріпилися і все – вони втратили момент раптовості й зрозуміли, що більше до міста їм не пробитися, — згадує Герой України, командир 92-ї окремої механізованої бригади ім. кошового отамана Івана Сірка Павло Федосенко

При цьому за 2022 приблизно третина території Харківської області була окупована російськими військами в перші дні. До квітня 2022 року російська армія захопила ключові транспортні вузли регіону, такі як Куп’янськ, Ізюм та Балаклія.

Війна в цифрах: як вплинуло повномасштабне вторгнення на Харківщину, - ФОТО, ВІДЕО, фото-6

У вересні 2022 року Збройні Сили України провели успішний контрнаступ, в результаті якого з 7 по 11 вересня було звільнено понад 544 населених пункти, що становило приблизно 3000 км² території.  Серед звільнених міст були Ізюм, Куп’янськ та Балаклія.

Війна в цифрах: як вплинуло повномасштабне вторгнення на Харківщину, - ФОТО, ВІДЕО, фото-7

Станом на початок січня 2023 року російські війська утримували невелику та малонаселену частину області на кордоні з Луганською областю та росією. Під їхнім контролем залишалося лише 28 населених пунктів, в яких проживало близько 200–300 осіб.

Главком Віктор Залужний говорив, що він ще під час наступу пропонував піти на Бєлгород, щоб захистити Харків від подальших обстрілів, які тривають, і територію від нових вторгнень. Але цей план був відкинутий. 

У травні 2024 році росіяни знову перейшли кордон, та захопили ділянки у напрямку Липців та Вовчанську, який був знищений майже на 100%. Крім цього, повзучим наступом вони відвоювали лівий берег Осколу на Харківщині й прагнуть окупувати Куп’янськ.

Війна в цифрах: як вплинуло повномасштабне вторгнення на Харківщину, - ФОТО, ВІДЕО, фото-8

ЛЮДИ

До початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, станом на 1 січня 2022 року, у Харкові проживало приблизно 1,42 мільйона осіб. В області відповідно понад 3 млн людей.

Однак через війну значна частина населення була змушена евакуюватися. Сотні тисяч людей, зокрема матусь з дітьми та стареньких врятувала «Укрзалізниця», яка в перші місяці війни вивезла понад  1 мільйон людей з регіону. У перші дні війни щоденно з харківського вокзалу відправлялися евакуаційні поїзди, перевозячи близько 30 тисяч людей на добу.

Війна в цифрах: як вплинуло повномасштабне вторгнення на Харківщину, - ФОТО, ВІДЕО, фото-9

Влітку 2022 року, після стабілізації ситуації, частина жителів почала повертатися. Точна кількість населення на кінець 2022 року невідома, але орієнтовно в місті, за оцінками ХМР, мешкає від 1 до 1,2 мільйона осіб. Але варто зазначити, що понад 200 тисяч — це переселенці з прифронтових районів області, а також Донбасу та Херсонщини. 

ЖЕРТВИ

Станом на кінець 2024 року у Харківській області загинули 2767 цивільних осіб, серед яких 95 дітей. Крім того, 5821 людина отримала поранення, з них 449 — діти. Найбільше дитячих смертей зафіксовано в Ізюмському районі (22 випадки) та в місті Харкові (18 випадків)

Ізюм став містом-свідком рашистських воєнних злочинів, тут були викрито одно із наймасовіших в Україні місць поховання жертв окупантів.де ексгумували 447 тіл: 414 цивільних осіб (194 чоловіки, 215 жінок, 5 дітей), 22 військовослужбовців та 11 осіб, чию стать не вдалося встановити.

Війна в цифрах: як вплинуло повномасштабне вторгнення на Харківщину, - ФОТО, ВІДЕО, фото-10

Станом на січень 2025 року, 22 тіла залишаються неідентифікованими через відсутність інформації про їхніх родичів або знайомих, що ускладнює завершення судово-медичних експертиз.

Варто зазначити, що під час окупації та бойових дій Харківська область зазнала значних руйнувань: було пошкоджено або знищено близько 94 об’єктів культурної спадщини, понад 4800 об’єктів інфраструктури та 4200 житлових будинків

Статьи по теме

Последние новости

Столичное метро возобновляет работу после тревоги: что происходит на станциях

Читать всю статью

Мы в соцсетях

Наши партнёры

UA.TODAY - Украина Сегодня UA.TODAY

Наша цель – ваш комфорт: EA-LOGISTIC – гарантия эффективных международных грузоперевозок.