У Харкові зростають ціни на продукти: як саме і які прогнози на рік
У Харкові зросли ціни на овочі та фрукти.
Як повідомили в Департаменті адміністративних послуг та споживчого ринку, за рік найбільше подорожчали:
- капуста (+70%),
- морква (+50%),
- яблука (+45%),
- буряк (+28%),
- картопля та лимони (+20%),
- печериці (+13%).
Водночас ціни на апельсини, банани та цибулю майже не змінилися.
Станом на лютий у Харкові середня вартість продуктів становить:
- картоплі — 30-35 грн/кг,
- капусти — 45-60 грн/кг,
- буряка — 20-30 грн/кг,
- моркви — 32-45 грн/кг,
- цибулі — 16-25 грн/кг,
- печериць — 110-150 грн/кг,
- апельсинів — 60-120 грн/кг,
- лимонів — 65-80 грн/кг,
- яблук — 35-45 грн/кг,
- бананів — 60-70 грн/кг.
Загалом, за даними Держстату, річна інфляція в Україні у січні набирає обертів: вона склала 12,9% (в порівнянні з січнем 2024 року) проти 12% у грудні.
У порівнянні із січнем 2024 року найбільше подорожчали комінальні послуги та зв’язок (+19%). У порівнянні із груднем 2024 року серед продуктів лідерами подорожчання стали овочі (+5,5% за місяць), олія (+2,8%) та хліб (+2,1%).
Юрій Гайдай, старший економіст Центру економічної стратегії в етері національного телемарафону прокоментував причини підвищення цін.
Перший тимчасовий чинник: гірший ніж міг би бути минулорічний врожай, нестача вітчизняних сховищ для зберігання продуктів. Крім того, це збільшення витрат бізнесу на електроенергію і на робочу силу. Істотно виросли ціни на послуги, де вартість робочої сили є основним фактором. Існує дефіцит робочих рук, який вирішується підвищенням зарплат, збільшенням видатків, відповідно все це закладається у ціни.
Також протягом минулого року була помітна девальвація гривні, це здорожчало імпорт, і разом ці всі чинники склалися. Цього року багато чого залежить від врожаю, наголосив експерт, але загалом прогнози оптимістичні.
Якщо в нас не буде негативних сюрпризів від врожаю, інфляція почне уповільнюватися десь з літа, і може спуститися нижче 10%, можливо до 8, як прогнозує Нацбанк, можливо трошки більше, але нижче 10%. НБУ має достатньо важелів для цього, поки ми не отримаємо достатньо зовнішнього фінансування. Власне, на цей рік є достатньо гарантій і не має бути сюрпризів, то думаю, що інфляція буде рухатися униз.
Нагадаємо, ціни у Харкові: наскільки подорожчали яйця та бакалія