Gorozhanin.com.ua

Тарифи, податки, соцдопомога: що зміниться в Україні і Харкові з 1 січня

01 января
15:01 2025

З 1 січня 2025 року на українців чекають нововведення, які торкнуться багатьох сфер життя громадян.

Редакція 057 звертає увагу на основні зміни.

Пенсія, зарплата та прожитковий мінімум

Тарифи, податки, соцдопомога: що зміниться в Україні і Харкові з 1 січня, фото-1

До речі, з 1 січня мінімальна пенсія та прожитковий мінімум не зміняться. Мінімальна пенсія буде 2 361 грн, а максимальна — 23 610 грн. Прожитковий мінімум залишиться на рівні 2950 грн. Також з 1 січня залишиться без змін мінімальна зарплата — 8000 гривень на місяць.

Водночас збільшиться вимога до тривалості трудового стажу для виходу на пенсію за віком. Так, у 2025 році для отримання пенсії у 60 років необхідно мати не менше 32 років трудового стажу. Але індексація пенсій у 2025 році все-таки буде. За словами експерта Інституту демографії та соціальних досліджень Лідії Ткаченко, пенсії в Україні можуть підвищити в березні приблизно на 10-12%.

За новими правилами почнуть виплачувати субсидії ВПО на оренду житла, призначення якої розпочнеться з середини січня 2025-го. Тепер право на неї мають переселенці, які перемістилися в будь-який регіон України, підконтрольний уряду. Раніше допомога поширювалася на дев’ять областей. Право на субсидію матимуть родини, які витрачають на оренду понад 20% своїх доходів.

Доплати вчителям

Тарифи, податки, соцдопомога: що зміниться в Україні і Харкові з 1 січня, фото-2

З 1 січня 2025 року усі педагоги зможуть отримувати щомісячну надбавку до зарплати у розмірі 1000 гривень «на руки» (тобто після сплати податків). А вже з вересня 2025 року доплата зросте до 2000 грн. Відповідна постанова уряду діятиме до завершення воєнного стану в Україні.

Податки для ФОП

З 1 січня сплата Єдиного соціального внеску (ЄСВ) знову стане обов’язковою для переважної більшості підприємців. Місячний платіж становитиме 1760 гривень, що складає 22% від мінімальної зарплати. Таким чином, за рік потрібно буде заплатити 21120 гривень.

Право не сплачувати цей податок матимуть ФОПи, які перебувають на тимчасово окупованих територіях. А також ті підприємці, які паралельно є найманими працівниками, і за яких роботодавець сплачує ЄСВ у розмірі не меншому за мінімальний страховий внесок (тобто 1760 грн і вище).

«З 2021 року ФОП-найманий працівник, за якого роботодавець платить ЄСВ, може не сплачувати цей податок «за себе», як за підприємця. Тобто дозволяється сплата ЄСВ лише один раз. Це правило зберігається і на 2025 рік», — пояснює УНІАН бухгалтер Антоніна Коновал.

Також з 1 січня 2025 року усі ФОПи, на додачу до Єдиного податку та ЄСВ, будуть зобов’язані сплачувати військовий збір, розмір якого варіюватиметься, залежно від групи. Так, платники єдиного податку першої, другої та четвертої груп сплачуватимуть по 800 гривень на місяць (10% від мінімальної зарплати), а третьої групи – 1% від доходу.

Ціни на бензин

З 1 січня в Україні очікується наступний етап підвищення акцизу на пальне, відповідно до закону, який президент Володимир Зеленський підписав у вересні 2024 року. Метою є поступове збільшення ставок до мінімального рівня, встановленого в Євросоюзі.

Так, передбачається, що у 2025 році нові значення акцизу складатимуть: 271,7 євро за тисячу літрів бензину, 215,7 євро за тисячу літрів дизелю та 173 євро за тисячу літрів газу. Наступний етап зростання запланований вже на 2026 рік.

Автострахування

Тарифи, податки, соцдопомога: що зміниться в Україні і Харкові з 1 січня, фото-3

В Україні змінюються правила обов’язкового автострахування, що покликані наблизити українське законодавство до європейського.

Прогнозується, що нововведення призведе до здорожчання полісів. Втім, для певних категорій осіб залишаться пільги: учасники бойових дій, Революції Гідності та люди з інвалідністю 1-2 груп матимуть знижку 50%.

Так, згідно з законом, що набуває чинності 1 січня, передбачається збільшення страхових сум до європейського рівня. Якщо у 2024 році ліміти відшкодувань на одного потерпілого складали 160 тис. грн за шкоду, завдану майну, та 320 тис. грн за шкоду, завдану здоров’ю, то з нового року ці показники зростуть до 250 тис. грн (при максимальній виплаті на подію – 1,25 млн грн) та 500 тис. грн (при максимумі – 5 млн грн) відповідно. Наступний етап збільшення страхових виплат запланований на 2026 рік.

Тарифи на електрику та зв’язок

Тарифи, податки, соцдопомога: що зміниться в Україні і Харкові з 1 січня, фото-4

Останнє підвищення тарифу на електрику для населення до 4,32 грн/кВт-год залишиться незмінним до 30 квітня 2025 року. А от потім на українців, скоріше за все, очікує чергова хвиля здорожчання світла.

Змінять тарифи у новому році оператори зв’язку. Так, компанія «Укртелеком» з січня 2025 року підвищує тарифи на послуги фіксованого телефонного зв’язку та проводового радіо на 21-23 відсотки.

Як повідомляють у компанії, плата за проводове радіо зросте зі 145 до 189 гривень на місяць. Тариф «Простий» збільшиться у ціні зі 195 до 255 грн. Тариф «Простий Мінімальний» — до 249 грн. За послуги за тарифом «Домашній Базовий» доведеться платити 325 грн на місяць замість 255. А тариф «Домашній Безлімітний» зросте в ціні до 329 грн.

Також про здорожчання своїх послуг повідомляють і мобільні оператори. Зокрема, «Київстар» з 20 грудня підвищив ціни на свої тарифи для абонентів, в середньому, на 25%.

«Укрпошта» з 1 січня 2025 року визначатиме вартість доставки в залежності від об’єму, а не від ваги відправлення. Гендиректор «Укрпошти» Ігор Смілянський пояснив, що українська компанія оглядається на тенденції лідерів світового ринку на кшталт FedEx та UPS. Таким чином, об’єм посилки стане головним критерієм розрахунку, а вагу вказувати потрібно лише для контролю цілісності.  

Ліквідація МСЕК

З 1 січня будуть остаточно ліквідовані медико-соціальні експертні комісії (МСЕК), які, як зазначав прем’єр-міністр Денис Шмигаль, має замінити «цифрова, прозора, європейська модель». Цьому рішенню передувала низка скандалів через корупцію (усі пам’ятають фото сина керівниці Хмельницького обласного МСЕК, що лежить на ліжку, устеленому пачками з валютою), прокурорів-інвалідів, фіктивні медичні документи та діагнози.

Старі МСЕК мають замінити експертні команди лікарів у багатопрофільних закладах охорони здоров’я. Склад команд буде не сталим, а формуватиметься індивідуально під кожен випадок. А усі направлення, діагнози, документи та висновки фіксуватимуться у електронній системі.

Встановлення інвалідності для пацієнтів має спроститися: після встановлення діагнозу лікуючий лікар одразу направлятиме особу на оцінювання без необхідності проходження лікарсько-консультативної комісії закладу.

Бонуси для харків’ян

Тариф на проїзд у комунальному транспорті у Харкові залишиться безплатним. Відповідні кошти вже передбачені в міському бюджеті на наступний рік. 

Окрім безплатного проїзду, бюджет на 2025 рік включає фінансування безплатного харчування для жителів міста. Щодня таку допомогу отримують близько 44-45 тисяч харків’ян.

Статьи по теме

Последние новости

Оперативна інформація станом на 08.00 04.01.2025 щодо російського вторгнення

Читать всю статью

Мы в соцсетях

Наши партнёры

UA.TODAY - Украина Сегодня UA.TODAY

Наша цель – ваш комфорт: EA-LOGISTIC – гарантия эффективных международных грузоперевозок.