«Редан» повертається? Через підліткові сутички у центрі Харкова поліція запроваджує посилене чергування
Конфлікт між групами молоді стався 2 лютого, біля ТЦ «Нікольский». Фото та відео інциденту оприлюднили телеграмканали.
До правоохоронних органів надійшло повідомлення про масштабний конфлікт поблизу торгівельно-розважального комплексу. На виклик оперативно відреагували поліцейські наряди, які прибули на місце інциденту. Як повідомив керівник Управління ювенальної превенції поліції Василь Богдан в ефірі «Громадського радіо», правоохоронці виявили групу молоді, що вступила в конфлікт з охоронцями закладу. Завдяки швидким діям поліції сутичку вдалося швидко припинити.
За попередніми даними, серед учасників інциденту не було постраждалих, які потребували медичної допомоги. Проте за фактом групового хуліганства відкрито кримінальне провадження.
Наразі для запобігання подібним випадкам у майбутньому поліція посилила патрулювання в місті.
Нагадаємо, на том самому місці молодіжні групи вже намагалися розв’язати сутички. Тоді це пов’язували з через субкультуру, яка мала назву ЧВК «Редан». Цей рух виник у Росії та з 2023 року поширюється на території України.
За інформацією Національної поліції, поширення подібної субкультури є частиною інформаційно-психологічної операції, організованої російськими пропагандистами, щоб втягнути українських підлітків у протиправну діяльність. Оперативні служби спільно з Кіберполіцією працюють над встановленням джерел фінансування, адміністраторів заблокованих ресурсів, а також організаторів масових заходів. Основна мета цих груп — провокування конфліктів і масових бійок серед молоді, однак поліцейським вдалося запобігти реалізації цих намірів.
В 2023 році в різних регіонах України зафіксовано близько 30 молодіжних зібрань. Подібні зібрання агресивної молоді вже були зафіксовані у Харкові, Києві, Львові та інших обласних центрах України. Як повідомив начальник управління ювенальної превенції Національної поліції Василь Богдан, понад 700 осіб, більшість із яких — неповнолітні, були запрошені до поліції для з’ясування обставин.
Ювенальні поліцейські проводять профілактичні бесіди з підлітками та їхніми батьками, наголошуючи на відповідальності за участь у подібних заходах. Згідно із законодавством, за такі дії може бути застосована як адміністративна відповідальність для батьків, так і кримінальна відповідальність для самих підлітків, починаючи з 14-річного віку.
Правоохоронні органи України заблокували 18 онлайн-каналів і груп, які були створені з метою дестабілізації внутрішньої ситуації в країні та пов’язані з рухами «Редан» та «Анти-Редан» поширюються через соцмережі, зокрема з території країни-агресора. Правоохоронці підкреслюють, що ці рухи є елементом інформаційної війни, спрямованої на дестабілізацію ситуації в країні через маніпуляції з молоддю.