Gorozhanin.com.ua

Пошкоджені росіянами пам’ятки Харкова: Держпром, — ФОТО, ВІДЕО

11 февраля
15:39 2025

Внаслідок збройної агресії рф у Харкові зруйновано чи пошкоджено близько 400 пам’яток архітектури та ще близько 100 об’єктів, які офіційно не внесені до реєстрів, але мають таку ж саму культурну цінність.

Редакція 057 розповідає про деякі історичні будівлі, які були зруйновані або пошкоджені росіянами. 

28 жовтня 2024 року російська армія вдарила фугасною авіабомбою по історичній памятці у середмісті Харкова — Держпрому. Цілеспрямований удар був завданий по сьомому під’їзду на рівні третього поверху. Він спричинив обвал перекриття третього та другого поверхів, а також частини фасаду та даху. Вибухова хвиля також пошкодила конструкції інших під’їздів. 

Пошкоджені росіянами пам'ятки Харкова: Держпром, - ФОТО, ВІДЕО, фото-1

Ми вже в деталях писали про історію та цінність Держпрому і що відомо про перший український хмарочос.

За словами директора Держпрому Миколи Чехунова, було повністю знищено одну зі стін та перекриття над третім поверхом будівлі.

«Другий поверх — під ним вікна розбиті, знищені. Я ніколи не думав, що мені доведеться працювати багато років у цій будівлі, але я люблю цю будівлю. Образливо до сліз», — розповів після удару Чехунов.

Тоді будівлю обстежили, зокрема архітектор-реставратор Віктор Дворніков, який розповів про ступінь пошкоджень.

«Щодо Держпрому — тут йдеться про руйнацію об‘екту перекриття горішнього, фрагменту  стіни і міжповерхових перекриттів. Це локальна руйнація, але там достатньо серйозні руйнації внутрішніх приміщень. Тобто весь 7-й підїзд, де стався приліт, зазнав дуже серйозних внутрішніх пошкоджень», — розповів фахівець.

Зауважимо, це було третє влучання по історичній будівлі. 1 березня 2022 року, коли окупанти вдарили ракетою по будівлі обласної адміністрації, у Держпромі були частково вибиті вікна. Також скління у майже всій північно-західній частині будівлі було пошкоджене вибуховою хвилею 2 січня 2024 року, коли російська ракета влучила у дорогу поруч. Крім того, будівля постраждала 8 листопада 2024 року.

Пошкоджені росіянами пам'ятки Харкова: Держпром, - ФОТО, ВІДЕО, фото-2

Ще у 2017 році Держпром внесли до попереднього списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО як пам’ятку архітектури в стилі конструктивізму. У 2018 році Кабмін вніс будівлю Держпрому до Державного реєстру нерухомих пам’яток України як об’єкт культурної спадщини національного значення.

7 вересня 2022 року ЮНЕСКО внесла Держпром у список об’єктів для посиленого захисту, втім це не завадило московитам бити по історичній пам’ятціДа й власне самі представники міжнародної організації не квапляться, аби приїхати до Харкова та обстежити руйнації, яких зазнала будівля.

Більш дієвим виявився американський бізнесмен Говард Баффет, який вже не раз приходив на допомогу українцям. Одразу після останнього, жовтневого удару, мільярдер передав понад 2000 вікон та обіцяв й надалі допомагати із відновленням будівлі.

Що ж треба у першу чергу зробити для збереження Держпрому? Віктор Дворніков поділився власною думкою.

Що потрібно робити — якісне тимчасове укриття, щоби будівля не зазнала подальшої руйнації. І поступово розробляти проєкт відновлення. Це передбачає і проектні роботи, і експертизу. І погодження, й отримання фінансування. Це складний процес, який може зайняти понад рік, і на цей час нам треба цю памятку вберегти від впливу атмосфери.

Комітет ЮНЕСКО із захисту культурних цінностей у випадку збройного конфлікту ухвалив рішення про застосування в екстреному порядку механізму «спеціального моніторингу» (ad hoc monitoring) щодо Будинку Державної промисловості у Харкові. 

У Мінкульті пояснили, що це дозволить належним чином зафіксувати пошкодження об’єкта, скоординувати заходи з його відновлення та мати докази для подальшого притягнення Росії до відповідальності. Україна стала першою країною, де ЮНЕСКО застосує цей механізм. Втім комісія ЮНЕСКО й досі не приїхала до Харкова — через бюрократичні перепони та безпекову ситуацію, як стверджують у мінкульті. 

Тим часом Генеральна директорка ЮНЕСКО Одрі Азуле обговорила з мером Львова Андрієм Садовим можливість внесення харківського Держпрому до списку Всесвітньої спадщини. Цей статус має додати гарантії збереження об’єкта, привертає до нього увагу влади та громади, дає пріоритет у залученні коштів для реконструкції і сприяє розвитку туризму.

Тиждень тому начальник ХОВА Олег Синєгубов повідомив, що місія ЮНЕСКО все-таки зможе навесні відвідати Харків.

Вже у березні очікуємо на візит місії ЮНЕСКО, яка здійснить аналіз і оцінку руйнувань Держпрому, а також визначить подальші заходи для відновлення. Держпром — це не просто архітектурна пам’ятка, а знаковий символ Харкова, зазначив Синєгубов.

Архитектор Віктор Дворніков впевнений — символ Харкова можна зберегти. 

Там не йдеться про масштабну проблему, це достатньо локальне пошкодження для всієї будівлі. Там зачепило несучі конструкції, балки, колони, перекриття, але якщо робити це правильно і методично, то це не складна робота.

Нагадаємо, зруйновані росіянами пам’ятки Харкова: Перше реальне училище.

Статьи по теме

Последние новости

Таможенная война Трампа против Канады – что изменит 30-дневная пауза | Новости Украины

Читать всю статью

Мы в соцсетях

Наши партнёры

UA.TODAY - Украина Сегодня UA.TODAY

Наша цель – ваш комфорт: EA-LOGISTIC – гарантия эффективных международных грузоперевозок.