Gorozhanin.com.ua

Подорожі Україною: серце Гуцульщини, — ФОТО

14 февраля
19:59 2025

Магія серця Гуцульщини — Верховини — не відпускає туристів, які воліють повертатися сюди знову і знову. Музеї зі старожитностями, річки й гори, оповиті легендами — Карпати віками утримують цікавість до них.   

Тож і ми пропонуємо повернутися сюди і оглянути місця, про які редакція 057 не встигла розповісти минулого разу. Отже, вирушаємо.

Музей гуцульської магії

Подорожі Україною: серце Гуцульщини, - ФОТО, фото-1

Експозиція створена для презентації місцевих традицій та діяльності гуцульських чародіїв — мольфарів, знахарів тощо. Зокрема експонується інвентар, який використовують цілителі для створення зілля чи замовляння, щоби допомогти людям. У музеї можна ознайомитися з практикою двох найсильніших мольфарів — Андрія Атаманюка (Ґоя) та Михайла Нечая. Тут можна відвідати майстер-клас — гру на дримбі. Також можливо відвідати сакральний трикутник.

Музей Гуцульщини

Подорожі Україною: серце Гуцульщини, - ФОТО, фото-2

Регіональний історико-краєзнавчий музей Гуцульщини був заснований 1938 року. Колекція нараховує близько тисячі експонатів: є предмети побуту, місцевий живопис, виставка народного одягу та вишивки, вироби з дерева та глини.

У загальному експозиційному залі можна побачити такі унікальні експонати, як осколок метеориту, знайдений Матаржуком Василем у р. Бистрець, кляуза Костел та церковні книги реєстрації актів народжень жителів с. Верхній Ясенів (Верховинського р – ну) за 1785 – 1814 та 1830 -1876 роки, журнали «Гуцульщина» і «Сільський господар» за 1936 рік (тут є цікаві матеріали про Гуцульський край, написані гуцульським діалектом) та гуцульську бартку (часів Довбуша), тощо.

Храм Різдва пресвятої Богородиці

Подорожі Україною: серце Гуцульщини, - ФОТО, фото-3

Храм розташований не у самій Верховині, а неподалік — у селі Криворівня. Він є пам’яткою архітектури державного значення і єдиною церквою на Гуцульщині і однією з небагатьох в Україні дерев’яних сакральних споруд, віком понад 350 років.

Існує переказ, що святиню було перенесено на пагорб із присілку Заріччя, з протилежного боку річки Чорний Черемош. Перші згадки про неї відносяться до 1660-х років. На нинішнє місце храм було перенесено в 1719 році. З огляду на це, на сьогодні достеменно невідомо, чи 1719 рік є саме роком побудови церкви, чи роком перенесення її на теперішнє місцезнаходження. 

Разом із мешканцями Криворівні в церкві молилися такі видатні українці як Яків Головацький, Іван Франко, Михайло Грушевський, Михайло Коцюбинський, Гнат Хоткевич, Леся Українка, Володимир Гнатюк та багато інших визначних постатей української культури. У 1901 р. церкву відвідав з пастирським візитом митрополит Андрей Шептицький (тоді ще — єпископ Станіславський), який написав послання гуцульською мовою «До моїх любих гуцулів».

Церква побудована з дерева і має хрестоподібне планування. Структура храму включає в себе короткі бічні гілки і подовжений бабинець. Центральний купол перекриває шатрова глава на невисокому восьмерику, який височить над дахами церковних гілок. 

Писаний камінь

Подорожі Україною: серце Гуцульщини, - ФОТО, фото-4

Гора Писаний Камінь знаходиться недалеко від села Верхній Ясенів Верховинського району. Це скельний комплекс висотою від 2-ох до 20-ьох метрів та протяжністю майже 100 метрів з північного заходу на південний схід. Сама гора схожа на зрізану піраміду. З північної сторони скеля дуже обривиста, в деяких місцях навіть нависає над підніжжям. А з іншого боку, на положистій стороні скелі, розташовані петрогліфи, через які це місце і називають ‒ гора Писаний Камінь. Тут зображені трафаретні фігурки людей, ромби, кола та хрести.

Дослідники стверджують, що петрогліфи можуть належати до різних епох: доби язичництва або первісного християнства. На їхню думку, ці скелі в минулому служили святилищем для наших предків. Про це свідчать дев’ять круглих чаш, що вирубані в скелі.

Подорожі Україною: серце Гуцульщини, - ФОТО, фото-5

Є легенда. за якою в Карпатах жили безжальні і могутні велетні. Але після смерті ватажка, вони поступово зникли. А сам Писаний Камінь — надгробна брила тому самому ватажку велетнів. Однак не всі його потомки вимерли, і десь під землею, в тісній печері, все ще сидить велетень-старожил, гортає сторінки книги пройдешніх і майбутніх днів і вичікує час, коли знайдеться обранець, що зможе замінити його на цьому пості.

Перші документи, в яких згадується гора Писаний Камінь, датуються 1758‒1760 роками, вони створені наглядовою комісією короля Августа III для вивчання та опису територій зі спірними межами. А перші дослідники — варшавські етнографи та історики приїхали на гору Писаний Камінь у 1933 році. Львівський археолог М. Банкрівський у своїй книзі «Сварожі лики» (1992 р.) припустив, що гора Писаний Камінь є міжплемінним культовим центром, який утворився не пізніше VIII – IX століття.

Нагадаємо, подорожі Україною: що подивитись в Яремче, — ФОТО

Статьи по теме

Последние новости

На Київщині ліквідували наслідки нічної атаки: пошкоджено будинки та авто

Читать всю статью

Мы в соцсетях

Наши партнёры

UA.TODAY - Украина Сегодня UA.TODAY

Наша цель – ваш комфорт: EA-LOGISTIC – гарантия эффективных международных грузоперевозок.