Податки для ФОП різних груп: що є і чого чекати
Для кожного, хто хоче відкрити свій бізнес у якості ФОП, податки є важливим елементом. Тому потрібно знати, як ця система працює та чого чекати.
![Податки для ФОП різних груп: що є і чого чекати, фото-1 Податки для ФОП різних груп: що є і чого чекати, фото-1](https://www.057.ua/dist-assets/images/cap.jpg)
Які податки треба сплачувати ФОП?
На спрощеній системі
ЄСВ
Для всіх чотирьох груп є наразі необов’язковий податок ЄСВ (єдиний соціальний внесок). До 2025 року його можна не сплачувати, якщо не потрібний трудовий стаж. Ставка — 22% від мінімальної зарплатні. Подивитися реквізити можна в пункті «Рахунки для сплати платежів» на сайті Головного управління Державної податкової служби своєї області, натиснувши там на пункт 2.
Варто зазначити, що реквізити ЄСВ є і в Електронному кабінеті платника податків у розділі «Стан розрахунків з бюджетом». Проте вони там з’являються не відразу, а тільки після того, як відбулася перша сплата.
![Податки для ФОП різних груп: що є і чого чекати, фото-2 Податки для ФОП різних груп: що є і чого чекати, фото-2](https://www.057.ua/dist-assets/images/cap.jpg)
ЄП
Обов’язковим зараз до сплати є ЄП (єдиний податок). Для ФОП першої групи сума наразі становить 302,8 грн, тобто 10 відсотків від розміру прожиткового мінімуму. Для другої групи ЄП становить 20% від мінімальної заробітної плати, тобто 1420 грн на цей час. Для третьої групи 5% від доходу або ж 50 грн з кожної заробленої тисячі гривень.
Що ж стосується четвертої групи, то розрахунок ЄП ведеться через вартість землі, яку ФОП орендує або власником якої є. Розмір — відповідний відсоток від кожного гектару землі за наступними критеріями: пасовища, ріллі та сіножаття — 0,95%, багаторічні насадження (сади та лісосмуги) — 0,57%, водойми — 2,43%, землі під вирощування сільськогосподарських культур на закритому ґрунті — 6,33%, сіножаття і пасовища у гірських районах — 0,57%, багаторічні насадження у гірських районах — 0,19%.
Подивитися реквізити ЄП можна через розділ «Стан розрахунків з бюджетом» Електронного кабінету платника податків, а також через сайт Державної казначейської служби України, де на головній сторінці треба буде прокрутити до пункту «Пошук реквізитів доходних рахунків», обрати регіон, а в полі найменування податку ввести слово «єдиний».
Сплатити як ЄСВ, так і ЄП, не шукаючи реквізити, можна через «Дію», Приватбанк або різні онлайн-сервіси: Taxer, EasyPay тощо. В «Дії», зокрема, потрібно в «Послугах» в пошуку ввести слово «Податки», а потім обрати один з двох варіантів.
![Податки для ФОП різних груп: що є і чого чекати, фото-3 Податки для ФОП різних груп: що є і чого чекати, фото-3](https://www.057.ua/dist-assets/images/cap.jpg)
ВЗ
Військовий збір (ВЗ) сплачується наразі ФОП на спрощеній системі за найманих працівників. Ставка для всіх становить 1,5%. Дізнатися реквізити можна в пункті «Рахунки для сплати платежів» на сайті Головного управління Державної податкової служби своєї області або через сайт Державної казначейської служби України, де на головній сторінці треба буде прокрутити до пункту «Пошук реквізитів доходних рахунків», обрати регіон, а в полі найменування податку ввести слово «військовий». Сплатити можна через банк. В «Дії» такого пункту немає.
![Податки для ФОП різних груп: що є і чого чекати, фото-4 Податки для ФОП різних груп: що є і чого чекати, фото-4](https://www.057.ua/dist-assets/images/cap.jpg)
На загальній системі
Для всіх таких ФОП обов’язковою є сплата з чистого доходу, тобто грошей, які залишилися після оплати витрат, наступних податків: ПДФО — 18%, ВЗ — 1,5%, ЄСВ — 22%. Якщо виторг за останні 12 місяців перевищив 1 мільйон гривень, то також сплачується ПДВ у розмірі 20%.
Наступні податки сплачуються на загальній системі з урахуванням конкретних особливостей підприємства: акцизний у разі торгівлі алкоголем, тютюновими виробами, бензином та іншими акцизними товарами — ставка залежить від конкретного виду виробу, земельний — ставка залежить від нормативної грошової оцінки ділянки та місця розташування; на нерухомість — ставка встановлюється місцевим органом самоврядування у відповідності від місця розташування та типу, але розмір не повинен перевищувати 1,5% від мінімальної зарплати. Також при наявності найманих працівників за них сплачуються ПДФО, ВЗ та ЄСВ на таку ж суму, яка вказана вище.
Подивитися реквізити можна в пункті «Рахунки для сплати платежів» на сайті Головного управління Державної податкової служби своєї області. Також для того, щоб подивитися акцизний та земельний, можна скористатися сайтом Державної казначейської служби України за вказаною вище схемою, ввівши слово «акцизний» або «земельний».
![Податки для ФОП різних груп: що є і чого чекати, фото-5 Податки для ФОП різних груп: що є і чого чекати, фото-5](https://www.057.ua/dist-assets/images/cap.jpg)
Які податки чекають у майбутньому?
Перш за все, ЄСВ у 2025 році стане обов’язковим для ФОП на спрощеній системі. Також після підписання законопроєкту 11416-д для ФОП на спрощеній системі стане обов’язковою сплата ВЗ за найманих працівників у розмірі 5% і за себе (для першої, другої та четвертої групи — 10% від мінімальної зарплати, для третьої — 1% від доходу), а для ФОП на загальній системі ВЗ зросте до 5%.
Також у цьому ж законопроєкті є авансовий внесок з податку на прибуток для роздрібних торговців пальним за кожне місце, де буде вестися торгівля, і щомісячний авансовий внесок з ПДФО за кожне місце для ФОП – роздрібних торговців пальним. Розміри залежать від того, чи є серед товарів скраплений газ, а також у якій кількості від загального обсягу: 30 тисяч — якщо тільки скраплений газ, 45 тисяч — якщо його від 50 відсотків, 60 — якщо менш як 50 відсотків.
![Податки для ФОП різних груп: що є і чого чекати, фото-6 Податки для ФОП різних груп: що є і чого чекати, фото-6](https://www.057.ua/dist-assets/images/cap.jpg)
Причини підвищення та додавання податків
Збільшення відсотків та додавання видів податків має допомогти з фінансуванням оборони України. Також це має посприяти економічній стабільності в умовах воєнного стану.
Вплив підвищення податків на працівників ФОП
Фактично це призведе до зниження доходів громадян. Причиною є те, що працедавці у своїй більшості не зможуть компенсувати, зокрема, 5% з військового збору, як було вказано в результатах опитування Європейської Бізнес Асоціації. Що ж стосується загального впливу підвищення податків на країну, то, за даними НБУ, до зростання цін це не має призвести.