Gorozhanin.com.ua

Післявоєнна відбудова України та Харкова: коли, як та за чиї гроші?

27 октября
01:07 2022

Вже девʼятий місяць українська міста та села знаходяться під постійними ракетними та артилерійськими ударами країни-терориста — путінської росії. Майже 20 відсотків території України окуповані, мільйони українських громадян силоміць депортовані в росію, ще кілька мільйонів українських жінок та дітей рятуються від війни в країнах Європи, Азії та Америці.

Взагалі збитки, завдані Україні розв’язаною російською федерацією війною, вже в 1,6 раза перевищують ВВП нашої держави. Саме таку цифру оголосив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

«Ситуація зі збитками зафіксована станом на червень. Потреба у коштах, відповідно до цього звіту, 349 млрд доларів, майже 350 млрд. Звичайно, ця сума більше, ніж ВВП нашої держави за минулий рік. В 1,6 раза більше сума, ніж ВВП», — сказав Шмигаль.

Прифронтовий Харків та Харківська область за весь час війни зазнали від російського агресора чи не найбільших руйнувань серед всіх регіонів країни. Так, тільки збитки довкіллю Харківської області від російської агресії вже становлять 83 млрд грн, обсяг збитків дорожній інфраструктурі у Харківській області становить 46 млрд грн.

Війна продовжується, й астрономічні цифри втрат для національної економіки продовжують тільки рости.

Найбільше через воєнні дії в Україні постраждали житловий сектор, транспорт, торгівля та промисловість, — ідеться у звіті, презентованому Світовим банком. Серед областей найбільших втрат зазнали Донецька, Луганська, Харківська області, Київська, Чернігівська та Запорізька

Невже Україна та Харківщина зможуть колись компенсувати ці страшні втрати?

Коли почнеться відбудова

Не треба бути великим економічним гуру, щоб зрозуміти, що справжня післявоєнна відбудова України, як і Харківщини, може початися тільки після завершення російсько-української війни. Ніхто не буде вкладати мільярди у відновлення української інфраструктури, заводів та фабрик, поки російські ракети та іранські “мопеди” можуть за кілька хвилин перетворити все новозбудоване в купу покрученого щебеню та металу.

Дійсно відновлення почнеться тільки тоді, коли Україна зможе вийти на кордони 1991 року, а путінський режим разом з державою-терористом зазнає остаточного політичного краху. За оцінками як українських, так і міжнародних  експертів, це може статися вже влітку 2023 року.

Так, наприклад, вважає колишній командувач армії США у Європі, генерал Бен Ходжес «Сподіваюся, що до кінця цього року українські війська відтіснять російські війська на позиції 23 лютого, а до середини наступного року українці будуть в Криму».

Не менш оптимістичний прогноз дає керівник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирило Буданов. Він також вважає, що війна завершиться в 2023-му виходом України на свої кордони 1991 року. Якщо довіритись прогнозам цих двох поважних експертів, то можна припустити, що перші масштабні проєкти можуть початися у другій половині 2023 року. Скоріще за все, це буде відновлення важливих обʼєктів енергетичної інфраструктури для того, що Україна змогла без проблем зустріти зиму 2024 року та пройти перший післявоєнний опалювальний сезон.

Де візьмуться грошіна відбудову

Та звідки знекровлена війною Україна знайде десятки мільярдів доларів, потрібні на відновлення економіки та інфраструктури, шкіл та лікарень, знищенних під час російської агресії?

Гроші на відбудови України будуть з трьох основних джерел.

По-перше, це міжнародна підтримка — новий план Маршала.

Міністри фінансів країн-учасниць Євросоюзу отримали завдання розробити механізм виділення Україні щонайменше 18 мільярдів євро у 2023 році. Про це 21 жовтня заявила президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн за підсумками саміту ЄС. Так, в цьому випадку йдеться про пряму передачу грошей під час війни для підтримки дефіцитного українського бюджету. Але у лідерів США та Європи вже є розуміння, що не менш масштабна підтримка знадобиться Україні і після закінчення війни.

Так, федеральний канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що відбудова України буде «планом Маршалла XXI століття» і можливістю для побудови більш стійкої та міцної країни.

Він зауважив, що відбудова та модернізація України буде не лише викликом для поколінь, але і можливістю. З огляду на це, очільник уряду ФРН пропонує зосередити увагу на тому, чим може бути більш стійка та міцна Україна: «Важливим виробником зеленої енергії, експортером індустріальної та аграрної продукції, цифровим центром з одними з найкращих ІТ-експертів, а також членом ЄС з відповідною інфраструктурою та правовою базою».

Зараз ми не можемо точно спрогнозувати загальну суму західної підтримки України, але вже зрозуміло, що мова йде про роки допомоги та десятки мільярдів доларів. Тільки Країни Євросоюзу можуть виділити $523 млрд на відновлення післявоєнної України, — вважає інформоване видання Bloomberg. Єврокомісія вивчає варіанти фінансування у формі грантів та кредитів.

Друге джерело (можливо, навіть ще більш масштабне, чим західна допомога) — це арештовані сьогодні на Заході російські активи.

Наразі заморожені активи РФ за кордоном складають до $500 млрд, повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль. Кошти РФ мають стати основним ресурсом для масштабної відбудови країни, підкреслив він.  Те, ще ці гроші рано чи пізно перейдуть до України, не має вже жодних сумнівів. Єдине — на це знадобиться більше часу, ніж на оформлення західної допомоги. Бо ж в правових країнах заходу, будь-яка конфіскація грошей та майна можлива тільки після судів, які можуть тягнутися роками. Але вже сьогодні відповідальні західні еліти роблять багато, щоб прискорити цей процес — і приймають відповідні закони.

Ну а третє джерело — це виплата росією репарацій для компенсації наслідків агресії.

Для цього знадобиться більше часу, бо це стане можливо, коли до влади у рф прийде режим, якій буде розуміти, що єдиний шанс росії повернутися з середньовіччя, до якого опустив рф путін, — це відновлення стосунків зі Заходом.

Скоріше за все, це буде через деякий період типової для росії смути, а можливо, і громадянської війни, яка історично наставала в росії після воєнних катастроф — як це було вже тричі у 20 столітті. Після програшу російсько-японської, Першої світової та Холодної війни. Отримати право на зняття санкцій від країн Заходу рф — чи те, що від неї залишиться, так звана Московія — зможе тільки через згоду про виплату мільярдних репарацій, як Україні та і західним країнам у якості компенсації їх витрат на допомогу Україні та утримання біженців.

Скоріше за все, це буде передача значної частини доходів від експорту нафти та газу в якості компенсації уряду та постраждалим від агресії мешканцям. Можливо, Москва буде розраховуватись із Києвом «натурпродуктом» — ми будемо отримати від рф газ та нафту, а залишки продавати на Захід, хоча останній за цей час цілком зможе подолати свою енергозалежність від рф.

Скільки часу знадобиться на відновлення України

Сьогодні нам здається, що на відбудову України, повернення рівня життя, хоча би до довоєнного рівня, країні знадобиться дуже багато років.

Але, як продемонстрував досвід післявоєнної Західної Європи та Японії, коли ваш союзник — колективний Захід, а у план Маршала вкладено мільярди доларів — відновлення може пройти досить стрімко.

Так, старший економіст Ukraine Economic Outlook Михайло Кухар вважає, що Україну після війни чекають роки стрімкого економічного підйому.

“Темпи економічного зростання та відновлення, які будуть у 2023-2035 роках, коли прийдуть 200 млрд, стануть найкращими роками. Не знаю, як поляки, але у нас вся Молдова працюватиме, без сумніву. Україна буде найбільш зростаючою економікою, зараз вона найбільш недооцінена, а наступні три роки будуть фантастичні темпи зростання», – вважає Кухар.

Тож в України та у Харкова є всі шанси не тільки на масштабне відновлення, але на подальше економічне зростання. Ще одним чинником, який стимулюватиме післявоєнний економічний розвиток країни, стане безумовно вступ України до ЄС та НАТО, на шляху якого вже після розгрому рф не залишиться жодних серйозних перешкод.

Статьи по теме

Последние новости

Главным событием для россиян стала операция ВСУ в Курской области | Новости Украины

Читать всю статью

Мы в соцсетях

Наши партнёры

UA.TODAY - Украина Сегодня UA.TODAY

Наша цель – ваш комфорт: EA-LOGISTIC – гарантия эффективных международных грузоперевозок.