Перехід на літній час: коли перевести стрілки годинників і як це вплине на здоров’я
В останню неділю березня українці мають перевести стрілки годинників на літній час.
30 березня 2025 року, о 3 годині ночі, стрілки годинників потрібно буде перевести на 1 годину вперед. На сучасних телефонах, комп’ютерах, ноутбуках та інших гаджетах подібного типу час зміниться сам по собі. Усім іншим механічним пристроям знадобиться ваше втручання — перевести стрілки або вночі, або не забути зробити це зранку.
Коли почали переводити годинники у світі
Ідея переведення годинників виникла як спосіб раціональнішого використання денного світла. Найвідомішим прихильником цієї ідеї був Бенджамін Франклін, який ще у 1784 році запропонував, жартома, вставати раніше, щоб економити свічки. Однак серйозне впровадження літнього часу почалося значно пізніше:
- 1908 рік — вперше переведення стрілок було офіційно запроваджено у Канаді (Порт-Артур, тепер Тандер-Бей).
- 1916 рік — під час Першої світової війни Німеччина і Австро-Угорщина першими серед великих держав офіційно ввели літній час для економії палива. Незабаром це зробили й інші європейські країни.
- Після Другої світової війни — багато країн або скасували, або ввели власні системи переведення часу.
- 1970-1980-ті роки — після нафтової кризи інтерес до літнього часу зріс знову.
Нині частина країн відмовилась від переведення годинників: це більшість країн Африки, Азії, Південної Америки та росія.
Переведення стрілок в Україні
- 1917–1920-ті роки — в Україні переведення годинників практикувалось у період УНР, а згодом у радянський час.
- 1981 рік — СРСР офіційно ввів щорічне переведення годинників (літній і зимовий час).
- Після 1991 року — незалежна Україна продовжила практику, синхронно з більшістю європейських країн.
- 2011 рік — Верховна Рада намагалася скасувати переведення годинників, але після критики рішення скасували.
- 2024 рік — на голосування у Верховній Раді було винесено законопроєкт №4201. Депутати проголосували за скасування переведення стрілок на літній час та відправили закон на підпис президенту Зеленському. Втім він так і не поставив свой автограф під документом. Ми писали, що начебто це було аргументовано мільярдними збитками для економіки.
Так як закон не набув чинності, цьогоріч в останню неділю березня все-ж таки відбудеться перехід на літній час.
Вплив на здоров’я людини
Перехід на літній час сильніше впливає на здоров’я людини, тому що біологічний час для людини це стандартизований, зимовий. Про це розповіла сомнологиня та клінічна психологиня Дар’я Пилипенко.
Для наших біологічних годинників літній час штучний, тому що ми будемо вставати коли ще буде темно, а лягати спати — коли ще буде світло, і чим буде більше збільшуватися день, тим більше світловий вплив. А головний задатчик наших ритмів — це світло. Саме воно падає на сітківку ока і говорить нашому мозку котра година і чи потрібно спати чи ні, і відповідає за вироблення дофаміну, серотоніну, мелатоніну, ті медіатори які впливають на наш цикл сну та неспання.
Доведено, що людина остаточно не може пристосуватись до літнього часу час і в середньому недосипає 40 хвилин, розповіла фахівчиня.
В першу чергу, група ризику — люди, які хворіють серцево-судинними захворюваннями. За статистикою, збільшуються ризики інсульту на 8, підвищений артеріальний тиск, — в зоні ризику люди з гіпертонічною хворобою, особливо на ранок понеділка, оскільки артеріальний тиск залежить від циркадних коливань.
В групі ризику діти і підлітки, тому що в них ще нестабільний біологічний годинник, і нестабільний сон.
Недосип також призводить до зменшення фокусування, тому потрібно бути обережними на дорогах: на 20-25% збільшується кількість ДТП, особливо в понеділок та неділю.
До того ж падає працедатність населення, люди не можуть сконцентруватися на роботі, ці фактори додаються до того стресу, який зараз відчувають всі українці.
Фахівці радять для уникнення негативного впливу більше часу проводити на свіжому повітрі та стежити за збалансованістю дієти. Тим же, хто приймає лікарські перпарати, порадитися з медиками і вжити додаткових заходів.