Мобілізація 2025: кого точно не заберуть в армію
В Україні у чоловіків є лише чотири причини, раз та назавжди бути виключеними з обліку. Іншим доведеться час від часу мати справи з ТЦК.
Виключення з обліку означає, що такі особи не можуть бути повернені на облік і не підлягають мобілізації. Вони прописані в Законі України «Про військовий обов’язок та військову службу», прийнятий ще у 1992 році, але остання редакція його була прийнята у 2025 році. Й це такі причини:
- досягнення граничного віку з перебування у запасі військовозобов’язаних
- визнання особи непридатною до служби в ЗСУ за станом здоров’я
- припинення українського громадянства
- смерть або визнання зниклим безвісти.
Граничний вік
Досягнення граничного віку другого розряду є підставою для зняття з військового обліку.Тобто, особи, які досягли 60 років (для рядового, сержантського, старшинського та молодшого і старшого офіцерського складу) або 65 років (для вищого офіцерського складу), підлягають зняттю з військового обліку за віком.
Для зняття з військового обліку необхідно особисто звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) за місцем перебування на обліку та подати відповідну заяву.При собі слід мати паспорт, військово-обліковий документ (військовий квиток або тимчасове посвідчення) та документи, що підтверджують право на зняття з обліку, — йдеться у законі.
Якщо людина не в армії, то їй потрібно звернутися до ТЦК (іноді перед цим до ЦНАП для отримання виписки про місце реєстрації), та отримати відмітку у військовий квиток. Вона може знадобиться при переїзді за кордон, або при оформленні інших документів, а також для пояснень з патрулями на вулиці. Якщо не буде паспорта та такого квитка при собі, теоретично чоловіка можуть «запросити» для уточнення даних в ТЦК, але від туди точно в армію не відправлять. Виключення — представники вищого офіцерського складу (генерал, бригадний генерал, генерал-майор, генерал-лейтенант) відповідно до закону є військовозобов’язаними до 65 років під час особливого періоду (воєнного стану).
Якщо граничного віку досяг військовослужбовець, то його звільняють зі служби. Ця норма чітко виконується під час війни. що навіть після досягнення граничного віку особа може продовжити військову службу за власним бажанням, подавши відповідне клопотання.Рішення про продовження служби ухвалюється Міністром оборони України на підставі подання командира.
Стан здоров’я
Що ж стосується другої підстави, то спочатку висновок про це має зробити ВЛК, а після цього рішення повинні прийняти у РТЦК та СП. Після затвердження висновку комісії особу мають запросити ТЦК для оформлення документів про виключення з військового обліку через непридатність за станом здоров’я. Варто враховувати, що штатні ВЛК затверджують висновки приблизно за 3-6 місяців. З іншого боку, там можуть і скасувати рішення ВЛК нижчого рівня.
Згідно з Наказом № 402 про Положення про військово-лікарську експертизу у Збройних силах України, стан здоров’я громадянина поділяється на 4 категорії:
- Не придатний у воєнний і мирний час, виключений з військового обліку.
- Не придатний до військової служби в мирний час, не придатний або обмежено придатний у воєнний час.
- Обмежено придатний у мирний час, придатний або обмежено придатний у воєнний час.
- Придатний у мирний і воєнний час.
Згідно з цими правилами, чоловіка, який отримав військовий квиток з позначкою «не придатний у мирний і воєнний час», не будуть включати до військового обліку. Військовозобов’язаний чоловік може отримати висновок ВЛК «не придатний до несення військової служби«, але з переглядом «діагнозу» через певний період.
Цей висновок дається на підставі затвердженого «розпису» хвороб. Медичні працівники ВЛК можуть вважати, що для лікування хвороби, що перешкоджає отриманню статусу «придатний», потрібен час, зазвичай від пів року до року. Після цього періоду чоловік знову повинен пройти ВЛК — або підтвердити свою непридатність до служби, змінити статус на «не придатний», або отримати статус «придатний» та бути мобілізованим.
Якщо висновок про непридатність у мирний та воєнний час було зроблено ВЛК до часів повномасштабного вторгнення, то варто враховувати, коли саме було отримано військовий квиток із таким висновком. Якщо до 1994 року, то, згідно з Указом Президента України № 582/2016, він вже не є дійсним. Тому за цих обставин потрібно у будь-якому разі ще раз пройти ВЛК, навіть якщо хвороба є у затвердженому списку.
Громадянство
Зняття с військового обліку через припинення українського громадянства можливе тільки у випадку знаходження за кордоном: при перебуванні на території України оформити таке не можливо. Виїхати за кордон військовозобов’язані чоловіки, які не є безпосередньо військовими, можуть за наявності відстрочки або броні. Проте і те, і інше видається на досить обмежений період, а вся процедура отримання громадянства іншої країни може зайняти до півтора року. Тому громадянин може не пройти всі частини процедури до отримання повістки з ТЦК або опинитися у розшуку, що не дозволить звернутися до відповідних установ для отримання громадянства іншої країни.
Зникнення безвісти та смерть
При такій підставі, за умови відповідного підтвердження, зняття з обліку проходить автоматично. Сенс у цьому є для сім’ї громадянина, якщо до цього моменту він служив у війську.
У разі визнання військовослужбовця зниклим безвісти або безвісно відсутнім без особливого розпорядження даного громадянина призначене йому грошове забезпечення розподіляється на всіх найближчих родичів. У випадку смерті за короткий проміжок часу гроші стануть спадщиною.
Якщо військовий зник безвісти, а потім рішенням суду був визнаний померлим, то його сім’я зможе отримати одноразову грошову допомогу. Її виплатять протягом трьох років після набрання чинності судового рішення.
Варто зазначити, що будь-яка з чотирьох підстав має бути законною, бо інакше може настати кримінальна відповідальність, випадки чого відомі на Харківщині. Зокрема, 25-річний мешканець регіону видавав себе за багатодітного батька для виїзду за кордон. Було виявлено, що документи на це в нього підроблені, і тепер зловмисник може отримати до трьох років позбавлення волі.