Gorozhanin.com.ua

Легендарні захисники Харківщини. Історія 92-ї бригади ЗСУ, — ФОТО

18 октября
15:39 2022

Історія легендарної 92-ї бригади Збройних сил України.

92-а окрема механізована бригада імені кошового отамана Івана Сірка — формування механізованих військ ЗСУ. Ця легендарна бригада, яка дислокується у селі Клугино-Башкирівка, протягом багатьох років є «щитом» Харківщини. Під час повномасштабного вторгнення РФ саме 92-й ОМБр разом з іншими українськими захисниками вдалося втримати Харків і значну частину області, а в ході весняного і осіннього контрнаступів — звільнити вже майже весь регіон.

Редакція сайту 057 розповідає історію 92-ї окремої механізованої бригади імені кошового отамана Івана Сірка.

Створення

Легендарні захисники Харківщини. Історія 92-ї бригади ЗСУ, - ФОТО, фото-1

92-у окрему механізовану бригаду створили у грудні 1999 року, коли 6-у дивізію Національної гвардії України передали до ЗСУ та перейменували на 6-у механізовану дивізію, після чого її переформували у 92-у ОМБр. Указом другого президента України Леоніда Кучми за бригадою збереглися присвоєні почесні найменування та державні нагороди, тому до 2007-го вона називалася 92-а окрема механізована Ропшинська орденів Жовтневої Революції та Червоного Прапора бригада.

У квітні 2012 року зенітний ракетно-артилерійський дивізіон 92-ї ОМБр мав забезпечувати безпеку проведення Євро-2012 у Донецьку. Також 104 військовослужбовця бригади брали участь в миротворчих місіях ООН в Лівані, Ліберії, Сьєрра-Леоне та колишній Югославії. Однак з приходом до влади четвертого президента України Віктора Януковича 92-а бригада опинилися на межі зникнення. Так, у 2011 році штат бригади суттєво скоротили. Пізніше режим Януковича вирішив ліквідувати 92-у ОМБр до 2015 року, а на її базі залишити лише складську зону. Цим планам завадила Революція Гідності і повалення влади Віктора Януковича.

АТО/ООС

Легендарні захисники Харківщини. Історія 92-ї бригади ЗСУ, - ФОТО, фото-2

У середині березня 2014 року бійці 92-ї бригади вирушили в район українсько-російського кордону на Харківщині, оскільки Росія вже окупувала Крим, почала розхитувати ситуацію у східних областях України і здійснювала військові маневри неподалік кордону. Однак через незначну кількість особового складу та боєздатної техніки бригада навесні і майже все літо не приймала участі у боях з російсько-окупаційними військами на Донбасі. Тому тривалий час 92-а ОМБр була одним з останніх резервів Збройних сил України і тримала оборону у Харківській області на випадок російського вторгнення в цей регіон.

Лише 23 серпня посилена ротно-тактична група 92-ї бригади висунулася з Клугино-Башкирівки в район Іловайська. Через чотири дні РТГр бригади спробувала деблокувати Іловайський котел. На той момент ротно-тактична група 92-ї ОМБр складалася з 276 бійців і мала 4 танки, 3 САУ та більше десятка БТР. Вона прибула у місто Кальміуське за наказом командування АТО. Потім РТГр 92-ї бригади мала зустрітися із загоном 42-го окремого мотопіхотного батальйону в районі селища Колоски, щоб разом вийти на допомогу українським бійцям, які були оточені в Іловайську. Ротно-тактична група рухалася звивистим маршрутом і зупинилася на ґрунтовій дорозі «Новозар’ївка-Кам’яне». Однак протягом ночі російсько-окупаційні війська вогнем мінометів, РСЗВ та ствольної артилерії знищили майже всю техніку групи, яка до того ж понесла великих втрат в особовому складі.

В подальшому військовослужбовці бригади приймали участь у боях під містами Дебальцеве Донецької області та Щастя, селищем Станиця Луганська і селом Бахмутівка на Луганщині. Так, 15 грудня 2014 року поблизу села Лобачеве Луганської області відбувся бій 92-ї ОМБр з диверсійно-розвідувальною групою загарбників. Три групи розвідників 92-ї бригади загальною кількість 20 бійців вистежили ДРГ ворога і в результаті бою ліквідували трьох та взяли в полон двох окупантів.

Легендарні захисники Харківщини. Історія 92-ї бригади ЗСУ, - ФОТО, фото-3

27 січня 2015 року танки бригади стали на опорних пунктах «Валера», «Серьога» і «Льоха», які знаходилися на східних рубежах дебальцівського виступу. Вже на наступний день відбувся бій, в якому бійці 92-ї бригади розбили колону загарбників. Тоді окупаційні війська втратили 3 танки, 4 вантажівки та МТ-ЛБ. 12 лютого підрозділ бригади з єдиним танком відправили в район села Логвинове Донецької області. Бійці 92-ї ОМБр мали зайти на позицію за Логвиновим ближче до Дебальцевого. Там стався бій з п’ятьма танками загарбників, які їхали з боку міста Вуглегірськ. Танку 92-ї бригади вдалося підбити три ворожих танки.

16 травня 2015-го саме бійці 92-ї бригади захопили в полон спецпризначенців 3-ї окремої бригади спецпризначення ГРУ Олександра Александрова та Євгена Єрофєєва. Пізніше п’ятий президент України Петро Порошенко нагородив учасників затримання російських спецпризначенців.

Повномасштабна російсько-українська війна

Легендарні захисники Харківщини. Історія 92-ї бригади ЗСУ, - ФОТО, фото-4

З початком повномасштабної російсько-української війни бригада брала участь в обороні Харкова на Чугуївському напрямку. Також 92-а ОМБр брала активну участь у весняному і осінньому контрнаступах ЗСУ у Харківській області. В результаті військовослужбовці 92-ї бригади звільнили низку важливих населених пунктів.

Перші три дні бригада вела бої у напрямку від адміністративного кордону Харківської та Сумської областей до адміністративного кордону Харківщини та Луганщини. Це була смуга відповідальності 92-ї бригади. Так, 24 лютого близько 05:20 танковий батальйон бригади отримав бойове завдання — посилити двома танковими взводами окремий мотопіхотний батальйон бригади неподалік Харкова. Ще 4 танки виїхали на рубіж села Веселе та селищ Кутузівка і Старий Салтів на підтримку іншому батальйону. Саме вони надалі запобігли відрізанню підрозділів 92-ї бригади від основних сил, разом з піхотою знешкодивши блокпост та кілька одиниць ворожої техніки поблизу Харкова. До березня бійці цього підрозділу виконували завдання на тому напрямку і не одноразово знищували всі групи армії РФ, які наважувалися на штурм.

Решта танкового батальйону 92-ї ОМБр у перші два дні виконувала завдання неподалік міста Чугуїв в околицях міста Куп’янськ та селища Печеніги. 26 лютого в районі села Веселе 2 танки 92-ї бригади здійснили маневр та зайшли в лоб колони російського ОМОНу, яка польовими дорогами рухалася в напрямку Харкова. В результаті танки бригади підбили 20 одиниць техніки росіян, зокрема бронетранспортери та інший броньований і неброньований транспорт. Після перших трьох днів війни бійцям 92-ї ОМБр надійшла команда зайняти оборону по периметру Харкова. Вночі підрозділи бригади перегрупувалися, а вже зранку зайняли оборону вздовж кільцевої дороги.

Легендарні захисники Харківщини. Історія 92-ї бригади ЗСУ, - ФОТО, фото-5

Вранці 25 березня за участі військовослужбовців 92-ї бригади розпочалася операція зі звільнення села Мала Рогань. Завданням українських захисників була зачистка села, з якого російська артилерія працювала по Харкову, а також лісосмуги — так званої «посадки смерті». Вона проходила від Малої Рогані до дорожнього шляху, що поєднував Харків та Чугуїв. За задумом операції, частина механізованих підрозділів з трьох напрямків мала висунутися до «посадки смерті» і знищити живу силу ЗС РФ прицільним вогнем зі стрілецької зброї, поки 2 танки з позицій здійснювали вогневу підтримку їхніх дій. Ще дві бойові машини, прикриваючи решту піхоти, повинні були зайти до села з боку Харкова і вибити звідти окупантів.

У підсумку українським військовим в той же день вдалося звільнити село від рашистів, розгромивши батальйонно-тактичні групи 138-ї бригади та 59-го полку військ Росії. Бійці ЗСУ знищили або захопили усю російську техніку, серед якої були танки Т-72Б3 і Т-72Б, бронетранспортер БТР-82А, тягачі МТ-ЛБ і так далі. Також сили оборони України захопили в полон понад 60 загарбників, в тому числі начальника артилерії 59-го полку, підполковника Олександра Анікіна і начальника зв’язку цього ж полку, капітана Миколу Денисова.

Під час осіннього контрнаступу військовослужбовці 92-ї ОМБр приймали участь у звільнені міст Балаклія та Куп’янськ. Так, у ході операції зі звільнення Куп’янська рота 92-ї бригади з незначними боями пройшла декілька населених пунктів і зайняла ділянку ростовської траси. З флангів роту прикривали взаємодіючі підрозділи. Встановивши спостереження за дорогою, бійці бригади побачили панічну втечу окупантів, які не чекали ЗСУ в цьому місці. Ближче до ночі підрозділ 92-ї бригади вирушив на нічліг у дослідницький центр. Там виявилося багато «подарунків» від армії РФ — 15 одиниць російської військової техніки, велика кількість зброї, боєприпасів і документів.

Легендарні захисники Харківщини. Історія 92-ї бригади ЗСУ, - ФОТО, фото-6

Потім військовослужбовці бригади вийшли на околиці окупованого Куп’янська. Невелика група 92-ї ОМБр провела розвідку боєм і сфотографувалася біля стели з надписом «Куп’янськ», що викликало справжню паніку у росіян. Наступним шагом роти 92-ї бригади було взяття двох переправ через річку Оскіл. ЗС РФ спробували контратакувати, почалася жорстока виснажлива оборона. Постійно працювали авіація та артилерія загарбників. Однак рота утримала контроль над ділянкою оборони. Підрозділ бригади прикрив інженерів і ті змогли підірвати мости, що дозволило облегшити оборону річки. Вже 10 вересня саме бійці 92-ї бригади підняли український прапор над міськрадою Куп’янська.

Нагадаємо, що редакція сайту 057 розповідала про найкреативніші харківські меми повномасштабної російсько-української війни. Детальніше про це читайте тут.

Статьи по теме

Последние новости

Сам п’ю, сам гуляю, сам зарплату піднімаю: мер Гадяча

Читать всю статью

Мы в соцсетях

Наши партнёры

UA.TODAY - Украина Сегодня UA.TODAY

Наша цель – ваш комфорт: EA-LOGISTIC – гарантия эффективных международных грузоперевозок.