Gorozhanin.com.ua

Китайський новий рік: як святкувати й не заплутатися

22 января
22:45 2025

Китайський (місячний) новий рік має багато своїх особливостей, з якими може бути важкувато розібратися. Редакція сайту 057 розповідає про деякі цікаві елементи, які допоможуть краще зрозуміти це свято тим, кому хочеться його відзначити.

Схоже й відмінне традиційного та місячного (китайського) нового року

Перш за все, різниця у часі святкування. Якщо наш новий рік святкується завжди в ніч з 31 грудня на 1 січня, то дата місячного коливається. Залежить вона від місячних циклів, а точніше від того, коли настане другий молодик після зимового сонцестояння. У 2025 це 29 січня.

Також якщо наш новий рік символізує настання наступного календарного року, то у Китаї це більше те значення, яке вкладали наші предки, коли відзначали дане свято. Тобто, відродження природи, молитви про гарний урожай тощо.

Китайський новий рік: як святкувати й не заплутатися, фото-1

Якщо при святкуванні у нас традиційного нового року немає конкретних страв, які обов’язково треба їсти, то у китайців такі страви є. Одна з них — цзяоцзи, один із різновидів китайських пельменів. Проте варто зазначити, що ця традиція характерна не для всієї КНР, а для північної її частини. Їсти цзяоцзи потрібно починати, коли новий рік майже наступив, тобто за секунду до того, як хвилинна стрілка дійде до цифри 12. Коли північні китайці їдять цяоцзи, то вони таким чином прощаються зі старим роком і вітають новий. В південних же регіонах частіше їдять наньгао — рисове печиво, яке символізує надію на те, що у наступному році все буде добре.

Також є свої традиції на кожні складові частини місячного нового року. Зокрема, на Лічунь (початок весни, у 2025 йде з 3 по 18 лютого) північні китайці їдять весінні млинці — млинці з начинкою з овочів та грибів. Також варто зазначити, що є свої особливості святкування, серед яких і приготування страв, у певних етнічних груп КНР — тибетців, даурів, народу чжуан тощо.

Крім того, якщо у нас є Святий Миколай, який дарує подарунки, то у китайців на новий рік заведено давати червоні конверти. Вони символізують побажання удачі, а всередині обов’язково мають бути гроші.

Китайський новий рік: як святкувати й не заплутатися, фото-2

Окремі дати й традиції китайського нового року

Починають святкування ще до 29 січня, і у кожної частини святкування є своя назва і традиції. Зокрема, 7 січня Лаба — початок китайського нового року, коли бажають здоров’я, безпеки та гарного урожаю у новому році. Їдять в такий день особливу кашу, у якій не менше 8 інгредієнтів. Входити у цей список можуть рис, насіння лотоса, волоські горіхи, квасоля маш, сухофрукти, різні овочі та м’ясо тощо. Також в окремих місцях КНР, зокрема, повіті Сіньхуа провінції Хунань, досі є традиція бити у барабани, щоб відігнати хвороби.

Також варто виділити Сяонянь, який ще називають маленьким новим роком. Його починають святкувати за тиждень до дати безпосередньо Нового року, а присвячують божеству печі. Саме у цей період починають прибирати й готувати все до Нового року.

Китайський новий рік: як святкувати й не заплутатися, фото-3

3 лютого святкується День Коня, який символізує прощання з бідністю. Саме у цей день відкриваються усі ресторани й магазини, які традиційно закривалися на новий рік. Роблять це яскраво, із запалюванням китайських петард. Також обов’язковою є традиція прибирання після святкування.

4 лютого південні китайці «‎ловлять рибу» — виливають рибу з гарніром і соусом у велику миску, а потім хапають її паличками. Загалом цей день є «‎Днем Народу», тобто, за легендою, саме тоді народилася людина. Їсти прийнято коржики із семи видів овочів, серед яких селера, часник, зелена цибуля, коріандр тощо.

Закінчується китайський новий рік святом ліхтарів — 12 лютого. У цей день заведено запалювати великі вуличні ліхтарі різних розмірів та форм, а їсти тан’юані.

Статьи по теме

Последние новости

Знепритомнів за кермом: у Дніпрі водій BMW викликав паніку

Читать всю статью

Мы в соцсетях

Наши партнёры

UA.TODAY - Украина Сегодня UA.TODAY

Наша цель – ваш комфорт: EA-LOGISTIC – гарантия эффективных международных грузоперевозок.