Gorozhanin.com.ua

Історія музею Сковороди, знищеного російськими окупантами на Харківщині, — ФОТО

20 июля
23:12 2023

Історія музею Сковороди, який зруйнувала російська армія у Харківській області.

7 травня 2022 року війська Росії нанесли удар по Національному літературно-меморіальному музею Сковороди. Снаряд окупантів влучив у дах музею, внаслідок чого виникла пожежа, яка знищила будівлю. Саме у 2022-му за рішенням ЮНЕСКО світ вшановував 300-річчя з дня народження видатного українця Григорія Сковороди.

Редакція сайту 057 розповідає історію музею Сковороди, зруйнованого росіянами на Харківщині.

Історія музею Сковороди, знищеного російськими окупантами на Харківщині, - ФОТО, фото-1

Видатний український філософ, богослов та поет Григорій Сковорода останні чотири роки свого життя провів у селі Сковородинівка на Харківщині. Сковорода жив і працював у маєтку поміщика Андрія Ковалівського. Сюди він потрапив завдяки дружбі з сином Ковалівського, тодішнім власником маєтку, який побудували у 18-му столітті.

Вперше ідею створення музею Григорія Савича у Сковородинівці висловив видатний український історик Дмитро Багалій у листі до Міністерства народної освіти УРСР від 24 січня 1922 року. Однак музей відкрили лише у 1972 році у тому самому маєтку Ковалівських. До 1972-го у маєтку розміщувалася школа, де в одній з кімнат функціонував меморіальний музей, створений на громадських засадах.

На території музею, яка займає площу 18,2 гектари, знаходяться пам’ятки історії, архітектури, монументального та садово-паркового мистецтва 18-го століття національного значення. Саме біля музею було поховано Григорія Сковороду. Як і заповів Сковорода, на місці його поховання немає хреста — тільки камінь із написом: «Світ ловив мене та не спіймав». Історичне значення має й прилеглий старовинний парк, планування якого з часів Григорія Савича практично не змінилося. У парку збереглася криниця — місце першого поховання філософа, де у 2006 році встановили меморіальну дошку роботи Заслуженого скульптора України Сейфаддіна Гурбанова. Також там знаходяться пам’ятник Григорію Скорвороді, встановлений у 1972 році за проектом відомого українського скульптора Івана Кавалерідзе, та упорядкована скульптурна «філософська алея», яка з’явилася у 2007-му.

Історія музею Сковороди, знищеного російськими окупантами на Харківщині, - ФОТО, фото-2

Експозиція, яку створили за часів Радянського Союзу, була в музеї до 2000 року, коли почалась реставрація будівлі. Через шість років у музеї відкрили нову експозицію. А 18 червня 2008-го указом четвертого президента України Віктора Ющенка музей отримав статус національного.

До початку повномасштабної війни у самому музеї можна було відвідати одразу кілька залів. Так, перші два зали були присвячені біографії та творчості Сковороди, а третій — ушануванню філософа. Відкритою для відвідувачів була і меморіальна кімната — «спокійна келія» — де жив і помер Григорій Савич. Загалом у музеї можна було побачити: видання творів Григорія Сковороди; літературу про філософа; книги античних, середньовічних та новочасних філософів і поетів, які вивчав Сковорода; етнографічні предмети, картини й графічні роботи, пов’язані із Григорієм Савичем; деякі його особисті речі.

Перед російським ударом найцінніші експонати музею вдалося врятувати — їх заздалегідь перемістили в безпечне місце. Сам меморіальний будинок зазнав значних руйнувань. Однак українська влада у майбутньому збирається повністю відновити музей.

Нагадаємо, що редакція сайту 057 розповідала історію харківського Палацу праці, зруйнованого російськими військами на початку війни. Детальніше про це читайте тут.

Статьи по теме

Последние новости

Украинский удар по российским арсеналам 21 сентября 2024 | Новости Украины

Читать всю статью

Мы в соцсетях

Наши партнёры

UA.TODAY - Украина Сегодня UA.TODAY

Наша цель – ваш комфорт: EA-LOGISTIC – гарантия эффективных международных грузоперевозок.