Експерти ЮНЕСКО досі не оглянули пошкоджений Держпром: бюрократія не дозволяє
Попри те, що Комітетом ЮНЕСКО із захисту культурних цінностей у випадку збройного конфлікту, було прийнято рішення про застосування в екстреному порядку механізму «спеціального моніторингу» (ad hoc monitoring) щодо Будинку Державної промисловості у Харкові, комісія й досі не приїхала до Харкова.
Причина — в процедурних та бюрократичних механізмах роботи ЮНЕСКО. Адже за безпековими протоколами, працювати в такій небезпечній зоні як Харків комісія не має права, пояснила під час свого візиту до Харкова заступниця Міністра культури й стратегічних комунікацій України Галина Григоренко
Місія буде надіслана сюди, вони зараз напрацьовують механізм, тому що не було попереднього досвіду – щоб у прифронтовій території був внесений об’єкт під посилений захист відповідно до другого протоколу Гаазької конвенції. Це для них складно, це їх безпекові протоколи, їх регуляція, — додала Григоренко.
Сама чиновниця приїхала до Харкова представити національний план з врятування та збереження пам’яток архітектури.
Галина Григоренко презентувала представникам культурної спільноти області проєкт Стратегії розвитку культури на 2025-2030 роки.
Стратегія розвитку культури в Україні — це загальнодержавний документ, який визначає наші пріоритети, тобто на чому ми фокусуємо увагу зараз, а що відкладаємо до нашої Перемоги», – сказала Перша заступниця Міністра культури і стратегічних комунікацій Галина Григоренко.
Перед цим як втілювати Стратегію у Міністерстві зазначили, що їм важливо почути думку регіонів.
Для Харківщини, як прикордонної області, одним із ключових завдань є створення безпечних умов для збереження культурної спадщини. Харківська ОВА подала унікальний проект будівництва першої в Україні захисної споруди подвійного призначення, яка стане надійним сховищем для цінних музейних фондів, – сказав начальник Харківської ОВА Олег Синєгубов.
Внаслідок цілеспрямованих дій ворога за три роки в Харківській області зруйновано або пошкоджено 340 об’єктів культури. Найбільше руйнувань зазнали бібліотеки, музеї та заклади клубного типу. Попри надзвичайно складні умови, вже вдалося відновити 10 закладів культури.
Нагадаємо, будівля Держпрому в Харкові зазнала значних пошкоджень та руйнувань внаслідок чергової атаки з боку російської федерації 8 листопаду 2024 року. Цілеспрямований удар був завданий по сьомому під’їзді на рівні третього поверху. Він спричинив обвал перекриття третього та другого поверхів, а також частини фасаду та даху. Вибухова хвиля також пошкодила конструкції інших під’їздів. Відповідно до рішення Комітету від 7 вересня 2023 року Будівля «Держпрому» знаходиться у Міжнародному списку культурних цінностей під посиленим захистом.