Gorozhanin.com.ua

Десять років як Харків позбувся Леніна: як це було ФОТО.ВІДЕО

28 сентября
18:48 2024

Харківський пам’ятник Леніну був встановлений на площі Дзержинського (це радянська назва площі Свободи) 5 листопада 1963 року. За загальною висотою пам’ятника, а це 20,2 метрів, він був другим з найвищих в Україні (після Леніна у Севастополі). Висота ж власне бронзової фігури В. І. Леніна становила 8,5 метрів.

Ленінопад в Україні розпочався під час Євромайдану, першій в Києві «впав» ще у грудні 2013, а після втечі Януковича пам’ятники вождю революції срср почали зносити по всій країні. У Харкові перша спроба була у лютому 2014 році, але тоді не вистачило політичної волі та знань. Адже антимайданівські настрої в місті були це сильні, мер Харкова Генадій Кернес обіцяв переламати «руки-ноги» за Леніна, а активістами, які прийшли до керівництва ОВА, повідомили, що знесення Леніна технічно майже не можливо. Мовляв, він настільки важкий, що може пробити площу та пошкодити станцію метро. Як виявилося, це була неправда. 

У вересні 2014 року, після невдалої «руської весни» в Харкові та бойових дій на Донбасі, антикомуністичні та антиросійські настрої у Харкові стали більш рішучі, й влада вже не намагалася зупинити

Вдень 28 вересня у Харкові відбувся великий проукраїнській мітинг, на якій зібралося близько 8000 тисяч людей, та в якому взяли участь голова Харківської облдержадміністрації Ігор Балута та радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко, а ввечері близько 3000 проукраїнських містян зібралися на площі. Там виникла ідея звалити Леніна.

Пригадую шквал емоцій та радість, коли виявилося, що Лєнін всередині порожній. Про це повідомив активіст, який сидів на велетенському черевику Лєніна і методично зварювальним апаратом відпилював його ногу. Потім оголосили швидкий збір коштів, щоб привезти велетенський кран. Говорили, що одна година роботи крану обійдеться приблизно у 26 000 грн. Дуже швидко люди зібрали кошти. Врешті, пам’ятник Лєніну було знесено, — поділилися згадками у соцмережах політологиня Галина Куц.

Увечері тижня губернатор Харківщини Ігор Балута підписав розпорядження про демонтаж пам’ятника. Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков написав у Facebook, що наказав припинити раніше відкриті кримінальні провадження щодо пошкодження монумента після розпорядження голови ОДА. Та додав, що кривавий комуністичний ідол хай падає. Головне, щоб люди не постраждали.

Частину пам’ятника учасники зносу розтягли на сувеніри, та навіть намагалися продавати з інтернетаукціонів, а рештки комунальники вивезли в невідомому напрямку. Кернес обіцяв, що пам’ятник зберігається, та можливо його відновлять, але це так й лишилося розмовами.

Довше простояли черевики на постаменті, та й їх врешті-решт знесли, а на місці Леніна зробили фонтан. Але це було вже після того, як громада відвоювала право не встановлювати колону, яку в Харкові прозвали «одороблом».

Tags
Share

Статьи по теме

Последние новости

На Україну насувається негода: прогноз погоди на 29 вересня у Дніпрі

Читать всю статью

Мы в соцсетях

Наши партнёры

UA.TODAY - Украина Сегодня UA.TODAY

Наша цель – ваш комфорт: EA-LOGISTIC – гарантия эффективных международных грузоперевозок.