Ціни у Харкові: наскільки подорожчали яйця та бакалія
У Харкові проаналізували ціни на окремі товари бакалійної групи та яйця.
Як повідомили в Департаменті адміністративних послуг та споживчого ринку Харківської міськради, за рік їхня вартість зросла на 11-23%. Так,
- гречана крупа подорожчала на 22%,
- манка та олія соняшникова — на 19%,
- пшоно — на 11%,
- борошно — на 23%,
- цукор — на 12%.
Водночас ціни на рис круглий знизилися на 5%, на рис довгозернистий — на 9%.
Сьогодні ціни
- на гречану крупу в середньому становлять 32,5 грн/кг,
- на рисову довгозернисту — 52,9 грн/кг,
- на рисову круглозернисту — 57,5 грн/кг,
- на пшоно — 28,3 грн/кг,
- на манну крупу — 24,9 грн/0,8 кг.
- 1 кг цукру коштує в середньому 33,5 грн,
- 1 кг кам’яної солі — 16,5 грн,
- 1 кг пшеничного борошна — 25,5 грн,
- 1 кг макаронних виробів (ріжки) — 34,2 грн,
- 850 мл соняшникової олії — 70,9 грн.
Крім того, зросла ціна на курячі яйця. Порівняно з січнем 2024 року вони подорожчали на 15%. Зараз коштують від 50 до 80 грн за 10 штук.
Загалом, за даними Державної служби статистики, ціни в Україні у 2024 році зросли на 12%.
Інфляція за підсумками минулого року виявилася вищою за прогнози. У бюджеті-2024 зростання цін закладалося на рівні 9,7%. Такий показник фігурував і в більшості прогнозів.
«Вагомим рушієм зростання цін та основною причиною відхилення цінової динаміки від прогнозу залишалися тимчасові чинники, передусім стрімке подорожчання продуктів харчування через нижчі врожаї. З іншого боку, відчутно посилився й фундаментальний ціновий тиск на тлі подальшого збільшення витрат бізнесу на енергозабезпечення й оплату праці. Певний вплив мали й ефекти від послаблення обмінного курсу гривні»,.— йдеться в пресрелізі Національного банку України з нагоди оприлюднення даних про торішню інфляцію.
Продукти харчування в 2024 році подорожчали на 14,1%, що вище за показник загальної інфляції. Найбільше ціни зросли на овочі – на 48,3%. Серед лідерів зростання також вершкове масло (33,9%), соняшникова олія (20,9%), молоко (18,8%).
У держбюджеті-2025 закладено інфляцію на рівні 9,5%. Національний банк сподівається, що поступово зростання цін сповільниться, і інфляція рухатиметься до цільового показника 5%.
Глобальний графік з динамікою зміни індексів інфляції в Україні за останні роки (зростаючим підсумком), дані minfin.com.ua:
За прогнозом виконавчого директора CASE УкраїнаДмитра Боярчука, середній рівень інфляції у порівнянні з 2024 роком буде понад 10%, але ближче до кінця поточного року динаміка зростання цін спаде.
«Я думаю, що інфляція буде сповільнюватися. Це стосується, в першу чергу, продуктів харчування — новий урожай має певною мірою дещо знизити тиск. Але навряд чи ми прийдемо до рівня 5%, який таргетує Національний банк. Показник грудня до грудня ми прогнозуємо 7%», — пояснив експерт.
Нагадаємо, тисяча від Зеленського: як отримати, на що можна потратити