Як святкують День закоханих у світі: традиції в різних країнах
День Святого Валентина, або Валентинів день, День закоханих — щорічне свято, назва якого походить від святого Валентина, якого у цей день вшановують християни західного обряду. День Святого Валентина, попри свою спірну історію виникненя, активно святкується в Європі і в Україні. У 2023 році свято День святого Валентина припадає на вівторок.
Редакція розкаже як святкують 14 лютого в різних країнах.
Щороку в цю дату люди діляться на тих, хто з нетерпінням чекає на День святого Валентина, та тих, хто з нетерпінням чекає 15 лютого. Думок навколо цього свята багато, як і традицій, яких притаманно дотримуватися на День святого Валентина.
Франція
Діти тут не обмінюються святковими листівками, а колегам чи друзям не дарують подарунки. У Франції 14 лютого присвячене лише дорослим й закоханим людям.
Французькі пари дарують одне одному шоколадні цукерки, квіти, ювелірні прикраси, рідше – алкоголь. Вечір у День святого Валентина традиційно завершується романтичною вечерею.
14 лютого в деяких паризьких музеях та парках проводять спеціальні заходи, а багато ресторанів пропонують святкове меню до Дня закоханих. Для охочих зробити вечір особливим, у Парижі є багато кабаре, які влаштовують спеціальні шоу з нагоди свята.
Словаччина
Тут до Дня святого Валентина створили «банк кохання». Розмістили його в музеї, присвяченому найдовшій у світі поемі про кохання – в Будинку Маріни у місті Банська Штявниця.
В приміщенні жила Марія Пишлова, кохана словацького поета-романтика Андрія Сладковича. У 1846 році чоловік присвятив їй поему «Маріна», яка налічує 2910 рядків.
В День святого Валентина, 14 лютого, сюди приходять закохані й можуть «зберегти» своє кохання назавжди, залишивши фотографії, любовні листи, каблучки чи квитки в кіно з першого побачення. Спеціально для цього сховище містить 100 тисяч крихітних шухляд.
Також в музеї є «любов-метр», який нібито вимірює силу кохання пари. Закохані тримаються за руки чи цілуються, а іншою рукою тримають спеціальну ручку, яка вимірює рівень почуттів в їхніх тілах. В результаті, пара отримує свій вірш від Маріни.
Індія
Уряд Індії закликав людей відмовитися від традицій Дня святого Валентина та присвятити цей день коровам.
14 лютого оголошено Днем обіймів корів, – людей закликають брати й обіймати тварин. З такою пропозицією виступив уряд країни, додавши, що обійми з коровою «принесуть емоційне багатство» й «збільшать індивідуальне та колективне щастя». Таким чином, хочуть мінімізувати вплив «західної цивілізації», яка, на думку урядовців, збільшилася, попри давні традиції Індії.
Корови є священними в індуїзмі, яку проповідує більшість населення Індії. Ці тварини вважаються священними по всій країні.
До того, 14 лютого на вулиці міст виходили індуїстські націоналісти, які виступали проти свята кохання. Активна кампанія щодо заборони цього Дня закоханих розгорнута й у соціальних мережах, користувачами яких є активна молодь.
У 2015 році крайня права індуїстська політична партія погрожувала змусити одружитися людей, які публічно проявляють свої почуття. Згідно з покаранням, після імпровізованого весілля мало б бути публічне святкування.
Данія
Тут є традиція під назвою Gækkebreve, що у в перекладі означає «лист з підсніжником». Зазвичай це романтичний вірш, написаний на вирізаному вручну папері, де ім’я відправника зашифроване крапками.
Традиційно до листа додається підсніжник.
Адресат повинен розшифрувати літери імені, аби дізнатися свого таємного шанувальника, і якщо в нього вийде, відправник має нагадати про себе у Великодню неділю, – подарувати тому писанку.
Індонезія
Тут вважають, що День святого Валентина заохочує молодь до випадкових статевих стосунків, тому влада регіонів Індонезії, де проживає найбільше мусульманського населення, заборонила його.
Водночас в країні мешкають значні християнські та індуїстські меншини й понад 220 мільйонів мусульман сповідують помірковану форму ісламу. Відтак, в столиці країни Джакарті та інших містах, де День святого Валентина таки став популярним, 14 лютого можна побачити святкову атрибутику.
Японія та Південна Корея
В країнах Східної Азії 14 лютого – це головне чоловіче свято. В цей день жінки дарують колегам та друзям чоловікам різноманітні фігурки з шоколаду. А для найрідніших – роблять їх самостійно.
Giri choco й honmei choco, наприклад, – найпопулярніші подарунки в Японії. Перший дарують колегам та друзям, а другий – коханому. Вважається, що чим ближчі стосунки, тим більше шоколаду має бути в подарунку.
Рівно через місяць в цих країнах святкують «Білий день», коли чоловіки мають вітати жінок. Згідно з традицією, в подарунку має бути білий шоколад, адже цей колір асоціюється з чистотою та невинністю.
Ще через місяць, – 14 квітня – в Кореї відзначають «Чорний день». Його присвячують всім тим, хто не отримав жодного подарунка під час попередніх двох свят. Одинці й одиначки збираються разом і їдять «чорну локшину».
Китай
Про свято 14 лютого тут не чули, адже китайці мають свій День святого Валентин. Його називають «Ніччю сімок» й відзначають на 7 день 7-го місяця року згідно з китайським календарем.
Цей день пов’язаний з романтичною легендою про Нолана та Чжин – їхня любов не отримала благословення й закохані були заслані на протилежні береги річки. Але раз на рік зграя птахів утворювала міст й Нолан та Чжин таки зустрічалися.
Втім, це не єдине свято закоханих – День святого Валентина також відзначають 5 травня або, як кажуть китайці «520». В перекладі воно звучить як «я тебе кохаю».
Обидва ці дні в Китаї не є офіційними святами, втім є абсолютно унікальними в світі.
Норвегія
Норвегія твердо включила День святого Валентина у свій щорічний календар. Це стало великою подією для норвежців, особливо для молодшого покоління, яке напередодні свята із задоволенням купує троянди, замовляє страви, деякі навіть готуються зробити пропозицію своєму партнеру.
Існує давнє повір’я, що саме в цей день птахи спаровувалися, аби народити потомство. І тому зараз, якщо норвежець бачить пару крилатих на День святого Валентина, він переконаний, що знайшов справжнє кохання.
Саудівська Аравія
День святого Валентина тут святкують, починаючи з 2016 року. До того, прояви любові в публічних місцях каралися законом, а свято як і продаж святкової атрибутики були під забороною. Подейкують, що в країні навіть існував чорний ринок червоних троянд.
Сьогодні, в День святого Валентина на вулицях міст можна бачити квіткарні, святкові листівки, кульки з сердечками й інші подарунки.
Швеція
У Швеції День святого Валентина називається «alla hjärtans dag», що означає «день усіх сердець». Місцеві люблять солодке, а 14 лютого цього вдвічі більше: шведи обмінюються тістечками, цукерками та желейними сердечками.