Спричиняє сліпоту, яка не лікується: у препараті для схуднення виявили ризики
В США жінка, яка хотіла схуднути вживала популярний препарат Ozempic, але раптом прокинулася з втратою зору на одне око, а за кілька тижнів осліпла і на інше. Огляд показав пошкодження судин сітківки. Як вияснили медики, засіб різко знижує рівень цукру в крові, що ушкоджує кровоносні судини очей.
Про це повідомляє редакція сайту 056 з посиланням на Daily Mail.
З’являється все більше підтверджень таких випадків через вживання ліків для зниження ваги на основі семаглутиду Ozempic та Wegovy. Ще влітку 2024 року було доведено, що вони можуть призвести до неартеріїтної передньої ішемічної оптичної нейропатії, яка спричиняє сліпоту і не піддається лікуванню. Цей популярний засіб використовують для схуднення, але розробили його для терапії хворих на цукровий діабет другого типа. Тобто людям із заниженим рівнем цукру він протипоказаний.
Дослідження підтвердили непоправну загрозу
Нещодавно науковці опублікували ще кілька досліджень, які свідчать про зв’язок між використанням цих препаратів і важкими побічними ефектами. Встановлено, що вони можуть спричиняти запальні процеси та порушення кровообігу в очах, що у деяких випадках призводить до повної втрати зору.
Наприклад, у США було зафіксовано щонайменше дев’ять нових випадків сліпоти серед пацієнтів, які приймали семаглутид або тирзепатид – активні компоненти Ozempic та Mounjaro. Одна з постраждалих отримала лише одну ін’єкцію семаглутиду, а вже вранці після пробудження осліпла на ліве око. Попри негайне припинення лікування, через два місяці жінка втратила зір і на правому оці.
Ще один випадок стосується жінки, яка регулярно приймала семаглутид. Через рік вона помітила «безболісну тінь» у полі зору після пробудження. Під час обстеження лікарі діагностували серйозні пошкодження судин сітківки, що призвело до сліпоти.
Інший пацієнт, який протягом року вживав тирзепатид, зіткнувся з крововиливом у ліве око. Однак лікарі не відразу пов’язали цей стан із препаратом і порадили йому продовжити лікування.
Науковці поки не встановили точний механізм цих ускладнень, однак припускають, що такі препарати можуть викликати раптові зміни рівня цукру в крові, що негативно впливає на кровоносні судини очей і провокує необоротні порушення зору.