Ситуація на Запорізькій АЕС потребує негайного втручання міжнародних організацій
Після того, як майданчик Запорізької АЕС було захоплено окупантами ситуація стає вкрай загрозливою і небезпечною. Наразі необхідне термінове втручання міжнародних організацій.
Про це повідомляє редакція 056 з посиланням на пресслужбу Запорізької ОГА.
4 березня відбулася координаційна зустріч представників державних установ — Держекоінспекції, ДСНС, Департаментів екології областей, Мінзахисту довкілля та громадських організацій (ГО Всеукраїнська екологічна ліга, яка виступила організатором конференції, МБФ Екологія право людина , ГО Екодія, WWF).
Екологи спілкувалися щодо ситуації та дій в сфері довкілля в умовах російської агресії.
Заступниця директора Департаменту захисту довкілля Ірина Пірогова проінформувала про поточну ситуацію на Запорізькій АЕС. Ситуація потребує негайного втручання міжнародних організацій та контролерів у сфері атомної енергетики і безпеки, вживання найжорсткіших заходів, зокрема, з боку НАТО та країн – власників ядерної зброї.
В.о. міністра захисту довкілля повідомив, що Міністерством зараз створено штаб з моніторингу екологічних надзвичайних ситуацій. Для централізованого збору всієї інформації щодо злочинів російських терористів проти довкілля та здоров’я людей Мінзахисту довкілля створено єдину інформаційну платформу, відбувається робота з розгортання Call center на базі хмарного сховища Microsoft Corporation для безпечного збирання та подальшого передавання такої інформації.
Спільно з командою «SaveDnipro» розроблено функціонал мобільного додатку. Найближчим часом у додатку SaveEcoBot з’явиться опція, яка дозволить у кілька кліків в уніфікованій формі надсилати фактаж про злочини проти довкілля.
Для обробки інформації створюються експертні групи за напрямками – вода, повітря, ґрунти. Всі експерти можуть долучитися для експертної оцінки завданих збитків. До роботи на міністерському рівні будуть залучені військові екологи та екологи ДСНС.
Фактично зараз робота відбувається по двом напрямкам – експертний блок та блок збирання інформації, до яких може долучитися кожен не байдужий.
Нагадаємо, що як повідомили в ДП «НАЕК «Енергоатом» станом на 04 березня 2022 зафіксовано попадання в перший енергоблок станції, що перебуває в ремонті, та вщент розбито корпус А учбово-тренувального комплексу. Також окупанти поцілили до «брудної естакади». Тривалий час вони не допускали бригади пожежників для гасіння пожежі у тренувальному центрі.
Через високі ризики пошкодження атомних установок другий та третій енергоблоки перевели у безпечний холодний стан. Наразі в роботі залишається четвертий енергоблок, який вночі був на максимальній відстані від зони обстрілу.
ДП «НАЕК «Енергоатом» намагаємося відслідковувати й контролювати ситуацію на ЗАЕС, особливо стосовно експлуатації шести енергоблоків та сховища відпрацьованого ядерного палива. Однак ситуація є вкрай загрозливою й небезпечною. Порушено вимоги ядерної та радіаційної безпеки. Наслідки важко передбачити. Потрібне негайне втручання МАГАТЕ та країн – членів ядерного клубу».