Що робити, якщо зненацька вручили повістку
Зараз вимог щодо місця вручення повістки у законодавстві немає. Її можна отримати на вулиці, блокпості, у супермаркеті, готелі, санаторії або будь-якому іншому місті, — значення не має.
Про це повідомляє редакція з посиланням на РБК-Україна.
Повістки можуть видавати органи місцевого самоврядування, керівники підприємств, установ, організацій, посадові особи районного чи міського центру комплектування та соціальної підтримки (військкомату). Цей перелік є вичерпним. І це значить, що будь-які інші органи або посадові особи не мають права вручати повістки.
«Коли це намагається зробити співробітник поліції, представник територіальної оборони міста, ЗСУ, або будь-яка інша особа, це є незаконно. Тоді від отримання повістки ви можете відмовитись без будь-яких правових наслідків.
На практиці такі посадові особи мають з собою порожні бланки повісток. Їх вони заповнюють на місці, коли встановили особу людини. І хоча на такій пустій повістці вже може стояти підпис керівника територіального центру комплектування, її заповнення безпосередньо при вас є незаконним. Адже рішення про виклик особи тоді фактично приймає не керівник територіального центру комплектування, а посадова особа військкомату або органу місцевого самоврядування. А вони мають право тільки доставляти й вручати повістки», — розповів адвокат Юрій Сергієнко.
Він радить зафіксувати посади та прізвища цих людей, чи є у них незаповнені бланки повісток, саму процедуру заповнення.
«Коли фіксуєте це, треба оголосити на відео, коли й хто це проводить. Назвіть дату, коли вам вручають повістку, своє прізвище та імена тих, хто її вручає чи підписує», — сказав він.
У разі, якщо людині вручили повістку, а вона від призову на військову службу під час мобілізації ухиляється наступає кримінальна відповідальність — позбавлення волі на строк від 3 до 5 років.
Але існують причини, через які можна не з’явитися до військкомату. Так, відповідно до п. 11 ст. 2 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу» підставами для неявки за повісткою можуть бути:
- перешкода стихійного характеру;
- хвороба призовника;
- смерть або тяжка хвороба близького родича (чоловік, дружина, батько, мати, діти та інші);
- інші обставини, які позбавляють його можливості прибути.
«Якщо людина посилається на цю норму Закону, причина неявки має бути дійсно вагомою. Коли повістку вам вручили у готелі або санаторії, то у вас має бути путівка, план лікування, лікарські призначення тощо. Тобто будь-які документи, які свідчать про те, що у вас були заздалегідь заплановані дії відносно вашого життя та здоров’я», — пояснив адвокат.
Під час вручення повістки він рекомендує вдатися до таких дій:
- З’ясувати посади та повноваження осіб, які намагаються вручити повістку.
- Перевірити наявність в осіб належним чином заздалегідь оформлених на ім’я того, кому вручають, повісток.
- Фіксувати все, що відбувається, власними технічними засобами.
- Прийняти повістку або відмовитись від її прийняття (це, у загальному випадку, не має істотного значення).
- З’явитись до Територіального центру комплектування або з’ясувати наявність поважних причин щодо неявки за повісткою та повідомити про це ТЦК рекомендованою поштою з додаванням копій документів.
Через відсутність поважних причин ухвалити рішення про явку або неявку до Територіального центру комплектування з урахуванням порушень законодавства під час вручення повістки можливості сплати штрафу, особистого ставлення до ситуації тощо.