Що означає вирок по справі МН17 для України, росії та світу
17 листопада судді у судовому комплексі «Схіпхол» Окружного суду Гааги ухвалили вирок у справі малайзійського Boeing 777 рейсу MH17, збитого в небі над окупованим Донбасом.
У Центрі протидії дезінформації при РНБО України проаналізували, що означає вирок по справі МН17 для України, росії та світу.
17 липня 2014 року Boeing 777 авіакомпанії Malaysia Airlines виконував плановий рейс MH17 за маршрутом Амстердам– Куала-Лумпур. Поблизу села Грабове (на території Донецької області, підконтрольної російським військам) літак був збитий ракетою, випущеною із зенітно-ракетного комплексу (ЗРК) «Бук». Загинули всі 298 людей на борту, серед яких були 193 підданих Нідерландів (один пасажир також мав громадянство США), 42 громадянина Малайзії (28 пасажирів та всі 15 членів екіпажу), 27 громадян Австралії; 12 громадян Індонезії, 10 підданих Великобританії; 4 громадяни Німеччини, 4 підданих Бельгії, 3 громадяни Філіппін, 1 громадянин Канади,1 громадянин Нової Зеландії. Серед пасажирів було 80 дітей. Авіакатастрофа стала однією з 10 найбільших за всю історію авіації.
За кримінальне та технічне розслідування справи МН17 взялася спеціально створена Спільна слідча група (Joint Investigation Team), куди увійшли представники правоохоронних органів Нідерландів, України, Малайзії, Австралії та Бельгії. Росія відмовилася надіслати своїх представників до складу цієї групи, яку назвала політизованою та упередженою. Міжнародну слідчу групу, яка проводила розслідування, очолив нідерландський прокурор Фред Вестербеке.
Перше засідання в Окружному суді в Гаазі відбулося 9 березня 2020 року, розгляд справи по суті розпочався у червні 2022 року. Слідча група виконала величезну роботу (проаналізувала понад 5,5 млрд. сторінок інформації в інтернеті, вивчила понад 1,5 млн. телефонних дзвінків у районі запуску ракети та вздовж її маршруту, допитала як свідків понад 260 осіб, провела понад 3 тис. різноманітних експертних досліджень), за результатами якої були відкинуті усі альтернативні версії і залишилася лише одна, яку підтверджують усі зібрані докази та свідоцтва. А саме – Boeing 777 рейсу МН17 було збито ракетою «земля-повітря» із ЗРК «Бук», який стояв на озброєнні 53-ї зенітної ракетної бригади військ ППО ЗС рф (місце дислокації – під Курськом). 13 липня, напередодні катастрофи, ЗРК перевезли на окуповану частину Донбасу через непідконтрольну Україні ділянку кордону з рф. Тієї ж ночі цей «Бук» повернули назад до росії.
Спільною слідчою групою в якості обвинувачуваних в атаці на МН17 встановлені троє громадян російської федерації та один громадянин України:
- громадянин рф і.гіркін («стрєлков») – колишній офіцер ФСБ, на момент збиття літака називав себе «міністром оборони» угруповання «ДНР». Саме він, за даними слідства, незадовго до катастрофи звернувся до російської «влади» у Криму та москві з проханням надати важке озброєння. Крім того, він причетний до транспортування «Бука» з росії на непідконтрольну Україні територію та назад, після випуску із ЗРК ракети МН17;
- громадянин рф с.дубинський («похмурий») – полковник запасу ГРУ рф, на той момент «генерал-майор» в угрупованні «ДНР», який контролював транспортування «Бука». У перехоплених телефонних розмовах чути, як він керує рухом ЗРК;
- громадянин рф о.пулатов («гюрза») – підполковник запасу ВДВ ЗС рф, заступник дубинського, який супроводжував та охороняв «Бук» біля місця пуску неподалік міста Сніжне;
- громадянин України л.харченко («Крот», за даними джерел ВВС наразі отримав російське громадянство) – «командир розвідпідрозділу «ДНР», який був поруч із «Буком» відразу після того, як з нього збили MH17 та після удару по пасажирському Boeing 777 передав наказ відправити ЗРК назад до росії.
З самого початку розслідування росія категорично заперечувала будь-яку свою причетність до збиття МН17 та лобіювала розслідування альтернативних версій, які зводилися до звинувачення у катастрофі України.
Судовий процес, що відбувся в Нідерландах, став безпрецедентним. Заради нього навіть змінили кримінально-процесуальне законодавство Нідерландів (зокрема, дозволили вести слухання англійською мовою, змінили правила суду за відсутності обвинувачуваного). Суд визнав переконливими докази того, що рейс MH17 збили ракетою «Бук», яку привезли з росії до України, а потім вивезли назад і російські військові контролювали «ДНР» під час збиття лайнера.
17 листопада Окружний суд Гааги визнав гіркіна, дубинського та харченка винними у катастрофі малайзійського «Боїнга» та засудив їх до довічного ув’язнення. Суд постановив взяти їх під арешт та виплатити понад 16 млн. євро компенсації рідним загиблих. Четвертого обвинуваченого – о.пулатова визнали невинним. Вирок у справі був зачитаний у відсутності всіх чотирьох обвинувачених, які перебувають у міжнародному розшуку.
Реакція на вирок Гаазького суду в росії та світової спільноти була прогнозованою.
Україна привітала вирок у справі МН17. Президент України наголосив на необхідності того, щоб на лаві підсудних опинилися й замовники цього злочину. Радник глави Офісу президента М.Подоляк вважає важливим, щоб винні понесли реальну відповідальність та потрапили до в’язниці.
В офіційній заяві Держдепартаменту США вирок суду в Гаазі назвали «серйозним кроком», проте зазначили, що попереду ще багато роботи, щоб притягнути всіх винних до відповідальності. Томас Шансман (батько 18-річного Квіна, який був єдиним американцем на борту літака) привітав цей вирок і наголосив на його важливості: «Радий почути, що суд постановив, що відповідальність лежить на росії».
Прем’єр-міністр Австралії Пенні Вонг вимагає від володимира путіна видати засуджених у справі про аварію МН17 і не приховувати убивць.
У російському МЗС істерично відреагували на рішення суду і заявили, що не визнають вирок Гаазького окружного суду, оскільки «в його основі лежало політичне замовлення», а суду «нав’язали політично вмотивований висновок». У відомстві звинуватили суд у «підлаштуванні відповідної доказової бази під обвинувачувальний вирок» та «зневажанні фактів, що суперечать йому». Російське МЗС також повторило наратив про «безпрецедентний тиск» на суд з боку політиків Нідерландів, представників прокуратури, медіа. Голова комітету Ради Федерації з конституційного законодавства та держбудівництва А.Клішас заявив про те, що рф не видасть Нідерландам росіян, засуджених у справі MH17 начебто через пряму конституційну заборону видачі громадян росії іноземним державам.
Рішення Окружного суду Гааги щодо збиття літака рейсу МН17 стало для Заходу знаковою подією і довело, що росія – це держава-терорист, і доки вона продовжує вчиняти свої злочини, ніхто не може бути у безпеці. Саме катастрофа MH17, переважну більшість пасажирів якого складали європейці, змінила ставлення ЄС до війни проти України. Багато з тих, хто до 17 липня 2014 року вважав, що це «чужа війна», зрозуміли, що це – також війна проти них. Адже, хоча формально суд визнав винними російських маріонеток на чолі з і.гіркіним, в реальності за цим злочином стоїть кремлівська влада на чолі з путіним та його поплічниками.
Уже сьогодні зрозуміло, що процес, який щойно завершився, не стане останнім у справі про катастрофу «Боїнга», і згодом мають бути справи проти інших обвинувачених у катастрофі. Це підтвердив голова Міжнародної слідчої групи Фред Вестербеке, який заявив, що його завдання – «викрити весь ланцюжок – від екіпажу «Бука» до тих, хто наказував цьому «Буку» вирушити на завдання 17 липня 2014 року». За словами Вестербеке, його група має відомості приблизно про сто осіб, пов’язаних з катастрофою рейсу МН17. Нідерландська прокуратура заявила, що вважає підозрюваним у цій справі В.Цемаха, який улітку 2014 року був зенітником т.зв. армії ДНР (після арешту українськими силовиками був виданий росії в рамках обміну в’язнями). Іншими фігурантами справи, причетними до збиття літака, називають ланцюг командування в російській федерації – від першого заступника керівника прикордонної служби ФСБ а.бурлака до командира 53-ї бригади ППО Збройних сил рф полковника с.мучкаєва (за версією слідства, «Бук» саме цієї бригади 17 липня 2014 року опинився у полі біля міста Сніжне). За словами керівника слідчої групи з розслідування аварії МН17 Дінга ван Бутзелар, рішення щодо відкриття інших справ щодо катастрофи «Боїнга» прокуратура ухвалюватиме на початку наступного року.