Головна страва на Запусти, Масниці, Масляну та Колодій: все, що варто знати про українські вареники
Головною їжею на Масляну в Україні є вареники з сиром, а не бліни. Вареники — найбільш типова страва української національної кухні, одна з тих небагатьох страв, які дійшли до нас з давнини, не зазнавши найменшого іноземного впливу. Україна славиться простими і дуже смачними національними стравами, серед яких вареники — начинка, загорнута в тісто.
Редакція розкаже історію страви, цікаві факти та рецепти приготування.
Це ситне блюдо має прототип у багатьох країнах, і кулінарна традиція робити вареники саме в Україні з’явилася лише в XVIII столітті, а зміцнилася лише до початку XIX. Саме турецьке блюдо дюш-вра і прийнято вважати найближчим «родичем» українського вареника, яке спочатку прижилося як «вару-ники», а потім стало називатися варениками і готуватися традиційно з вишнею, сиром, цибулею і шкварками.
На Західній Україні вареники називали «вареними пирогами», адже насправді процес приготування, крім способу готування, дуже схожий. Варили їх в окропі і обов’язково додавали щедро засмажку на салі з цибулею. Солодкі вареники змащували сметаною або кисляком.
Незважаючи на простоту страви, вареники в українських сім’ях подавали до свят — на весіллях, поминках і хрестинах, під час церковних свят або по неділях.
Начинка
Начинка для вареників здавна варіювалася залежно від дня поста або релігійного свята — від простої до непомірно дорогої і святкової. В основному це була капуста, сир, картопля, мак, вишня, калина та інші сезонні ягоди, фрукти і сухофрукти, квасолеве або горохове пюре і навіть каша — пшенка і гречка. Більшість начинок не прижилися в нашій сучасності, було б дивним пообідати варениками з гречаним борошном в якості начинки, наприклад — як любили в Полтаві і Чернігові.
Ще одна відмінна риса українських вареників — шкварки. Це пережарене до стану чіпсів свиняче сало. Шкварки додавали як всередину солоної начинки — наприклад, картопля з цибулею і шкварками, так і просто заливали готові вареники розтопленим смальцем і шкварками.
Тісто
Сьогодні основнє борошно на кухні української господарки — пшеничне. Раніше ж використовували і житнє, і гречане або взагалі кілька видів. Тісто замішувати на сироватці з додаванням яйця, вистоювали і лише потім вимішували з додаванням крижаної води — це була гарантія того, що під час ліплення вареників тісто не висохне.
Тісто розгортали в пласт товщиною 1,5 мм максимум, а для ягідних начинок — 3 мм. Розмір вареників був великим, начинка щедрою і смачною. Шви вареників змащували яєчним білком, щоб вони не розклеювали під час варіння, і варили у великій ємності з солоною водою. Коли вареники спливуть — вони готові, тісто ще деякий час доходить в тарілці, поки полность не охолоне.
Побратими українського вареника
На Кавказі готують хінкалі — начинка з баранини або суміші яловичини зі свининою, з додаванням цибулі і кінзи. Тісто замішується без яєць. Готуються хінкалі з м’ясним бульйоном, який п’ється з хінкалі під час першого укусу.
У Польщі готуються вушка — невеликі з прісного тіста з м’ясною або грибною начинкою. Вушка — один з кулінарних символів Різдва по-польськи.
Жителі Чехії їдять свої кнедлики з начинками з абрикосів, слив, вишні або персика. При цьому їх не ліплять, а фрукти обмакують в тісто і потім варять.
В Італії готують равіолі — це також історичний блюдо, яке бере своє коріння в XIII столітті. Начинка равіолі — це м’ясо, овочі, фрукти, сир.
Казахи, узбеки і таджики люблять манти, в які крім баранини, яловичини та птиці додають козлятину, конину, верблюжатину, коров’яче вим’я і курдючний жир.
Китайці їдять вонтони зі свининою, курятиною, креветками, пекінською капустою, грибами і фруктами. Вонтони подають не тільки як окрему страву, а й кладуть в рідкі супи. Ще одне блюдо китайців — дім-сам. Міцне, але прозоре тісто вареника готується на основі рисової муки, а начинку видно відразу — це свинячий фарш, курячий, качиний, креветковий, крабовий плюс овочі.
Американський пельмень apple dumpling більше схожий на яблучний штрудель — він запікається в духовці.
Ідеї 5 начинок для українських вареників:
Перемішати 500 грам сиру, 1 яйце, 2 столові ложки рубленого кропу і сіль за смаком.
Візьміть 500 грам картоплі, 30 грам сушених грибів, 3 цибулини середнього розміру і 6 столових ложок рослинного масла. Зварить картоплю, додайте підсмажену цибулю і підсмажені на маслі гриби — і змішайте.
500 грам яблук почистіть, наріжте соломкою, додайте третину склянки цукру, щоб яблокі пустили сік.
Змішайте 350 грам вареного м’яса і 2 цибулини, дрібно нарубані і обсмажені в олії, посолитіть і поперчіть за смаком.
Візьміть 500 грам капусти, 1 середню моркву, 1 цибулину невеликого розміру і масло для смаження. Натріть очищену моркву, поріжте цибулю і обсмажте злегка на соняшниковій олії. Нашаткуйте капусту і протушкуйте разом з морквою і цибулею до готовності, приправте за смаком.
10 фактів про українські вареники
- Традиційний український вареник удвічі більший за російський пельмень і чи не вчетверо об’ємніший, аніж італійський равіолі.
- У знаменитому творі М.Гоголя “Вій” оповідається про вареники діаметром 30-40 см, розміром з капелюх.
- Єврейський поет Саул Черніхівський, який тривалий час жив в Україні, настільки уподобав традиційні наїдки, що присвятив їм поему та музичну ідилію “Вареники”.
- Назва “вареники” – є загальноукраїнською, а пироги – західноукраїнською (галицькою). Вважається, що страва існувала ще в часи язичництва і за своєю символікою різнилася з теперішніми уявленнями.
- У наших пращурів вареники традиційно ототожнювалися з місяцем, бо вони схожі на нього за формою і використовувалися як жертовна їжа. Вареники з сиром приносили в жертву біля криниць із джерельною водою.
- Найпопулярнішими вважають вареники з картоплею, сиром, вишнею, чорницями та іншими ягодами. Та є у кулінарному доробку українських пращурів доволі дивні поєднання, як-то вареники з начинкою із папороті або редьки.
- Вареник – чи не найпопулярніша страва української діаспори. Вареник навіть увіковічнили у камені у канадському Глендоні. На центральній площі міста височіє пам’ятник варенику, який вважається … офіційним символом міста! Кулінарне диво з каменю заввишки у 9 метрів важить майже три тонни.
- Єдиний в Україні пам`ятник варенику був встановлений у 2006 році у місті Черкаси. Проте у 2013 році його демонтували, і зараз він перебуває в приватній колекції.
- В Буковелі щороку традиційно проходить фестиваль вареників. А у 2013 році був побудований сніговий пам’ятник Варенику, який увійшов в «Книгу рекордів ТК «Буковель», як найбільший вареник в світі, виготовлений зі снігу.
- Одного разу президент США Білл Клінтон, перебуваючи з візитом в Україні, спробував вареники з вишнею. Відомий гурман прийшов у невимовний захват й оголосив, що заносить вареники у свій список “Must Be Served”.