Через війну в Україні голод загрожує 276 мільйонам людей по всьому світі
Пандемія та кліматична криза посилили у багатьох регіонах світу проблеми із забезпеченням населення продовольством, але конфлікти із застосуванням насильства, як і раніше, є головною причиною глобального голоду. Війна в Україні спричинила одну з найбільших глобальних криз з продовольством у новітній історії. Прогнози невтішні: в подальшому ситуація може призвести до голоду у бідних країнах Африки та Азії.
Про це повідомляє редакція.
До війни Україна була одним з ключових гравців ринку продовольства. Лише за минулий рік наша країна експортувала 50,8 млн тонн збіжжя. Серед найбільших покупців нашого зерна – Єгипет, Індонезія, Іспанія, Нідерланди, Іран, Пакистан, Лівія та Туніс.
Наразі росія продовжує блокувати українські порти, ці країни вже не отримали понад 20 тисяч тонн зерна.
Володимир Зеленський під час виступу на саміті з безпеки Shangri La Dialogue у Сінгапурі застеріг, що глобальна продовольча криза може спровокувати політичний хаос, який призведе до державних переворотів у низці країн.
«Якщо ми не зможемо експортувати наше продовольство, якого дуже не дістає на світовому ринку, світ зіткнеться з гострою та важкою продовольчою кризою та голодом у багатьох країнах Азії та Африки. Нестача продовольства неодмінно призведе до політичного хаосу, який може призвести до повалення урядів багатьох країн , вигнання безлічі політиків», — заявив президент.
Експерт Костянтин Яловий відмічає, що перші наслідки вже відчутні. Серед них стрімке зростання цін на продовольство в усьому світі. Більше того, їжі тепер не вистачає на всіх, і якщо ситуація не зміниться найближчими місяцями, це може призвести до довготривалого занепаду. Ліван, який купує з України 50% пшениці, вже переживає одну з найважчих економічних криз. Експерти попереджають: на черзі й інші країни, які залежать від імпорту зернових.
Блокування українських портів є частиною продовольчого шантажу, впевнені світові лідери. Вони засуджують дії путіна, і вважають, що він використовує голод для отримання влади.
Водночас, весь світ допомагає Україні відновити експорт зернових. Що для цього робиться:
- зерно вивозять в Європу залізною дорогою або водними шляхами, через порти на Дунаї;
- Данія має намір надати Україні пускові установки Harpoon та інші корабельні ракети, які можуть прорвати блокаду і дати можливість кораблям з зерном нарешті вийти в море;
- Євросоюз планує забезпечити сухопутний коридор від України до портів Польщі на Балтійському морі;
- Турція заявляє про плани забезпечити безпеку вивозу українського зерна з порту в Одесі.
Костянтин Яловий вважає, що ідеальним рішенням стане повне розблокування українських портів. Тоді наше зерно буде швидко доставлене в ті країни, які його потребують.
Він також нагадав, що голод загрожує 276 мільйонам людей по всьому світі. І якщо українські поставки і надалі будуть заблоковані, всі найгірші прогнози стануть новою реальністю.