Ботулізм проходить повз: рекомендації, які допоможуть не отруїтися рибою
У результаті руйнації Каховської ГЕС спостерігається загибель риби у великих обсягах. Її переробка та споживання може спричинити виникнення харчових отруєнь, зокрема ботулізму — дуже небезпечного і в багатьох випадках смертельного захворювання.
Про це повідомляє сайт 056 з посиланням на Держпродспоживслужбу.
У відомстві рекомендують найближчим часом утриматися від придбання та вживання у їжу свіжовиловленої риби, не тільки в Херсонській області, а і в інших постраждалих регіонах.
«Не наражайтеся на небезпеку, адже жоден із способів приготування не зробить її безпечною для вас. Таку рибу неможливо вживати в жодному вигляді (солена, сушена, варена, смажена). Вона може містити збудників інфекційних захворювань, у тому числі ботулізму, паразитів та небезпечні хімічні речовини», — зазначили в Держпродспоживслужбі.
Українців попросили дотримуватися таких рекомендацій:
- не купувати копчену, солону та в’ялену рибу на стихійних ринках, яка була виготовлена в домашніх умовах та без лабораторного контролю;
- купуючи сушену та в’ялену рибу промислового виробництва, навіть в закладах торгівлі, звертайте увагу на її зовнішній вигляд, умови зберігання, наявність маркування із зазначенням дати виготовлення та терміну придатності;
- бажано вживати консерви тільки промислового виготовлення, оскільки технологія та рецептура їх приготування розроблена з урахуванням профілактики ботулізму та з проведенням відповідного лабораторного контролю;
- не вживайте консерви при найменшій підозрі на її недоброякісність, а саме не використовувати продукцію з бомбажних (здутих) банок.
«Реалізація живої риби має проводитись виключно з дотриманням ветеринарно-санітарних вимог, а саме: кожна партія риби живої має надходити на ринки з товаро-транспортними накладними та супровідними ветеринарними документами, після чого проводиться її ветеринарно-санітарна експертиза в лабораторії на ринку та видаються експертні висновки», — наголосили в Держпродспоживслужбі.
Зазначимо, що у водоймах Миколаївщини у результаті підриву Каховського водосховища вже зафіксовано перевищення норми по кишковій паличці.
«Якість води у водоймах Миколаївщини у результаті підриву Каховського водосховища має перевищення по кишкових паличках, тому купатися, ловити та продавати рибу наразі суворо заборонено», — сказав голова обласної військової адміністрації Віталій Кім на брифінгу в Медіацентрі Україна.
Водночас він зазначив, що питна вода, яка подається у місто Миколаїв, відповідає встановленим нормам. Що стосується Баштанського району, то там було затоплено 9 свердловин. Але одна все ж залишилася, і вона подає воду відповідної якості.
«Важливо те, що у місцях підтоплення на нашій території не було кладовищ, скотомогильників, захоронення агрохімікатів тощо. Тому маємо надію, що ситуація найближчим часом вирівняється», — наголосив Кім.
Читайте також: