Тести на коронавірус стали для лабораторій справжнім Клондайком: скільки ми переплачуємо за них
Тести на коронавірус стали одним із найбільш дохідних занять для численних лабораторій, які діють на території України. Видання obozrevatel вирішило з'ясувати, яка насправді собівартість такого тесту і скільки нам, українцям, доводиться за нього переплачувати.
Від початку пандемії COVID-19 в Україні вже зроблено близько 3,3 млн тестів. Витрати на їхнє проведення склали 2,6 мільярда гривень. При підрахунку цієї суми бралися дані як з державних, так і з приватних лабораторій.
Яка собівартість одного тесту
У кожній лабораторії витрати на проведення такого тесту свої. Однак, незважаючи на це, можна вивести якусь загальну константу для всіх. Вона становить близько 200 гривень. Однак це ще не всі гроші, які потрібно затратити на проведення такого тесту. Крім більш-менш постійної складової, є ще варіативна — вартість реагентів. Вони купуються окремо. І от якраз їхня вартість може бути дуже різна: від 60 гривень до 500. Близько 500 гривень коштують американські і німецькі реагенти. Набагато дешевше — китайські. І найдешевші — вітчизняні, українські. У цьому випадку ціна береться не тільки за бренд, вона насправді має значення.
Тут слід пояснити, хоча б схематично, як працює тест. Він реагує на кількість "копій вірусу". Зокрема, дорогий німецький реагент "бачить" вже 250 копій. А більш дешевий китайський "прозріває" лише з 450 копій. Про український — історія замовчує. Тому багато приватних лабораторій вважають за краще брати дорогі німецькі та американські реагенти, бо при китайсько-українських реагентах "прогавити" коронавірус дуже легко.
Проте, як кажуть знавці "процесу", ніхто нікому не заважає користуватися більш дешевими реагентами, а плату за них брати, як за дорогі. Адже ніде і ніякими нормативами це не регулюється, як і цінові накрутки на тестах.
Скільки беруть за тести
Так, в одній із доволі маститих лабораторій, в якій не бідний obozrevatel вирішив зробити тести своїм співробітникам, за кілька тижнів вартість тестування зросла в чотири рази.
"Перші тести коштували 600 грн, вдруге довелося заплатити вже 790 грн за кожного, потім ціна піднялася до 1100 грн, 1950, а буквально через тиждень тест з перекладом на англійську запропонували вже за 2400 грн", — пише видання.
Таки воістину: апетит приходить під час їжі! Водночас у МОЗ підрахували, що оптимальна ціна за тестування має становити не більше 700 гривень. Ну, якщо вже лабораторія хоче дуже непогано на цьому заробити, то може підняти ціну і до 1000 гривень. Однак не до 3000, як беруть деякі приватні дослідники (таке враження, що вони шукають коронавірус у марсіан з обов'язковим відрядженням на Червону планету, — авт.).
Отже, як кажуть, кому війна, а кому … і коронавірус — "золотоносна жила". Так, за підрахунками журналістів, одна з київських лабораторій лише за один день тестування заробила 2,2 млн гривень надприбутку. Ось так і на ковіді можна дуже швидко стати мільйонером.
Нагадаємо, за останню добу в Україні кількість нових хворих на коронавірус впритул наблизилася до 10 тисяч. Таким чином, у найближчі місяці джерело доходу лабораторій, що тестують ковідних хворих, точно не вичерпається.