Горожанин — Громадська місія Миколи Томенко
В рамках робочої поїздки в Запоріжжя нардеп зустрівся з освітянами, членами громадських організацій та журналістами. На прес-конференції Микола Томенко визначив основні пріоритети у роботі комітету, який він очолює, поділився своїми планами по відродженню духовності нації та дав оцінку роботі уряду у сфері телебачення.
Хортиця – історичне чудо України
Акції «7 чудес України», які проходять в країні вже не в перший раз, мають на меті привернути увагу мас-медіа та громадян до найбільш популярних пам’яток історії та культури України, адже наша земля має чимало визначних місць, які стали легендою певного краю, однак досі є невідомими для широкого загалу. Незмінним ініціатором та організатором всіх акцій «7 чудес України» є громадський та політичний діяч Микола Томенко та його Фонд «Рідна країна».
У 2007 році Фондом була проведена загальнонаціональна акція «7 історико-архітектурних чудес України», у 2008 році відбувся другий етап цієї акції під назвою «7 природних чудес України», куди ввійшли найзагадковіші природні дива Карпат, Херсону та Криму. Пізніше акцією «7 чудесних туристичних маршрутів України» організатори визначили найбільш привабливі туристичні маршрути вихідного дня та найкращу туристичну інфраструктуру України.
Всі відеодиски акції під загальною назвою «7 чудес України» Микола Томенко передав у школи Запоріжжя. У майбутніх планах фонду «Рідна країна» зйомки нових серій під назвою «7 історичних чудес України», до яких ввійде острів Хортиця та Кам’яна могила.
Образ Шевченка потребує оновлення
Крім дисків Микола Томенко презентував трьом бібліотекам Запоріжжя факсимільне видання альбому замальовок Тараса Шевченка. Всього, роз’яснює нардеп, у Тараса Шевченко було шість великих альбомів з малюнками, п’ять з них вдалось зібрати та відновити.
Перший – «Альбом малюнків Тараса Шевченка 1841-1843 рр.» побачив світ завдяки Фонду Миколи Томенка та видавництву «Веселка» в рамках проекту, приуроченого до 200-річчя поета. У ньому містяться ескізи, етюди, зарисовки і начерки, виконані Кобзарем у Петербурзі та під час першої подорожі Шевченка Україною 1843 року.
Микола Томенко підкреслює унікальність видання – альбом Шевченка відтворений у його первісному вигляді. Окрім малюнків тут є записи автора та фрагменти текстів народних пісень, записані рукою Пантелеймона Куліша. В альбомі можна знайти краєвиди Києва, Києво-Печерської лаври, Видубицького монастиря, сіл, які пізніше були затоплені під час створення Кременчуцького водосховища, хати Шевченка тощо.
«Ми хочемо показати Тараса Шевченка як геніального художника, дослідника, людину, що пропагує історію і традиції України. У ході роботи над цим альбомом вдалося зробити багато наукових відкриттів, починаючи з датування альбому і закінчуючи поверненням малюнків, які в певні часи були вилучені з альбому. Тобто, ми видали альбом у тому вигляді, з яким Шевченко мандрував у 1841-1843 рр. та в який записував, замальовував і занотовував побачені враження», – зазначає ініціатор ідеї Микола Томенко.
Дане видання, окрім власне альбому, містить також науковий коментар шевченкознавця Сергія Гальченка, який описав і прокоментував кожен аркуш, аргументував і уточнив датування ескізів, зарисовок і начерків.
ЗМІ для людей, а не для можновладців
Як голова Комітету з питань свободи слова та інформації Микола Томенко не оминув тему роздержавлення ЗМІ та впровадження цифрового телебачення.
«В комітеті активно працює робоча група з підготовки законопроекту з роздержавлення, і сподіваюся, що ми скоро зареєструємо відповідний законопроект, – розповів нардеп. — І не важливо який саме законопроект, наш чи урядовий, буде проголосований у першому читанні. Принципово якнайшвидше врегулювати початок цього процесу. В іншому випадку буде активно тривати тиха приватизація високопосадовцями на регіональному рівні як газет так i телеканалів».
Також Микола Томенко звернув увагу на умови переходу на цифрове телебачення, де відповідальною за передачу сигналу призначено приватну компанію з кіпрською реєстрацією, виплати якій є завеликими для регіональних телеканалів. Депутат попередив, що з такими цінами, з 2015 року Україна може залишишся без місцевого мовлення. «Політики подумали про перехід на цифрове мовлення, про пільгові передавачі. Але, — зазначає Томенко, — існує проблема з бідною категорією українців, які не можуть собі дозволити передавачі Т2 та антени, без яких він не працює. Я вважаю, що українська версія переходу на цифрове мовлення — це афера».
Пріоритетними завданнями комітету на майбутнє Микола Томенко визначає удосконалення законів про доступ до публічної інформації та законопроекту, який стосується упорядкування та розміщення зовнішньої реклами, заборони спонсорства горілки, що на практиці перетворилося на пряму рекламу, та рекламу пива в денний час.
На завершення прес-конференції Микола Томенко зазначив: «Я, як і раніше, більше концентруюся не на партійній, а на парламентській і громадськiй роботі. Моя громадянська місія – не влаштовувати акції, а активізувати суспільство до дій шляхом діалогів – проведенням круглих столів та обговорень. Для мене важливо, щоб українці зрозуміли, до чого вони йдуть і за що борються. Тому я і впроваджую освітні, культурні, туристичні проекти. Адже, коли високі стандарти духовності не модні, на них нема запиту. Всі проекти мого фонду покликані створити моду на освіченість, духовність та патріотизм. Тільки так ми зможемо переконати громадськість у цінності української природи, історії, культури».