Конституційний суд закрив доступ до декларацій чиновників і звільнив їх від кримінальної відповідальності за неправдиве декларування
Конституційний Суд України визнав неконституційними деякі положення Закону "Про запобігання корупції". Отже, тепер вони втратили чинність. Зокрема КС зобов'язав НАЗК закрити доступ до всіх е-декларацій громадян, в яких зазначені їхні доходи, майнові статки і видатки.
Таким чином, тепер електронні декларації не будуть у публічному доступі, і громадськість не зможе проконтролювати, на скільки "роздобрів" чиновник за рік, чи на яку суму йому зробили подарунків.
Конституційний Суд розглянув це питання не з власної ініціативи, а за поданням 47 народних депутатів, яких дуже непокоїть, що простий виборець може запросто дізнатися всі їхні, більш ніж інтимні, таємниці. А саме – дізнатися, на скільки приросли власні статки народного обранця, поки він виборював правду для народу.
Але й це ще не все. КС також визнав неконституційним притягнення до кримінальної відповідальності у випадку недостовірного декларування.
НАЗК уже відреагувало на рішення КС щодо закриття публічного доступу до декларацій громадян. Таким чином, судді Конституційного суду не лише завдали удару по системі протидії корупції в Україні, яка й без того на ладан дихає, а ще й зробили неможливим призначення новообраних керівників обласних і районних рад. Адже їх не призначають на посаду, доки НАЗК не здійснить спецперевірку їхніх декларацій на достовірність.
"Рішення суду повертає Україну не в 2013 рік, а в 1991, коли взагалі в принципі не існувало ніякого антикорупційного законодавства. Воно повністю скасовує всі механізми запобігання корупції, які були вибудувані за роки незалежності", — прокоментував цю ситуацію голова НАЗК Олександр Новіков.
За його словами НАЗК не матиме доступу до декларацій обраних представників народовладдя, поки Верховна Рада не прийме закон, відповідно до якого цей реєстр відкриють хоча б для їхньої установи. Ну, а для всіх решти декларації чиновників відтепер недоступні. Отже, народ навіть і близько не знатиме, як вони живуть, за скільки відпочивають і скільки мають нерухомості.
Крім того, відреагували на цю ситуацію і в НАБУ, зауваживши, що їм доведеться закрити 110 кримінальних проваджень, які зараз відкриті через недостовірні дані, внесені в е-декларації вітчизняними можновладцями.
Водночас не так давно стало відомо, скільки грошей отримують з бюджету за свою роботу професійні борці з корупцією – керівництво НАЗК, НАБУ і САП. Зарплата керівників та їхніх заступників у цих державних інституціях стартує від 100 тисяч гривень.