Банкіри з Дніпра та цукерковий барон: в Україні ввели санкції до п’яти олігархів
Вчора, 12 лютого було запроваджено економічні санкції до пʼяти українських бізнесменів. Зокрема, безстрокові обмеження введено до олігархів, серед яких Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов з Дніпра, Костянтин Жеваго, Петро Порошенко та Віктор Медведчук.
Про це повідомляє редакція сайту 056 з посиланням на СБУ.
Рада національної безпеки і оборони України вирішила підтримати внесені Кабінетом Міністрів України пропозиції щодо застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій). Це рішення набрало чинності згідно з Указом Президента України №81/2025 від 12.02.2025.
«Мільярди, які були зароблені фактично продажем України, українських інтересів, української безпеки, повинні бути заблоковані й повинні працювати на захист України та українців. І це буде. Обовʼязково», – зазначив Володимир Зеленський.
Пропозиції щодо застосування санкцій на розгляд РНБО були винесені з огляду на наявні загрози державній безпеці, територіальній цілісності та суверенітету України, а також створення перешкод для сталого економічного розвитку з боку вказаних осіб. Більшість із підсанкційних осіб вже є фігурантами кримінальних проваджень.
За що запроваджено економічні санкції
Найбільшим злочинцем в списку є Порошенко було оголошено про підозру у державній зраді, коли він у змові з Медведчуком і керівництвом рф дозволив «Центренерго» купувати вугілля в «лднр», сприяючи діяльності терористичної організації.
За даними слідства, під час виконання повноважень Президента України високопосадовець поставив державу в енергетичну залежність від рф і підконтрольних їй ватажків псевдореспублік», — заявили в СБУ.
Також йде розслідування співпраці Порошенка з рф. Володіючи активами в рф – фабрикою «Рошен» у Липецьку та «Севморзаводом» у Криму – Порошенко був зацікавлений у продовженні співпраці з рф та розміщенні Чорноморського флоту на півострові.
Розслідується участь Порошенка у створенні Партії регіонів, та роботі в уряді Януковича, коли він, будучи міністром закордонних справ, брав участь у підготовці Харківських угод.
Коломойському було повідомлено про підозру у легалізації коштів, отриманих незаконним шляхом, заволодінні чужим майном. У 2023 році вони з Боголюбовим були засновниками і бенефіціарами компанії «Eclaris Group Limited». Вона через підставні фірми продавала нафту і газ дочірнім компаніям «Газпрому», а ті – платили податки в бюджет рф, фінансуючи війну.
Санкції проти Жеваго запроваджені через його тісні звʼязки з рф, зокрема, з підсанкційним російським оліграхом Олексієм Федоричевим. Також розслідуються злочини у банківській сфері, повʼязані з виведенням 500 млн грн кредитних коштів із банку «Фінанси та кредит». Підконтрольна Жеваго група компаній «Ferrexpo» ще донедавна співпрацювала з рф. Так, «Автокраз» експортував до росії вантажівки, «Росава» та «Преміорі» — автошини, які ще в 2022 році постачалися до так званих «лднр».
Серед персональних санкцій:
- заборона на придбання у власність земельних ділянок;
- обмеження та повне припинення торговельних операцій.
- позбавлення державних нагород України, інших форм вшанування;
- блокування активів — повна втрата права користуватися та розпоряджатися майном;
- заборона транзиту, перевезень і польотів територією України;
- запобігання виведенню капіталів за межі України;
- заборона на участь у приватизації, оренді державного майна.
Кабмін, СБУ разом із Нацбанком та Комісією державних нагород та геральдики забезпечують реалізацію та моніторинг ефективності персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій).
Міністерство закордонних справ має проінформувати компетентні органи ЄС, США та інших держав про застосування санкцій та поставити перед ними питання про введення аналогічних обмежувальних заходів.