Різдво в Україні: як зустріти Святвечір
За новоюліанським календарем Різдво припадає на 25 грудня. Цього року це — середа. Тож Святвечір 2024 року настане у вівторок, 24 грудня.
Святвечір — це останній день перед Різдвом, коли віряни готуються до великого свята. У цей день закінчується Різдвяний піст. Дата Святвечора залежить від того, відзначає людина Різдво 25 грудня або 7 січня. Святвечором називають останній день перед Різдвом — 24 грудня або 6 січня відповідно.
Нагадаємо, що 1 вересня 2023 року церква перейшла на новий церковний календар 2025. У ньому датою Різдва офіційно вважається 25 грудня, а Святвечора — 24 грудня. За новим стилем Різдво настає 25 грудня, а Святвечір, відповідно — 24 грудня.
Оскільки свято відзначається перед Різдвом, на Святвечір християни згадують події перед появою на світ Христа. Згідно з Біблією, цього дня на нічному небі запалилася Вифлеємська зірка, яка вказувала на місце перебування Марії. Пізніше за цією зіркою волхви знайшли місце народження Сина Божого і принесли йому подарунки.
Православні перед Різдвом відвідують церковну службу — денну літургію та нічну всеношну.
Діти та молодь на Святвечір ходять по домівках сусідів і співають колядки, а натомість отримують частування та монети. Також на Святвечір починають розігрувати вертепи — театральні сценки народження Ісуса.
У вечір Святвечора вся родина сідає за стіл. На святкову вечерю прийнято ставити дванадцять пісних страв — за кількістю апостолів. Вони можуть відрізнятися в залежності від уподобань сім’ї, але в їхнє число обов’язково входять кутя на Різдво і узвар. У давнину в це свято було прийнято відмовлятися від їжи до появи першої зірки на небі.
Для українців Святвечір завжди був великим святом і відзначався з великим розмахом. А більшість традицій збереглися до наших днів. Саме в цю урочистість починається період під назвою Святки, який триває до Хрещення Господнього.
Здавна в Україні була традиція одягати на Різдво лише новий одяг, для чого напередодні свят його шили для кожного члена сім’ї. Також цього дня діяла заборона на всю роботу: шиття, прання, прибирання.
Приготування страв у перший день після посту також не вітається, тому зазвичай їжу готували заздалегідь. Також на Різдво не можна виносити сміття з хати.
Крім того, на це свято заведено відвідувати родину і близьких, щоб привітати, але не можна затримуватися надовго, максимум на пів години, щоб встигнути до всіх.
У багатьох регіонах України після Різдва починають колядувати. Під час колядок група молодих, неодружених і незаміжніх хлопців і дівчат обходять багато будинків і співають колядки та щедрівки.