Gorozhanin.com.ua

«Наша головна місія – це підтримка і любов до людей»: як у Запоріжжі працює центр допомоги «ЯМаріуполь»

06 ноября
23:36 2024

Маріупольський центр допомоги для внутрішньо переміщених осіб у Запоріжжі став справжньою опорою для тих, хто змушений був покинути рідне місто через війну. Кожного дня тут надають необхідну підтримку для більше ніж 4 тисяч маріупольців: від юридичних консультацій і соціальної допомоги до послуг прання, лікування у стоматолога та освітніх програм для дітей. Репортаж про те, як центр допомагає людям знову стати на ноги, зберігаючи при цьому частинку Маріуполя в серці Запоріжжя.

«З Маріуполя до Запоріжжя: історія появи центру «ЯМаріуполь»

Юлія Дресвяннікова довгий час працювала завідувачкою в дитячому садочку Маріуполя. 21 лютого 2022 року дітлахи з її садочка ділилися своїми малюнками на тему «Світ врятує доброта і дружба», а вже через три дні проливали сльози і ховалися від обстрілів в бомбосховищах. Світ Юлії, її підопічних і сотень тисяч інших маріупольців назавжди розділився на «до» і «після».

«Ми всі знаємо, що було в нашому рідному Маріуполі. Я його закарбувала в своєму серці і згадую таким, який він був до всього цього жахіття.І тому, коли ми виїжджали навесні 2022 року, ми не знали, що нам робити, як ми будемо існувати, де нам жити. Ми не могли навіть мріяти на той час, тому що це було дуже тяжко. Я залишилася у Запоріжжі, тому що це просто близько додому. Мені дуже болить у серці, коли я чую про окуповані території. Це ж наша рідненька Донецька, Запорізька, Херсонська, Луганська області. Ми всі єдині, всі разом», — розказує Юлія Дресвяннікова.

«Наша головна місія – це підтримка і любов до людей»: як у Запоріжжі працює центр допомоги «ЯМаріуполь», фото-1

У Запоріжжі Юлія прийшла працювати спочатку вихователькою у центр підтримки переселенців «ЯМаріуполь», який відкрили на початку травня 2022 року, а невдовзі стала керівницею всього хабу.

Маріупольці активно звертаються за допомогою та підтримкою. У «ЯМаріуполь»вони отримують юридичні, психологічні та медичні консультації, гуманітарну та соціальну підтримку, культурне відновлення та розвиток, а ще таку необхідну побутову допомогу.

«Коли ми відкрили цей проєкт за ініціативою нашого мера, то навіть уявити собі не могли, яким він стане потужним і великим. Перший хаб ми відкрили у місті Дніпро в 2022 році, а 4 травня з’явився другий у Запоріжжі. Зараз вже нараховується 35 центрів підтримки у 21 місті України», — розказують у запорізькому осередку «ЯМаріуполь» .

Наразі в центрі «ЯМаріуполь» та в побутовому центрі працює 31 людина. Це звичайні маріупольці, які до повномасштабного вторгнення працювали у школах, дитячих садочках, закладах культури, департаментах. Співробітники розказують, що їм знадобився певний час перш, ніж вони змогли відновити свій психологічний стан і повернутися до виконання робочих завдань на новому місці. Всі вони вірять, що через деякий час зможуть повернутися в рідне місто під українським прапором.

Що таке побутовий центр і які послуги він надає ВПО

У побутовому центрі «ЯМаріуполь.Турбота» у Запоріжжі маріупольці можуть звернутися до стоматолога, швачки, попрати речі, прийти на стрижку чи отримати консультацію сімейного лікаря. Вартість послуг мінімальна, а для маріупольців пільгових категорій — безкоштовно.

Всередині центру на стінах можна побачити різноманітні картини, що відносять до визначних місць Маріуполя – драмтеатр, стара вежа, будинки зі шпилем та багато іншого. Для пересічних громадян вони можуть не означати нічого, але для маріупольців з кожним з цих місць пов’язано безліч спогадів.

Реєстраторка побутового центру Маргарита наголошує, що за день вони можуть обслужити до 40 людей. Відвідувачів центру просять пройти попередню реєстрацію на необхідні послуги для комфорту людей, зменшення черги та економії часу. З початку року понад 2050 людей скористались послугами прання, 1151 — швачки і понад 1500 — послугами перукаря.

Все, що є у побутовому центрі «Ямаріуполь» було придбано завдяки команді Маріупольської міської ради на кошти міського бюджету або ж за підтримки донорів. Це пральні машини, стоматологічне обладнання, перукарські машинки, ліки та фурнітура.

Пані Олена з особливим піднесенням показує нам своє робоче місце. ЇЇ тут називають феєю чистоти, адже саме вона відповідає за одяг, постільну білизну, військову форму і дитячі речі в пральні.

«Ви навіть не уявляєте, як люди вдячні, що можуть безкоштовно попрати речі. А я щаслива, що у нас є дуже якісна техніка. Наприклад, наші пральні машинки мають функцію розпушувача вовни, завдяки чому можна легко випрати верхній одяг, зокрема, різноманітні куртки з пухом. Ось тут у нас брудна зона. Люди тут викладають свої речі, я прошу перевірити кармани, щоб нічого не залишали. Тут же все зважується, записується в журнал. Потім ми все ділимо в ці бокси – темний одяг, світлий, кольоровий, поки збереться необхідна маса, щоб заповнити машинку. Якщо речі ну дуже сильно брудні, то у нас є багато пральних засобів, щоб все це виправити. Буває навіть таке, що люди після прання придивляються, чи його це курточка», — з посмішкою каже пані Олена.

В сусідній кімнаті працює кравчиня Лідія Шаповалова. Вона допомагає відвідувачам підшити, відремонтувати фурнітуру на верхньому одязі, взутті та аксесуарах з першого дня відкриття центру.

«Люди звертаються з порханням щось підшити, вшити, заштопати, поміняти блискавку. В основному підшити плаття, спідниці, брюки. Робота абсолютно різна, все залежить від об’єму. Буває за день і 5, і 10 речей вдається підшити чи відремонтувати», — розказує пані Лідія.

На її робочому місці стоять дитячі чобітки, на яких потрібно замінити підкладку, поруч є корзинка з речами, які потрібно підшити. Пані Лідія дбайливо складає підписані речі, пояснюючи, що любить свою роботу і навіть не уявляє, чи би зараз займалася, якби не вона.

«Ми за цей час усі стали однією великою родина. До мене навіть буває приходять і бабусі, і дідусі, та навіть молодь не за гуманітарним набором чи послугою, а просто щоб поговорити. Люди можуть просто зайти і сказати: «Юля, можна ми вас обіймемо?». Це дуже цінно. Ми можемо обійматися, поплакати, пожалітися. Наша головна місія – це підтримка і любов до наших рідних маріупольців», — чесно зізнається керівниця центру Юлія Дресвяннікова.

З якими проблемами найчастіше стикаються ВПО і як їх намагаються вирішити

Центр «ЯМаріуполь Запоріжжя» надає гуманітарну підтримку, юридичні консультації, психологічний супровід, допомогу з працевлаштуванням та багато іншого.

«Адміністратори надають допомогу у вигляді продуктових наборів, одяг, гігієнічні набори, памперси для дорослих і діточок, візочки. З яким би запитом до нас не приходили маріупольці, ми намагаємося його так чи інакше виконати і допомогти», — пояснюють менеджери хабу.

Найбільшою потребою ВПО наразі є потреба у житлі, бо за останні два з половиною роки хтось зміг винайняти житло, а хтось немає статків і досі проживає у шелтерах. Аби вирішити цю проблему Маріупольська міська рада розпочала створювати соціальне житло для сімей ВПО. Так, у сусідньому Дніпрі вже реалізують пілотний проєкт і триває заселення родин у відремонтовані гуртожитки закладів вищої освіти.

У Запоріжжі також вже підписали меморандум про співпрацю із НУ «Запорізька політехніка. Згідно з цим меморандумом, центр підтримки бере в оренду частину університетського гуртожитку, зробить там ремонт і заселить родини. Наразі вже отримали понад 300 заяв від сімей ВПО, що потребують житла. Розподіл житла буде відбуватися за бальною схемою та в першу чергу орієнтований на малозабезпечені сім’ї, які гостро потребують вирішення житлового питання. Також позачергове право на житло мають військовослужбовці та їх сім’ї.

«Гуртожиток вже взято в оренду,на цей час ми оформлюємо документи, чекаємо погодження від донорів, бо там дуже багато справ. Необхідно зробити ремонт, під’єднати всі інженерні мережі, ліфт.Заяв у нас 310, ми будемо дивитися на те, яку кількість дозволяє нам заселити на цьому етапі проєкт, який вже виготовляють наші проєктанти. Або ж це буде як в гуртожитку – довгий коридор та є кімнати, або ж це будуть апартаменти і у кожного буде своя кухня та кімната і більш закриті приміщення. Зараз це у планах мера, щоб, мабуть, до 2025 року все змогли відкрити», — діляться в «ЯМаріуполь. Запоріжжя».

Окрім цього, в центрі також працює ректурер, яка допомагає маріупольцям з працевлаштуванням і розказує, які є на сьогодні вільні вакансії.

Також через центри допомоги подекуди отримують звернення від тих людей, що потребують допомоги з виїздом з окупації. Через волонтерів допомагають скласти маршрут і організувати виїзд сімей з дітьми.

Дуже багато потужних донорів підтримують гуманітарний центр «ЯМаріуполь», а ще тісна комунікація у Маріупольського центру допомоги є з аналогічними центрами підтримки для мешканців Мелітополя, Бердянська тощо, оскільки вони мають спільну біду і готові підставляти один одному плече допомоги.

Підтримка маленьких маріупольців

У центрі підтримки багато уваги приділяють розвитку, відпочинку та дозвіллі малечі. Тут є ігровий простір для дітей, а також коворкінг. Спеціалісти центру організовують тематичні свята для дітей з костюмами, декором та подарунками.

Влітку дітей відправляють з родинами на оздоровлення у Моршин, Вінницю, а також у дитячий табір «Артек».

Діти шкільного віку продовжують своє навчання в онлайн-форматі, у Києві відкрита школа-ліцей, куди учні можуть ходити офлайн. Крім цього, існує проєкт, куди діти мають змогу приходити після школи і займатися додатково з вчителем історії, математики та інших предметів, або ж навіть готуватись до НМТ.

«У нас є на базі «ЯМаріуполя» кімната для діточок. Туди приходять дітки як у дитячий садочок, так і займаються у гуртках. У нашому міні-дитячому садочку обрали діточок, яким необхідна підготовка до школи. Вони у нас займаються за програмою, що погоджена Міністерством освіти і науки України «Впевнений старт».Вони отримують всі необхідні навички та заняття.Приходять дітки до нас на заняття десь о 10 ранку і до 13.00 вони у нас займаються», -каже Юлія Дресвяннікова.

Про дозвілля дорослих тут також не забувають, адже надають квитки на концерти, театральні вистави та екскурсії. Все це є частиною програми щодо повернення маріупольців до нормального життя.

«Всі наші відвідувачі кажуть, що дуже хотіли би повернутися. Є люди, які, можливо, вже і не повернуться, але переважна більшість цього дуже хоче. Ми раді, що нам вдалося організувати таке ком’юніті маріупольців і триматися разом. Нещодавно ми всі святкували День міста і в цю дату всі центри «ЯМаріуполь» об’єдналися і ми змогли онлайн поспілкуватися з кожним містом. І це було дуже цікаво, тому що наші маріупольці, які приєдналися, мали змогу побачити навіть своїх родичів, або колег, кумів, сусідів тих маріупольців яких знали і яких давно не бачили. Всі присутні казали, що не будуть жалкувати власних сил і готові доєднатися до відбудови Маріуполя після деокупації. Всі ми чекаємо на повернення додому», — розказують співробітники центру.

Статьи по теме

Последние новости

Українське кіно: що подивитись, — Тепер я буду любити тебе

Читать всю статью

Мы в соцсетях

Наши партнёры

UA.TODAY - Украина Сегодня UA.TODAY

Наша цель – ваш комфорт: EA-LOGISTIC – гарантия эффективных международных грузоперевозок.