«Полтававодоканал»: в тарифі не закладені кошти на ремонти провалів та встановлення тимчасових КНС
Окрім цього руки підприємства зв’язані заборгованостями: 33 млн за спожиту електроенергію і 43 млн за несплачений ПДВ
На засіданні депутатської комісії з питань містобудування та архітектури Полтавської міськради, яку провів Сергій Іващенко, в.о. керівника обласного КП «Полтававодоканал» Юрій Заставський доповів про підготовку підприємства до роботи в осінньо-зимовий період 2024-25 роки.
Основні тези доповіді
Для забезпечення питною водою Полтави підприємство обслуговує 5 водозабірних майданчиків, які об’єднують 26 артезіанських свердловин глибиною від 500 до 700 м. Відведення стічних вод відбувається за допомогою 22 каналізаційних насосних станцій, стоки від яких потім проходять очищення на 2-х очисних спорудах — Затуринських і Супрунівських. Підприємство має потужне енергетичне та допоміжні господарства.
На обслуговуванні підприємства у Полтаві перебуває 709 км водопровідних мереж та 386 км мереж каналізації.
На сьогоднішній день виконані значні обсяги робіт по реконструкції, капітальному ремонту та заміні аварійних ділянок каналізаційних мереж, а саме:
- замінені оглядові колодязі на нові із поліетиленовими кільцями на проїжджій частині на перехресті вулиць Шевченка/Сінна та Шевченка/Стрітенська;
- реконструйовані аварійні ділянки самопливних каналізаційних колекторів по вулицях Коцюбинського, Шолом Алейхема, Театральній, Пушкарівській та Духова;
- капітально відремонтована методом санації полімерним рукавом ділянка напірного каналізаційного колектору під шляхопроводом по вул. Решетилівський, 22;
- замінено 500 метрів напірного каналізаційного колектору на новий із поліетилену Д630мм в районі головної КНС по вул. Київське шосе;
- виконані роботи по ремонту аварійної ділянки каналізаційного колектору по вул. Стрітенській, 63. Замінено майже 50 м трубопроводу діаметром 450 мм.
Замінена ділянка водопровідної мережі Д300мм по вул. Південній в районі 2-го водозабору, що дозволить в цілому покращити централізоване водопостачання мікрорайону Левада.
Завершені роботи по капітальному ремонту ділянки водогону під автотрасою М03 Київ -Харків на перехресті вулиць Європейська та Харківське шосе.
Наразі ведуться роботи по заміні кабельної лінії 6 кВ по вулицях Новозіньківська та Шведська, яка є основним джерелом живлення Водозабору №3. До початку опалювального сезону заплановано виконати роботи по технічному переоснащенню теплогенераторних підприємства, з метою використання ними природного газу замість електроенергії.
Відповідно до затвердженої інвестиційної програми підприємства до кінця року заплановано виконати роботи з реконструкції артезіанської свердловини №4 на водозаборі №1 із переведенням її на низьковольтне енергоспоживання.
В рамках співпраці з UNICEF підприємство отримало значну кількість трубопровідної та запірної арматури різних діаметрів, що дозволить значно прискорити терміни проведення аварійно-відновлювальних робіт.
Боргові зашморги
Депутати в ході комісії запитали, що планує підприємство ремонтувати у майбутньому, адже місто має багато провалів на каналізаційних колекторах.
Юрій Заставський повідомив, що нинішній тариф дозволяє тільки амортизаційні витрати, але ремонти провалів та влаштування тимчасових КНС уже під питанням. В цьому році підприємство планує ремонт каналізації на вул. Графа фон Гарнієра, щодо ремонтів інших провалів, то підприємство не має вільних коштів.
Ситуацію ускладнюють заборгованості. Наприклад, водоканал винен обленерго за спожиту електроенергію 33 млн грн. Окрім цього через різницю у тарифах підприємство протягом 2016-2018 років накопичило борг по несплаті ПДВ — 25 млн грн. З тих пір через штрафи та пені ця сума зросла до 45 млн грн. Останній борг не дає можливості підприємству брати кошти в кредит, а також техніку в лізинг.
Депутати пообіцяли розглянути цю проблему і за можливості допомогти підприємству.
Нагадаємо, у липні депутати Полтавської міськради заявили представнику водоканалу, що не можуть допомагати обласному підприємству без кінця.
Ян ПРУГЛО, «Полтавщина»