Українське кіно: що подивитись, — СТОЛІТТЯ ЯКОВА
Серіал «Століття Якова» — міні-серіал для тих, хто хоче повчитися на життєвій історії.
Серіал знятий за романом Володимира Лиса у 2016 році. Режисер — Бата Недич.
Роман — своєрідний епос-біографія одного поліського українця, який за свій столітній вік пережив п’ять держав: Російську імперію, УНР, Польщу, гітлерівську Німеччину, сталінський СРСР. Доживши до держави Україна, він опинився перед лицем і родинної, і національної драми, яка була запрограмована катастрофами XX століття.
Події серіалу відбуваються на заході України, де раніше панували поляки. Сюжет несе в собі дві паралельні лінії — перша, молоді роки Якова. І друга — сьогодення. Історичний серіал змушує замислитися про багато речей, зробити переоцінку пріоритетів, почати цінувати життя.
В ролях: Роман Луцький, Станіслав Боклан, Ганна Топчий, Наталя Доля, Людмила Загорська
Володимир Лис в очікуванні фільму розповів, що сценарій написав Андрій Кокотюха. «Знаю, що мав бути зовсім інший сценарист – Наталія Воробей, а потім виявилося, що ним буде Андрій Кокотюха. Ми з ним зовсім різні. Він кілька разів казав, що мені давали нагороду «Коронація слова» всупереч умовам. Слава Богу, що Кокотюхи там буде на 30 відсотків, а Лиса — на 70», – поділився письменник.
Лис також розповів, що спочатку мало бути вісім серій «Століття Якова», однак, коли організатори все обдумали, то вирішили, що їх буде тільки чотири.
«Я трохи роздратувався. Але потім продюсери мене заспокоїли, сказали, мовляв, не переживайте за книжкою «Тихий Дон» взагалі три серії відзняли, думаю: «Ото втішили», – пожартував письменник.
Вже коли подиввився фільм. Лис сказав: «Враження — суперечливі: це не Західне Полісся. Все дуже спрощено, хоча й динамічно».
«По-перше, зникла мова… Це — не Західне Полісся, це не моє село і навіть не те село, яке там було зазначене — Загоряни. Хоча там і вказано, що це Любомльський район. Вказано, що Загоряни за два кілометри від траси. Та вони на трасі, вони над трасою Любомль-Щацьк. Це моє село Згорани, ті самі Загоряни. Або таке: у нас на Поліссі церкви фарбували. Дерев’яні храми – на Гуцульщині й на Східній Україні… Тому фільм справді тільки за мотивом мого роману».
Володимирові Савовичу сподобалися актори Станіслав Боклан та Роман Луцький, які грали головного героя роману – Якова.
«Що мені сподобалося? Виконавці Якова – Станіслав Боклан і Роман Луцький. Сподобалася виконавиця ролі Зосі. А от Улянки… Розумієте, у мене Улянка написана як дуже юна. Їй тільки виповнюється 17 років… А там — старшого віку. У принципі, для того, хто не читав, хто не знає всіх цих колізій, то фільм досить динамічний», — каже Лис.
На думку письменника, образи Улянки і навіть Якова дуже спрощені. Багато ліній сюжетних змінено.
«Звичайно, тут більше Кокотюхи. Це він створив цей сценарій. Там лишилися якісь мої сюжетні мотиви. Щодо образів, то мені сподобалося, як він розширив образ Тимоша Вергуна. Він став майже на одну планку з молодим Яковом. А щодо інших – все дуже спрощено. Хоча за динамікою в принципі він цікавий», — поділився враженнями автор роману.
Нагадаємо, Українськекіно: що подивитись, — ЗАХАР БЕРКУТ