Власник 3D-принтера та майстер з ремонту телефонів зібрали команду для розробки дронів-розмінувачів
Полтавські інженери працюють над створенням дрона для розмінування території. Потрібна підтримка інвесторів
Полтавець Богдан Тіщенко 7 років займався підприємницькою діяльністю, виготовляючи на 3D-принтері деталі під замовлення. Ініціатива розробляти для зброї необхідні додаткові елементи зародилася рік тому. Разом із другом, який ремонтує телефони на ринку, вони розробили прототипи хвостовиків до боєкомплектів, які скидають із дронів. Роздрукували першу партію й передали військовим на тестування. Враховуючи їх рекомендації, удосконалювали виріб.
Згодом до команди приєдналися інші спеціалісти. Богдан — проєкт-менеджер. Сергій — інженер. Дмитро — розробник сайтів. Роман — радіозв’язок. Ростислав — виготовлення систем скидання.
У грудні минулого року команда створила ГО, яку назвали «Спалах життя». Назва трохи іронічна, враховуючи, що спалахи від боєкомплекту дарують ворогу смерть, а не життя.
Громадська організація має три напрямки: виготовлення хвостовиків для боєкомплектів, систем скидання та розробка наземного дрона. Останній виріб — головна робота команди інженерів. Вони шукають інвесторів, бо це дороговартісна розробка. Також в планах самим виготовляти для дронів плати ініціації — дистанційні підривачі.
— Зі мною зв’язався Роман із Харкова. Почув про нас, в Telegram-каналі хоче допомагати. Він понад 10 років займається радіозв’язком. Він сказав, що є варіант робити плати ініціації — дистанційні підривники.
Ми зараз активно співпрацюємо із 5-ю ОШБр. Вони нам підказують, як правильно зробити системи скиду ефективним. Потрібно час і ресурси, щоби справу довести до ідеалу. Коли починали, не вистачало спеціалістів. Зараз у нас знання і розум є, а інвестора поки немає.
З часом команда інженерів взялася за більш серйозний проект — створення наземного дрона.
— В Україні не так багато команд, які роблять наземні дрони. Такі розробки є в Запоріжжі й Волинській області, у них є необхідне фінансування. Там розробники тестують наземні дрони із турелями.
У нас наземний дрон-розміновувач. Система шасі буде випробовуватися на вантажопідйомність. На дрон ставиться навісне обладнання і там варіацій дуже багато. Буде можливість монтувати додаткове обладнання. Складне завдання зробити гарне шасі, яке буде прохідне і зможе витримувати навантаження. По всьому периметру дрона йде відвал, який гаситиме коливання від вибуху. Вага дрону мінімум 50 кг, щоби мав більшу прохідність і не зносило від вибуху.
Розробка наземного дрона на паузі через недостачу коштів. Потрібно багато провести тестів, калібруватися. Потрібне приміщення. Все упирається у радіозв’язок. Ми хотіли зробити розробку на Crossfire. При розробці потрібно багато плат — це розхідний матеріал.
ГО «Спалах життя» намагається запустити різні ініціативи. Наприклад, «Леза перемоги» — збір використаних лез у барбершопах, для виготовлення шрапнелі. Із сантехнічної труби роблять гільзу, вона набивається шрапнеллю, додаються підривач і хвостовик.
Інженери шукають інвесторів, які б допомогли продовжити розробку наземного дрона. Зв’язатися із ГО в дірект Instagram або телеграм: @bentischenko
Нагадаємо, що у Полтаві прийняли програму підтримки виробників дронів. На першу хвилю конкурсу розробників БПЛА подалося 13 учасників. Далі — верифікація заявок та робота конкурсної комісії.
Микола ЛИСОГОР, «Полтавщина»