Українське кіно: що подивитися, — БУДИНОК «СЛОВО»
Днями був презентований трейлер художнього фільму “Будинок “Слово”. Нескінчений роман” та названа дата його виходу в український прокат — 9 травня.
Світова прем’єра художнього фільму відбулася на 37-му Варшавському кінофестивалі у 2021 році, а українська — на фестивалі “Миколайчук OPEN” у Чернівцях 16 червня 2022-го.
Про намір зняти художню стрічку режисер Тарас Томенко заявив під час допрем’єрного показу документальної повнометражної стрічки “Будинок “Слово” 27 жовтня 2017 року у Харкові. Це фільм вартий не меншої уваги, ніж художня версія.
“Будинок “Слово” — спочатку казка, згодом драма, трилер і трагедія про мешканців будинку, яких згодом назвали “Розстріляним відродженням”. Історія про те, як рай стає пеклом, а система ламає митця.
У 1928 році тоді столичному Харкові спорудили будинок для діячів культури УРСР. Під одним дахом зібрали українську інтелігенцію, як згодом виявилось, для полегшення її знищення. У будинку “Слово” з 1933 по 1938 роки були репресовані понад 70 мешканців-літераторів, 11 з них розстріляли в урочищі Сандармох.
Микола Хвильовий, Остап Вишня, Іван Багряний, Майк Йогансен, Лесь Курбас, Валер’ян Підмогильний, Володимир Сосюра, Павло Тичина, Наталя Ужвій, Юрій Яновський: про долю цих та багатьох інших митців йдеться у стрічці.
Автори стрічки використали архівні матеріали, унікальні фото та листи, наклепи НКВД та свідчення самовидців.
У фільмі грають актори Борис Георгієвський, Анна Левченко, Михайло Вознюк та інші. Спеціально під кожну сцену фільму написано 150 музичних фрагментів.
“Цей фільм є вершинним надбанням українського народу, оскільки відновлює історичну пам’ять про “Розстріляне відродження”, застерігає сучасне покоління від повторення помилок минулого, засуджує тоталітарну комуністичну систему”, — вказано у поданні фільму на Шевченківську премію-2018.
Українська кіноакадемія визнала документальний фільм “Будинок “Слово” кращим документальним фільмом 2018 року. Стрічка отримала “Золоту Дзигу”, Гран-прі міжнародного кінофестивалю “Київський літопис”-2019. За цей фільм режисера Тараса Томенка прийняли до Європейської кіноакадемії (ЕРА).