Музей зібрав унікальну колекцію експонатів, гартованих подіями нашого часу
58 творів сучасної кераміки мистців України, а також Великобританії, Данії, Ізраїлю, Литви, Малайзії Туреччини та Японії отримав у дарунок Національний музей гончарства.
Минулий рік став для українців ще одним роком досвіду життя в умовах війни. Попри все, кожний прагнув допомогти нашій Державі там, де мав змогу. Дух українців значною мірою вистояв і завдяки мистцям, діячам культурного простору, які продовжили розповідати мистецтвом про боротьбу України, цим самим сприяючи підтримці світу.
З-поміж культурно-мистецьких подій 2023 року варто згадати ІІ Міжнародне бієнале художньої кераміки імені Василя Кричевського, яке відбулося в містечку Опішному на Полтавщині. У чотирьох залах Центру популяризації гончарної спадщини України Національного музею-заповідника українського гончарства було представлено 91 твір 55 талановитих мистців – потужний концентрат робіт молодих і знаних керамістів із семи країн світу: Великобританії, Данії, Ізраїлю, Литви, Малайзії Туреччини та Японії, а також із тринадцяти областей України.
Ці твори показали тенденції розвитку кераміки у мирний, довоєнний час, оскільки були надані авторами для виставки, запланованої ще 2021 року. Але тоді Україну охопив коронавірус, через ряд карантинних і безпекових обмежень організатори мусили відтермінувати подію до кращих часів. 4 лютого 2022 року Журі все ж обрало переможців Бієнале, їхні імена мали бути оголошені в березні. Однак 20 днів по тому в нашу Державу ввірвалася війна. Усі роботи учасників музейний колектив рятував в укритті. Понад рік у проведенні ІІ Міжнародного бієнале художньої кераміки тривала безнадійна пауза. Зрештою, необхідність завершити розпочатий проєкт, а також численні пропозиції й побажання учасників спонукали організаторів повернутися до підготовки вернісажу виставки та проведення церемонії оголошення результатів і нагородження переможців.
За сприяння Благодійного фонду «ДАР», а також Міністерства культури та інформаційної політики України, нагороди Бієнале було вручено 18 серпня 2023 року. Серед численних відзнак найголовніші все ж дісталися українцям: гран-прі отримав Ігор Ковалевич (Львів) за композицію «Відображення». Золотою нагородою було нагороджено скульптуру «Лев «Поважний» Олександра Шкурпели (Опішне, Полтавщина). Срібну нагороду здобула композиція «Адам і Єва» Ігоря Берези (Львів). Бронзову нагороду отримала Аліна Літвіненко (Олександрія, Кіровоградщина) за скульптуру «Пожежі». Експонування виставки в Опішному тривало з червня до грудня 2023 року.
Та кількість перипетій, які довелося подолати Бієнале, залишила відчутний слід у загальному сприйнятті виставки. Час наповнив її особливим духом, у якому відчувається стійкість до викликів сучасності, терпіння й тверде сподівання на краще. Саме тому в Національного музею гончарства виникла ідея зберегти твори ІІ Міжнародного бієнале художньої кераміки у постійній фондовій збірці як свідчення нашого часу.
Ця ідея отримала щире схвалення серед учасників. Особливо тепло відгукнулися закордонні керамісти, які з перших днів повномасштабного вторгнення надсилали листи своєї підтримки і продовжують робити це досі. Всі вони співчувають ситуації, у якій опинилася Україна, тому запропонували залишити свої твори в дарунок, як пожертвування для майбутнього культурного розвитку. Одним із перших надійшов лист від данського художника-кераміста Тоні Бріффа: «Я дуже хотів би передати свою скульптуру в постійну колекцію музею, якщо це можливо. Я співчуваю ситуації, в якій перебуває ваша країна, і бажаю вам і музею світлого майбутнього». Зворушила підтримка керамістки з Великобританії Ширлі Шеппард: «Незважаючи на всі ваші проблеми та важкі часи, будь ласка, збережіть мою роботу як пожертву на будь-яку мистецьку справу». Ось іще один такий лист від литовської мисткині Раса Юстаіте-Гецевічіене: «Дякую за чудовий конкурс, виставку та силу, яка надихає всіх нас. Дозвольте, я залишу роботу донатом для вашого музею?»
Роботи, подаровані українськими мистцями, викликають особливі відчуття. Війна для них стала життєвим викликом і складним випробуванням для продовження творчості. Багато хто був змушений виїхати з України через окупацію, хтось продовжив творити, знайшовши в цьому власну рівновагу й силу допомоги Україні, а дехто став до збройного захисту Держави. Тому їхні роботи, подаровані Опішному, мають особливу цінність. Вони тримають міцний зв’язок з минулим і дають снагу не зупинятися, а відвойовувати кожний день, вільний від загарбника…
«Напевно, передчуття війни вже жило в цих роботах і до 24 лютого 2022 року, – зауважив генеральний директор Національного музею гончарства Олесь Пошивайло під час церемонії нагородження переможців. – у детальному фокусуванні окремі з них мають деталі на військову тематику – біноклі, маски, сітки… На противагу їм – частина робіт, які акцентують увагу на родинних цінностях, на необхідності берегти один одного і себе в цій Державі».
Після завершення виставки в Опішному сформувалася колекція ІІ Міжнародного бієнале художньої кераміки імені Василя Кричевського, яку нині складає 58 унікальних творів, обпалених війною. Національний музей гончарства щиро вдячний учасникам за появу такої потужної й значущої збірки. Ця спільна справа збагатить майбутню українську спадщину, закарбувавши історію.
Жанна НЕВКРИТА, інформаційна служба Національного музею гончарства