На Полтавщині на утилізацію відправили близько мільйона ламп розжарювання
Впродовж майже року з території Полтавської області на утилізацію вивезли 953 тис. 165 ламп розжарювання. Роблять це в межах програми обміну старих ламп на енергоощадні, повідомила пресслужба Полтавської ОВА.
Збирає, перевозить та утилізує лампи львівське підприємство «Іскра-Транс-Логістик», з яким обласний Департамент екології та природних ресурсів на початку квітня уклав договір. Загальна вартість послуг з навантаження, вивезення та їх утилізації — 981 тис. 490 грн.
За угодою, понад 1 млн 669 тис. побутових ламп розжарювання зберігають на тимчасових складах у Полтаві, Лохвиці, Гадячі, Лубнах, Хоролі, Глобине, Кобеляках, Карлівці, Кременчуці та Миргороді. Відповідно договору, старі лампи мали утилізувати до 20 грудня. Вартість вивезення та утилізації кожної лампочки — 59 коп.
Утилізують лампи розжарювання шляхом поділу їх на деталі, які потім сортуватимуть в залежності від матеріалу: скло, металеві деталі та ізоляційний матеріал. Після цього буде вторинне перероблення відходів.
На Полтавщині проєкт із заміни ламп розжарювання на енергоощадні LED почав діяти з 30 січня. В усіх відділеннях «Укрпошти» кожен повнолітній громадянин може обміняти 5 ламп розжарювання на енергоощадні — це спільна програма ЄС та Уряду України. Її ухвалили, щоб подолати енергетичну кризу через ракетні обстріли російської армії, бо LED-лампа споживає у вісім разів менше електроенергії ніж розжарювальна. Про це в кінці січня розповіла Перша Віцепрем’єр-міністерка України Юлія Свириденко в ефірі телемарафону. Європейський Союз погодився закупити 30 мільйонів енергоощадних ламп та поетапно й безплатно передавати їх Україні. Також були домовленості з Урядом Франції про передачу ще п’яти мільйонів енергоощадних ламп.
У місцевих відділеннях «Укрпошти» обмінювали LED-лампи різних виробників. Директор Полтавської філії «Укрпошти» Юрій Набасов пояснив, що енергоощадні лампи за гроші благодійників купували у всіх країнах Європейського Союзу та в різних постачальників: в магазинах або на виробництвах. Тому лампи привозили як в окремих пакуваннях, так і насипом у великих ящиках.
Ольга ГРИНЕНКО, «Полтавщина»