Gorozhanin.com.ua

Про що домовилися на зустрічі у Саудівській Аравії

08 августа
13:38 2023

5-6 серпня у Джидді (Саудівська Аравія) пройшли переговори з обговорення Української формули миру, а також ключових питань глобальної безпеки. У зустрічах взяли участь радники з питань безпеки й уповноважені дипломатичні представники з 42 країн, зокрема країн-членів БРІКС (Бразилія, Індія, Китай, ПАР). росію до участі в саміті не запрошували.

У Центрі протидії дезінформації при РНБО України проаналізували про що домовилися на зустрічі у Саудівській Аравії. 

Захід завершився без підсумкової декларації (оскільки головним змістом зустрічі було не вироблення єдиної позиції, а обмін думками), але з «обережними позитивними сигналами».

Чим відзначилась зустріч?

Головним підсумком зустрічі в Джидді стало досягнення консенсусу в тому, що розв’язана росією війна є не локальним європейським конфліктом, а загрозою глобальній безпеці, для вирішення якої буде потрібна участь усього світу. Всі учасники зустрічі підтримали позицію, що в центрі будь-якої мирної угоди має стояти повага до територіальної цілісності та суверенітету України, а також верховенства Статуту ООН, а ключовим питанням – виведення російських військ. 

Зустріч у Джидді стала ще одним кроком до практичної реалізації мирних ініціатив, запропонованих Україною. Фактично досягнуто розширення кола міжнародних партнерів України, які б підтримували – хоча б частково – нашу позицію щодо умов завершення нинішньої війни з росією. Відбулися двосторонні переговори української делегації з главами делегацій США, Саудівської Аравії, Фінляндії, Японії, Катару, Франції, ФРН, Іспанії, Норвегії, Туреччини, Польщі та Словаччини, а також з радниками з нацбезпеки та зовнішньої політики лідерів Швеції, ПАР, Бахрейну, Канади, Італії, Данії, Кореї, керівником Офісу президентки Єврокомісії. З низкою країн Заходу говорили про подальшу військову допомогу, а з тими, хто приєднався до декларації Групи семи щодо «гарантій безпеки» для України – про майбутні двосторонні угоди у цьому питанні. Тож дипломати домовилися сформувати робочі групи за такими ключовими темами 10 пунктів Формули миру В. Зеленського: відновлення територіальної цілісності, виведення російських військ, звільнення всіх полонених, трибунал для винних в агресії та гарантії безпеки для України. Крім того, учасники переговорів обговорили терміни зустрічі глав держав, що може відбутися до кінця поточного року. Досягнута згода щодо продовження обговорення умов миру з іноземними послами в Києві.

Дуже важливою стала участь у зустрічі Китаю, Саудівської Аравії та союзників росії по БРІКС, позиція яких, як підтвердив представник мзс рф, буде врахована кремлем у подальшій стратегії щодо України. Варто зауважити, що такі претенденти на роль посередника в мирних перемовинах між росією і Україною як Китай, Саудівська Аравія, Індія, Туреччина, Бразилія та африканські країни своєю участю в переговорних процесах переважно переслідують власні інтереси і намагаються підтримувати конструктивні стосунки як з обома сторонами війни, так і з країнами Заходу. Тому, новий мирний план, запропонований Саудівською Аравією та ще рядом країн, з одного боку, передбачає припинення вогню на всіх фронтах, початок переговорів між москвою та Києвом за посередництва ООН та забезпечення гарантій збереження територіальної цілісності України. А з іншого – про виведення російських військ з території України як умови початку переговорів у плані не йдеться.   

Подібну за своїм змістом до саудівського варіанту мирну ініціативу раніше висував і Пекін, який підтримує тісні економічні та дипломатичні відносини з росією та відкидає заклики засудити москву. Проте сам факт присутності Пекіна в переговорах є проривом, адже це означає, що він погоджується взяти за основу український мирний план, який можна потім розширювати і доповнювати. Керівництво країни є найважливішим зовнішнім союзником росії і має відповідні важелі впливу на її верхівку. Крім того, Пекін зовсім не задоволений виходом рф із зернової угоди, оскільки країна була найбільшим імпортером українського зерна.

Індія дуже стримано коментує український мирний план і відмовляється засуджувати рф за війну, адже вона призвела до збільшення імпорту російської нафти до Азії за низькою ціною.

Отже, з високою вірогідністю можна прогнозувати, що лояльні до кремля гравці будуть і далі зберігати свій нейтралітет щодо війни між росією і Україною. З іншого боку, це залишає великий простір для політичного і переговорного маневру в майбутньому.

Перемовини в Саудівській Аравії стали розвитком політичного діалогу України з країнами світу та початковим імпульсом у формуванні нової архітектури глобальної безпеки. В основі обговорення міжнародним співтовариством лежить український мирний план, але Україна сприймає розгляд і узгодження різних мирних ініціатив, якщо вони не загрожують суверенітету та територіальній цілісності країни. Наступний раунд цього переговорного процесу слід очікувати на полях Генеральної Асамблеї ООН у вересні поточного року.

Статьи по теме

Последние новости

У ДТП на Харківщині загинув велосипедист: поліція відкрила кримінальне провадження

Читать всю статью

Мы в соцсетях

Наши партнёры

UA.TODAY - Украина Сегодня UA.TODAY

Наша цель – ваш комфорт: EA-LOGISTIC – гарантия эффективных международных грузоперевозок.