Gorozhanin.com.ua

У Запоріжжі батьки дітей встали на захист закладу освіти і вимагають міську владу дати можливість дітям піти в перші класи

08 февраля
12:38 2023

Вже декілька років поспіль батьківська спільнота гімназії №6 виборює право на те, аби дітлахи мали змогу навчатися у початковій школі цього навчального закладу. Адміністрація школи зробила все необхідне, аби отримати статус ліцею з початковими класами та гімназією, згідно нової шкільної реформи, проте у міськраді мають свої плани на цей заклад. 061 розбирався, що не так з новою шкільною реформою і чому думку громадськості ігнорує влада.

Петиції, флешмоби, відеоролики та десятки запитів: як батьки об’єдналися, щоб захистити право дітей на освіту

«Зараз важкі часи, дорослим тяжко, йде війна, яка принесла багато горя. Дітлахи теж на собі це відчувають – постійно чути сирени. Навіщо робити їм ще боляче, переводячи до іншого закладу? Прошу захистити дітей та залишити повну освіту в одному навчальному закладі» — саме такий лист, написаний на зошиті в клітинку, шириться мережею. Його авторка 85-річна жінка, онуки якої навчаються в запорізькій гімназії №6. Цей навчальний заклад знаходиться в Комунарському районі міста. Батьки відгукуються про цю гімназію дуже тепло, зазначаючи про професійність педагогів та високий рівень навчальних досягнень учнів за результатами ЗНО. Проте подальша доля цієї гімназії опинилася під великим питанням через рішення посадовців.

Справа в тому, що у 2020 році був прийнятий Закон України «Про повну загальну середню освіту». Відповідно до нього таку освіту надають заклади трьох типів — початкова школа, гімназія та ліцей. Загальноосвітніх шкіл у тому розумінні, до якого ми звикли, одночасно з початковою, середньою та старшою школою практично не залишиться. Передбачається, що середня школа називатиметься гімназією, а старша – ліцеєм. В ліцеях зможуть навчатись школярі 5-12 класів, а в гімназіях отримуватимуть базову середню освіту учні до 9 класу включно. Пізніше був підписав закон щодо вдосконалення механізмів формування мережі ліцеїв для запровадження якісної профільної середньої освіти. Цей закон дозволяє громадам включати до ліцею ще й початкові класи. За рішенням виконкому, запорізька гімназія №6 мала отримати статус ліцея, а щоб залишити там початкові класи адміністрація закладу уклала міжнародні угоди з іншими закладами освіти, згідно з усіма вимогами. Проте, у міськраді чомусь не розділили бажання батьків, аби в цьому ліцеї були початкові класи і запропонували, щоб малеча ходила навчатися до іншої школи поблизу. Така ініціатива викликала неабияке обурення батьків.

«На наше слушне питання – «чому ви комусь надаєте статус ліцею з початковою школою, а нам ні», то зазвичай на це немає ніякої відповіді і нас відправляють, наприклад, до школи №90. По-перше, цей заклад знаходиться далеко від наших будинків, а по-друге, гімназія №6 за рейтингом випускників посідає 5-6 місце по Запорізькій області, а та школа, яку нам пропонують замість, займає якесь там 200 місця. Чому я маю нехтувати освітою своєї дитини, якщо у когось є якісь особисті та невирішені питання. Ми маємо право самостійно обирати гідний заклад з достойними педагогами для наших дітей.Ще вони стверджують, що нібито немає фінансування, проте згідно освітньої реформи гроші йдуть за дитиною. Куди б моя дитина не пішла б навчатися – гроші, яка виділила держава підуть за нею: не має значення де вона буде отримувати освіту, бо кошти на неї вже виділені. Тобто зараз, якимось штучним шляхом хочуть профінансувати і забезпечити дітьми одні навчальні заклади, які їм цікаві, а інші навчальні заклади, хочуть занедбати», — коментує представниця ініціативної групи Світлана Лисенко.

Аби довести серйозність свої намірів і дізнатися, які кроки необхідно виконати, щоб дозволити дітям продовжити навчатися в улюбленій школі, ініціативна група батьків написала купу запитів до департаменту освіти, територіального відділу освіти, профільному заступнику міського голові, в.о міського голови, голові депутатської комісії з питань освіти, виконком, освітньому омбудсмену, міністерству, нардепам.Батьки разом з дітьми зняли декілька зворушливих відеороликів, присвячених цій проблемі, відвідували депутатські комісії, намагалися потрапити до сесійної зали, скликали загальні збори, де проводили анкетування, яке показало, що абсолютна більшість батьків виступила «за» те, аби гімназія стала ліцеєм повного циклу (з 669 опитаних батьків чи законних представників дитини 662 (99%) підтримали цілісність закладу освіти).

«На загальних батьківських зборах були присутні голови всіх батьківських комітетів з 1 класу по 11. Ми запротоколювали ці збори, де запропонували батькам висловити свою думку шляхом анкетування. Голови батьківських комітетів надали інформацію своїм класам. В анкеті питання звучало так: «чи підтримуєте ви надання освітньому закладу нового статусу, який збереже цілісність?» та «чи ознайомлені ви з нормативною базою для збереження і надання цього статусу?». Ми отримали максимальну підтримку батьків всієї нашої школи. Майже всі були «за». Наш заклад – найкращий в районі та один з найкращих по місту за результатами ЗНО. Це заклад з 30-літньою історією та традиціями. У нашій школі є певний рівень знань і просто прийти непідготовленим досить важко. Моя старша дитина зараз навчається в 9 класі і ми не звертаємось до жодних репетиторів, бо школа повністю задовольняє потреби школярів, що цього прагнуть», — прокоментувала представниця батьківського комітету Вікторія Ковальова.

Врешті-решт, у серпні 2022 році під натиском батьків, місцева влада дозволила відкрити перший клас, але в порядку виключення. Вже наприкінці 2022 року виконком прийняв рішення не закріплювати за навчальним закладом територію обслуговування для початкової школи та не погодила внесення зміни до статуту на «ліцей з початковою школою та гімназією». Це означає, що фактично міськрада заборонила подальший прийом першачків до гімназії. Тепер батьки, що планували віддати дитину на навчання в гімназію №6, позбавлені цього права.

Позиція департаменту освіту та профільної комісії

Проектна потужність Запорізької гімназії №6 складає 1176 учнів,у школі станом на липень 2022 року навчалось 932 учня. На сьогодні близько 95 дітей з родин внутрішньо переміщених осіб, значна частина з яких перебуває у Польші, долучилися до навчання. Це один з найбільших показників по всьому місту.

Наразі школа має все для прийому дітлахів у початкову школу: обладнанні класи та весь необхідний інвентар, фахові педагоги,які виводять гімназію в рейтинги найкращих шкіл Запоріжжя, великий попит батьків, а найголовніше укладені міжнародні угоди – зі школою Австрії (середня школа 5 Моцарта м. Вельс); зі школою Польщі (початкова школа Стефана Жеромськиго у місті Наленчуві); зі школою Польщі (зі шкільним комплексом No1 ім. Владислава Грабського у Люблін) + меморандум про співпрацю з Фундацією «Незламна Україна» (Республіка Польща) у сфері освіти. Більш того, класи початкової школи знаходяться в окремому блоці, який має свій вихід, тобто діти навчають на першому поверсі окремо від інших класів.

На жаль, нам не вдалося поспілкуватися з головою комісії з питань освіти і науки Інною Пенчук про те, що насправді не дає змогу отримати початкові класи цьому навчальному закладу, проте свою позицію озвучив депутат Запорізької міської ради та член профільної комісії з питань освіти і науки Сергій Ільченко. Він зазначив, що про напружену ситуацію між громадою та представниками місцевої влади йому відомо давно, проте він не знає, які об’єктивні фактори заважали б внести зміни до статуту начального закладу на «ліцей з початковою школою та гімназією»

«Процес одразу на трьох рівнях освіти дозволений чинним законодавством України та освітньою реформою (при виконанні певних умов) та вже реалізований у інших навчальних закладах нашого міста. Такою умовою є — наявність у школи договорів про міжнародну співпрацю. Запорізька гімназія № 6 співпрацює з іншими державами в освітньому напрямку по міжнародним угодам та меморандуму. Отже, питання можливості здійснювати Запорізькою гімназію № 6 навчальний процес одразу на трьох рівнях освіти можливе до розгляду. У серпні 2022 року, у виключному порядку (після тривалих засідань комісії), набір у перші класи було дозволено без закріплення за школою території обслуговування та надання типу ЗЗСО, ліцей з початковою школою та гімназією. Таке рішення частково вирішило питання набору дітей. Однак, доля закладу у глобальному плані залишилась невизначеною. На теперішній час, вкотре, за гімназією № 6 територія обслуговування для здобувачів початкової освіти, всупереч потреб і запитів населення міста Запоріжжя, не була закріплена», — прокоментував Сергій Ільченко

У департаменті освіти і науки міськради під керівництвом Юлії Погребняк зазначають про те, що упродовж 2019-2022 років у відповідності до чинних вимог та Плану приведено типи 83 закладів загальної середньої освіти м. Запоріжжя, з них 7 ліцеїв, 7 початкових шкіл, 67 гімназій, створено 1 міжшкільний ресурсний центр та початкову школу «Натхнення».

«У системі закладів загальної середньої освіти Комунарського району заплановано поступову трансформацію гімназії № 6 до типу закладу – ліцей (без початкової школи, для збільшення мережі класів профільної середньої освіти – старшої школи за результатами якісних показників навчальних досягнень учнів). Неодноразово питання щодо приведення типів та структури закладів загальної середньої освіти у відповідність до вимог чинного законодавства (в тому числі і гімназії № 6) обговорювалося за участі представників батьківської громадськості на засіданнях постійної комісії з питань освіти.

Рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 06.12.2022 № 460 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 26.11.2018 № 525 «Про організацію обліку дітей дошкільного, шкільного віку та учнів у м. Запоріжжя» з урахуванням вимог законодавства за комунальними закладами загальної середньої освіти міста закріплено території обслуговування для здобуття дітьми початкової та базової середньої освіти на 2023 рік. Вказаним рішенням не закріплено територію обслуговування за гімназією№ 6 для здобуття початкової освіти. Для реалізації права дітей на освіту, забезпечення першочергового права дітей на здобуття початкової освіти за місцем проживання визначено та закріплено територію обслуговування за комунальними закладами загальної середньої освіти Комунарського району», — зазначили у відповіді департаменту освіти і науки Запорізької міської ради для 061.

Згідно з інформацією посадовців, є загальні вимоги для ліцеїв: функціонування не менше двох класів наповнюваністю не менше 25 учнів у кожному з них протягом року; створення безпечного, інклюзивного та цифрового освітнього середовища; забезпечення здобуття учнями освіти відповідно до профілів навчання (не менше трьох) з навчальним навантаженням та з можливістю обрання учнями навчальних предметів (інтегрованих курсів, інших освітніх компонентів), підвезення (у разі потреби) учнів і педагогічних працівників до закладу освіти та у зворотному напрямку до місця проживання (за потреби); забезпечення учасникам освітнього процесу вільного і безоплатного бездротового доступу до мережі Інтернет, створення безпечних умов харчування та забезпечення здобувачів освіти харчуванням відповідно до норм, визначених Кабінетом Міністрів України.

За рішенням засновника ( а це саме міська рада),ліцей може також забезпечувати здобуття базової середньої освіти та, як виняток, здобуття початкової освіти, але що саме для цього необхідно, в департаменті не кажуть, зазначаючи лише, що для гімназії №6 це «не передбачено Перспективним планом».

Посадовці зазначають, що структурою новостворених 7 ліцеїв підрозділи «початкова школа» не передбачені, проте відомо, що були внесені відповідні зміни до статутів Запорізької гімназії №71, Колегіуму «Елінт», Запорізької гімназії №46 та Запорізької гімназії №31, щоб вони отримали статус «ліцей з початковою школою та гімназією». Адвокати ініціативної групи батьків відправили відповідні запити до органів місцевого самоврядування та до окремих гімназій, проте відповіді поки що так і не отримали.

«Міська рада блокує це питання і нам справді незрозуміло, чому такий сильний та потужний заклад намагаються перетворити на щось заурядне, що невдовзі просто загнеться. Ми не розуміємо, чого насправді не вистачає – вся нормативна база є, міжнародні договори є, умови для перших класів є.Ми хочемо з’ясувати, чому це відбувається», — зазначає представниця ініціативної групи Вікторія Ковальова.

Батьки школярів впевнені, що наразі створюються штучні та надумані перепони для подальшого функціонування навчального закладу з трьома рівнями освіти, що провокує системний конфлікт між громадою та чиновниками. Незважаючи на всі перепони, ініціативні батьки кажуть, що заради кращого майбутнього своїх дітей, вони мають продовжувати відстоювати свою позицію і будуть намагатися достукатися до посадовців, аби їх голос нарешті почули.

Підписуйтесь на наш канал в Telegram, щоб не пропустити важливі новини міста та області.

Статьи по теме

Последние новости

Війська рф б’ють по енергетиці: як ворог хоче залишити Україну у темряві

Читать всю статью

Мы в соцсетях

Наши партнёры

UA.TODAY - Украина Сегодня UA.TODAY

Наша цель – ваш комфорт: EA-LOGISTIC – гарантия эффективных международных грузоперевозок.