«Мазепинці-поборники незалежності»: у музеї «Поле Полтавської битви» презентували новий виставковий проєкт
Цьогоріч з ініціативи Інституту нацпам’яті та згідно з Постановою ВР пам’ять видатного гетьмана Пилипа Орлика вшановується на державному рівні. 16 грудня з цієї нагоди у Державному історико-культурному заповіднику «Поле Полтавської битви» відбулася презентація виставкового проєкту «Мазепинці-поборники незалежності України». Його мета полягає в популяризації знань про видатних українців, поборників незалежності нашої держави. Йдеться про основні віхи життя та діяльності Пилипа Орлика, Андрія Войнаровського, Костя Гордієнка, Григорія Герцика, Федора Мировича, Федора Нахимовського, Клима Довгополого, Дмитра Горленка, Ганни Орлик, Григора Орлика.
З нагоди 350-річчя автора першої європейської конституції, воїна, мислителя, дипломата, борця за волю Гетьманщини від московської орди, гетьмана Пилипа Орлика нещодавно у Полтаві презентували книгу авторства заступниці директора з наукової роботи музею «Поле Полтавської битви» Людмили Шендрик. Нове історико-краєзнавче видання з’явилося на світ завдяки Полтавському обласному об’єднанню Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Т. Шевченка та особистому сприянню голови об’єднання, депутата обласної ради Миколи Кульчинського.
А 16 грудня гетьмана вшанували ще й презентацією потужного виставкового проєкту «Мазепинці-поборники незалежності України». Виставку створили науковці музею «Поле Полтавської битви» за сприяння посольства Швеції. Ця країна у часи Мазепи — Орлика й зараз є нашим союзником, знову допомагає українцям відбитися від того ж лютого ворога, що і понад 300 років тому.
Віктор Лебедєв
Про новий проєкт розповіли директорка музею Наталія Білан, її заступниця Людмила Шендрик. З вагомим новим здобутком музейників привітали воїн ЗСУ, голова Ради ветеранів та учасників бойових дій Полтавського державного медичного університету Віктор Лебєдєв, начальник відділу туризму та культурної спадщини Полтавського міськвиконкому Віталій Павлов, регіональний представник Українського інституту національної пам’яті в Полтавській області Олег Пустовгар.
Виступ Олега Пустовгара
Наталія Білан
Про новий проєкт музею розповідає Людмитла Шендрик
Промовці наголошували: презентований виставковий проєкт — це внесок музейників в український історичний фронт. Важливо, що на противагу російській псевдоісторичній огидній пропаганді, різноманітним міфам-побрехенькам росіян про Мазепу і мазепинців запропоновано історичну правду на основі наукових джерел.
Очікується, що виставку переглянуть студенти, історики, краєзнавці, старшокласники шкіл Полтави, мешканці старостинських округів громади, усі охочі.
Довідково: Проєкт присвячено першій політичній українській еміграції. «…полковники-мазепинці — се не убогі егоїсти, а рицарі смерті, що віддали за свою ідею, за світлий ідеал національної незалежності — віддали і вигідне своє життя, і спокій, і душу всю», — так писав про перших українських політичних емігрантів письменник, історик, громадський діяч, жертва комуністичного терору Гнат Хоткевич.
1709 рік. Воєнно-політичний виступ гетьмана Івана Мазепи зазнав поразки. Після трагічної для України Полтавської битви (її ще у вітчизняній історіографії називають «Полтавською катастрофою»), Московське царство трансформується у Російську імперію, а Гетьманщина остаточно потрапляє під вплив московського царя Петра I, про якого Тарас Шевченко відгукнувся: «це той перший, що розпинав нашу Україну». Після Полтавської катастрофи шведи й п’ять тисяч козаків-союзників відступили до підвладної Османській імперії Молдавії. Отож виставка — це окремі стенди, які й розповідають про видатних діячів еліти Гетьманщини, які разом із королем Карлом ХІІ та гетьманом Іваном Мазепою опинилися на еміграції. Це і генеральний писар Пилип Орлик, і племінник Мазепи Андрій Войнаровський, і кошовий отаман Запорізької Січі Кость Гордієнко; представники козацьких старшинських родів Полтавщини. Це родини Мировичів (зокрема й генеральний бунчужний Федір Мирович) та Горленків. Постійно з дипломатичною місією в Європі перебували Дмитро Горленко та брати Мировичі — Федір та Іван. Це Генеральний осавул Григорій Герцик, Атанас, Іван і Ганна — діти полтавського полковника Павла Герцика. Ганна стала дружиною Пилипа Орлика, розділила з ним всі складнощі життя в еміграції, була надійним помічником у політичних справах. Її брати належали до уряду Пилипа Орлика, виконували дипломатичні доручення гетьмана. За свідченням Пилипа Орлика, всі вони допомагали у розробленні Конституції 1710 року.
Полтавський офіс УІНП
Світлини: офіційна ФБ-сторінка музею «Поле Полтавської битви»