«Як тебе не любити…»: 20 цікавих фактів про Київ
Київ – столиця України та одне з найстаріших міст Європи, засноване щонайменше 1500 років тому. Вважається, що місто завдячує своєю появою трьом братам із племені полян – Києві, Щекові, Хоривові та їхній сестрі Либеді.
Журналісти 44.ua зібрали найвідоміші факти про нашу незламну столицю, тож пропонуємо вам перевірити, наскільки добре ви знаєте Київ.
Тож, чи знали ви знали, що:
1. В одинадцятому столітті Київ був найбільшою столицею в Європі. Місто було у десять разів більшим за Париж та у п’ятдесят разів більшим за Лондон.
2. Центральна вулиця Хрещатик є найкоротшою, а водночас і найширшою серед головних вулиць міст Європи. Її ширина — 75 метрів. А найвужчим є Георгіївський провулок — приблизно 5 метрів між будівлями.
3. Найдовша вулиця Києва — Броварський проспект. Її довжина близько 14 км. Найкоротша вулиця недалеко від Арсенальної площі — Інженерний провулок. Його довжина менш ніж 50 метрів. Тут знаходяться… всього 3 будинки.
Броварський проспект, Київ
4. Найдавнішою вулицею Києва вважається Володимирська. Її вік — понад 1000 років. За часів Київської Русі цей відрізок дороги називали Мостом. Лише у 1930-х роках вулиця отримала свою назву, що збереглася до сьогодення.
Вулиця Володимирська, Київ
5. Сталевий монумент «Батьківщина-Мати» входить до списку найвищих пам’ятників світу, випереджаючи американську статую Свободи, і вже 40 років височіє над столицею України. Його висота — понад 100 метрів.
Монумент Батьківщина-Мати
6. Найдавніший пам’ятник столиці — колона Магдебурзькому праву. Він розташований на Дніпровських схилах, біля Набережного шосе на київському Подолі, в урочищі Хрещатик. Пам’ятник був поставлений на честь повернення місту в 1802 році Магдебурзького права, яке воно вперше дістало ще у XV столітті. Друга назва монументу — нижній пам’ятник святому Володимиру. За легендою на цьому місці князь хрестив дванадцятьох своїх синів.
Колона Магдебурзькому праву
7. У Києві розташовані три із семи Об’єктів спадщини ЮНЕСКО в Україні — Києво-Печерська Лавра, Церква Спаса на Берестові та Київський Софійський собор.
8. Київське водосховище — третє за площею в Україні. Його ще називають Київське море. Воно виникло у 1965-1966 роках за дамбою, що перегородила верхню ділянку Дніпра вище за Київ у районі Вишгорода. Площа водосховища перевищує 922 км2, довжина – близько 110 км, найбільша ширина – 12 км, у деяких місцях – до 3 км. Об’єм води, який тут міститься справді вражає — понад 3730 мільйонів метрів кубічних.
9. Київ має неофіційне звання «Каштанова» столиця. За останнє десятиліття кількість каштанів у центрі Києва зменшилася, втім, це дерево все ще залишається символом міста. Київські каштани зображували на фасадах будинків, етикетках продукції, про них співали в піснях. Уперше каштани в Києві з’явилися на територіях монастирів, зокрема Києво-Печерської лаври, у XVIII столітті.
10. Найвищий будинок Києва — це ЖК на Кловському узвозі, 7. Його висота дорівнює 168 метрів. Він складається з 47-поверхового житлового комплексу та 18-поверхового офісного центру, що сполучаються 8-поверховим «переходом» і має 186 метрів заввишки. Також неподалік розташована одна із найглибших у світі станція метро — Арсенальна, яка знаходиться на глибині 105 метрів.
11. Київ став першим містом в російській імперії, де було запущено електричний трамвай. Він почав курсувати 13 червня 1892. Причиною став київський рельєф, тобто схили. До електричного трамваю була конка, або кінний трамвай, який у столиці з’явився пізно ─ у 1891 році.
Перший у Києві електричний трамвай
12. Згідно з традиціями та легендою про заснування Києва, заведено вважати, що Київ завдячує своєю появою трьом братам із племені полян — Києві, Щекові та Хоривові, й сестрі їхній Либеді. Назва Києва походить від імені Кия — найстаршого з трьох братів, яких вважають засновниками головного міста України-Русі. Легенда про Кия дійшла до нас у літописі ХІІ ст. «Повість минулих літ».
Засновники Києва
13. У Києві багато місць названі на честь Тараса Шевченка: зокрема університет, відповідна станція метро, парк, театр опери та балету, площа, бульвар, три вулиці та два провулки мають його ім’я.
Київський Національний університет ім. Т. Г. Шевченка
14. Київський торт став одним із символів Києва та сувенірним подарунком. Торт складається з двох білково-збивних коржів з прошарками масляно-вершкового крему. Поверхню торта прикрашено різними кремами, бокову поверхню обсипано горіховою крихтою.
Київський торт
15. У Києві народився Малевич, а на Андріївському узвозі колись жив Булгаков. Також саме в Києві народився один з найкращих тренерів в історії Українського та світового футболу Валерій Лобановський.
16. Київська телевежа на 56 метрів вища за Ейфелеву. Вона розташована на Сирці, поруч із Бабиним Яром та станцією метро «Дорогожичі». Телевежу відкрили у 1973 році. Її висота – 380 метрів. Хоча у проекті вежа мала майже 500 метрів.
Київська телевежа
17. Найвища точка в Києві, по відношенню до Дніпра: площа Слави, висота більше 200 м. Площа розташована на Печерську між вулицею Мазепи та алеєю Героїв Крут. Раніше площа називалася Володимирською, Князе-Володимирською та Соборною.
18. Київська станція метро «Золоті ворота» увійшла в число найкрасивіших у Європі. Вона виконана в давньоруському стилі. За її мозаїками можна простежити всю історію Києва. Станція була відкрита 31 грудня 1989 року. Авторський колектив, до якого увійшли легендарні архітектори Жежеріни, утворився після конкурсу київських архітекторів.
19. Найдовшим транспортним маршрутом Києва є трамвай №12. Довжина маршруту приблизно 20 км. Ним можна дістатися з Пущі-Водиці до Контрактової площі. Найкоротшу відстань можна подолати фунікулером — всього лише 222 м.
Київський фунікулер
20. Найменший ліфт в Києві вміщує всього лише одну людину і має площу якихось пів квадратного метра. Подивитися на нього можна на вулиці Прорізній, в 11 будинку. Ліфт був побудований ще в 50-х роках минулого століття на замовлення старого чиновника, якому було дуже важко підніматися вгору по сходах.
Світлини використані з відкритих джерел
Вас також може зацікавити: Родзинки архітектури: ТОП-7 найкрасивіших будівель столиці