Фільм про полтавський двір на Половках переміг на міжнародному конкурсі
Українська режисерка Дар’я Пугачова здобула перемогу на міжнародному конкурсі із фільмом про двір на Половках і його мешканців. Саму стрічку й оголошення переможців показали на площі у центрі Лондона.
Короткометражний фільм «Мікрокосмос» української режисерки Дар’ї Пугачової став переможцем міжнародного конкурсу CIRCA. Стрічка була знята в одному з дворів на Половках в рамках грантової програми від Центрі сучасного мистецтва JUMP у Полтаві. Його героями стали місцеві мешканці.
Нагадаємо, Дар’я Пугачова родом з Рівного, зараз живе у Києві. У грудні минулого року вона запропонувала мешканцям будинків на провулку Космічному взяти участь у зйомках і розповісти про своє життя у Полтаві й безпосередньо цьому дворі.
Результат роботи Дар’я показала у JUMPі на початку лютого 2022-го. Окрім самої стрічки, в галереї організували виставку зі світлинами й цитатами героїв фільму.
Цієї осені місткиня подала свій фільм на участь у конкурсі CIRCA, який обрав цього року тему «Майбутній світ». Для цього, за регламентом, їй довелося скоротити відео до 2,5 хвилин. У жовтні вона стала однією з 30-ти фіналісток, яких відібрали серед 1000 учасників. Стрічку Дар’ї показали на екрані на площі Пікаділлі у Лондоні, Велика Британія.
13 жовтня організатори конкурсу оголосили переможців. Нагороду Piccadilly Lights Prize і 10 тисяч фунтів присудили Дар’ї Пугачовій за фільм «Мікрокосмос» — за результатами голосування. Перемогу української режисерки оголосив переможець попереднього року Джозеф Вілсон.
Напередодні адміністрація конкурсу записала розмову із Дар’єю, адже вона лишилася у Києві та не змогла бути присутньою на церемонії оголошення результатів. Один з членів журі, ірландський художник і куратор Джозеф О’Коннор повідомив про перемогу та висловив підтримку Україні.
Нижче надаємо переклад їхньої розмови з англійської:
Д. П.: Вітаю.
Д. О.: Вітаю, як ти?
Д. П.: Я в порядку (сміється). Рада вас бачити особисто.
Д. О.: Мені також. В мене відчуття, що я вас уже знаю через всі ці онлайн-відео та решту.
Д. П.: Так, так.
Д. О.: Як справи? Ви казали, що вчора був не найкращий день.
Д. П.: Так, це був дуже складний день, тому що в нас були масивні ракетні обстріли. Це було так, як на початку війни у Києві. Тож ми мусили перейти в укриття, у центрі Києва були вибухи. Це був дуже божевільний день.
Д. О.: Мені шкода, що ви проходите через це.
Д. П.: Дякую.
Д. О.: Ми дуже хотіли, аби ви прибули на церемонію. Вчора я підрахував усі голоси в публічному голосуванні, адже люди голосували онлайн за фільм, який їм найбільше сподобався. І я одразу захотів тобі подзвонити, щоби повідомити, що ти виграла у публічному голосуванні!
Д. П.: Ого, це дивовижно, правда! (сміється) О господи. Так. Я знаю, що багато українців голосували за мене. Я просто поширила інформацію про цей проект і люди з мого рідного міста також віддавали голоси, бо для них, ви розумієте, український митець в Лондоні, на Пікаділлі — це щось величезне, і бачити себе на цій площі… Тож вони голосували і за себе самих — не тільки за мене (сміється).
Д. О.: Це допомогає! Хороша стратегія.
Д. П.: Так, і я гадаю вони були дуже щасливі. Бо я знаю, що вони хотіли, аби я перемогла, і сильно підтримували.
Д. О.: Ти маєш якесь повідомлення, яке хотіла би передати усім на церемонії?
Д. П.: Так. Я дуже вдячна за таку оцінку моєї роботи і величезну підтримку людей, які голосували за мене і за всю Україну. І це дивовижно — відчувати, що ми так об’єднані зараз. Це перемога також України, розумієте? Тому що будь-яка перемога, яку ми отримуємо, це один крок до перемоги у війні. Навіть у культурі, знаєте… Я дуже вдячна, що ви підтримали мене і я реалізую новий проект на кошти з призу. Це все буде про Україну. Тож, дякую за вашу підтримку і те, що ви лишаєтеся з Україною.
Фільм «Мікрокосмос» Дар’ї Пугачової отримав 5000 голосів онлайн зі всього світу. Оголошення результатів також транслювали на екран на Пікаділлі.
Переглянути стрічку можна й зараз на сайті конкурсу. Раніше авторка вже повідмила, що кошти з нагороди витратить на виробництво нового фільму — про дітей, яким довелося залишити країну.
Дарина СИНИЦЬКА, «Полтавщина»