Gorozhanin.com.ua

З 1 жовтня частині жінок можуть заборонити виїзд закордон: подробиці

05 июля
03:22 2022

З 1 жовтня 2022 року в Україні має повноцінно запрацювати процедура взяття жінок на військовий облік. Тим, хто пройде цю процедуру, може бути заборонено покидати країну в період дії воєнного стану, якщо його подовжать.

Про це повідомляє редакція. 

Жінки, чиї спеціальності або професії споріднені з відповідними військово-обліковими спеціальностями, з 1 жовтня 2022 року мають братися на військовий облік військовозобов’язаних. Такі зміни регламентує Наказ Міністерства оборони України від 11 жовтня 2021 року.

На сьогодні оновлений перелік містить 14 спеціальностей та професій, серед яких: харчові технології, медицина, медсестринство та фармакологія, ветмедицина, облік і оподаткування, психологія, поліграфія, соціальна робота та соцзабезпечення та інше. Проте як саме визначатимуть, чи належить жінка до цього переліку – за дипломом про вищу освіту або за фактичною професією на поточний момент, наразі до кінця не зрозуміло.

Фахівці зазначають, що закон «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку» не передбачає розмежування за статтю. У випадку подовження воєнного стану, жінки-військовозобов’язані матимуть такі ж обмеження стосовно виїзду за кордон, як і військовозобов’язані чоловіки.

«Перелік підстав, що надають право перетину кордону, визначається відповідними Правилами, які водночас здебільшого є такими, що відсилають до ст. 23 ЗУ «Про мобілізацію», що визначає перелік підстав відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації. Так, до прикладу, виїжджати за кордон зможуть жінки та чоловіки військовозобов’язані, на утриманні яких є троє і більше дітей віком до 18 років, жінки та чоловіки, які самостійно виховують дитину віком до 18 років, опікуни, піклувальники, названі батьки та батьки-вихователі дітей до 18 років з інвалідністю тощо», – йдеться в повідомленні.

Поряд з цим, якщо є родина, в якій і чоловік, і жінка є військовозобов’язаними і разом виховують одного чи двох дітей без інвалідності до 18 років, вони обоє не зможуть виїхати за кордон та вивезти своїх дітей, скажімо, в разі ескалації. На відстрочку мав би право один із батьків, якби вони підпадали під зазначені вище категорії-винятки.

Наразі Україна має піврічний перехідний період для підготовки відповідних нормативно-правових документів щодо взяття жінок на військовий облік.

Нагадаємо, що в Україні все ще триває мобілізація населення через запроваджений воєнний стан і повномасштабну війну з росією. Оскільки багатьох турбує питання того, чи будуть забирати до армії жінок у Центрі протидії дезінформації РНБО спростували найпоширеніші фейки у цьому питанні. 

Взяття на облік жінок має початися з 1 жовтня 2022 року. Це означає, що жінка стає військовозобов’язаною та перебуває у запасі Збройних сил, Національної гвардії чи інших військових формувань. Але це лише жінки тих професій, які визначені в наказі Міноборони України від 11.10.2021 р. №313.

Взяття на облік – це не мобілізація. Всі жінки, які служать, роблять це добровільно та/або за контрактом.

Наразі мобілізація жінок є добровільною та виключно за місцем проживання. Жінок можуть мобілізувати лише за найдефіцитнішими військовими спеціальностями. Також військовозобов’язаних жінок можуть залучити до виконання робіт із забезпечення оборони держави. працівників готелів.

Відповідно до закону, військовозобов’язані жінки зобов’язані:

  • перебувати на військовому обліку за місцем проживання, а за кордоном перебувати за місцем консульського обліку у дипустановах України;
  • з’являтися на виклик до терцентру комплектування та соцпідтримки у терміни, зазначені в одержаних документах;
  • не міняти місце проживання без дозволу військового комісара, керівників Служби безпеки чи Служби зовнішньої розвідки після оголошення мобілізації у воєнний час;
  • проходити медогляд та лікування;
  • проходити підготовку на військову службу, виконувати військовий обов’язок, перебуваючи у запасі;
  • за тиждень прийти у терцентр для зняття з військового обліку, якщо необхідна зміна місця проживання, поїздка у відрядження, навчання, відпустка та лікування (на більше ніж три місяці за кордон);
  • у разі зміни сімейного стану, погіршення стану здоров’я, адреси місця проживання (знаходження), отримання освіти, місця роботи чи посади — потрібно повідомити за сім днів органи, в яких перебувають на обліку;
  • у разі втрати військово-облікового документа — негайно повідомляти терцентри комплектування чи органи СБУ.

Раніше в Міноборони заявили, що мобілізація триватиме стільки, скільки необхідно, щоб доукомлектувати всі підрозділи, що ведуть оборону держави від окупантів.

Заступниця міністра оборони Ганна Маляр заявила, щ починаючи з 24 лютого в Україні не мобілізували примусово жодної жінки.

Зараз в ЗСУ немає потреби у примусовій мобілізації жінок.

Жодних обмежень, пов’язаних із мобілізацією, для перетину кордону щодо жінок немає. Зараз такі обмеження не плануються.

Статьи по теме

Последние новости

Металевий уламок застряг у черепі: у Києві зробили складну операцію 48-річному військовому

Читать всю статью

Мы в соцсетях

Наши партнёры

UA.TODAY - Украина Сегодня UA.TODAY

Наша цель – ваш комфорт: EA-LOGISTIC – гарантия эффективных международных грузоперевозок.