Одеські митники знайшли старовиний єврейський молитовник, який хотилі вивезти за кордон,- ФОТО
Одеські митники виявили молитовник 1902 року видання. Раритет намагався вивезти з України до Молдови наш співвітчизник.
Повідомили в Одеській митиниці.
Для перетину митного кордону він обрав пункт пропуску «Маяки-Удобне-Паланка». При усному опитуванні громадянин заявив про відсутність у нього товарів, що підлягають обов’язковому декларуванню, або таких, які заборонені чи обмежені при переміщенні через митний кордон України.
У ході проведення спільного контролю посадовими особами митного поста «Білгород-Дністровський» разом з молдовськими митниками було виявлено старовинну книгу — єврейський молитовник MACHSOR зі святковими молитвами.
Стародрук було видано у 1902 році в Лемберзі. Так називався за часів Австро-Угорської імперії (1772-1918), а згодом й під час фашистської окупації (1941 – 1944) сучасний Львів.
Молитовник побачив світ у знаменитій єврейській друкарні Балабанів. Ще у 1830 році Леобель Балабан заснував у Львові друкарню та видавничий дім. За заповітом засновника його нащадки видавали виключно Тори та молитовники.
В овіяному легендами Львові на початку вулиці Мецинського під №3 до наших часів збереглася триповерхова кам’яниця. Її першою власницею була Пессель Балабан, книговидавиця та власниця друкарні, невістка засновника. Видавничою справою вона зайнялася після смерті чоловіка.
Про видавця молитовника, виявленого одеськими митниками, Давіда Балабана інформації збереглося мало. Достеменно відомо, що він теж мешкав у фамільному будинку на вулиці Мецинській, 3. Правда тоді вона носила ім’я польського політика та публіциста Гуго Коллонтая. Цікаво, що на момент придбання Пессель Балабан триповерхового будинку вулиця називалася Бригідською, бо прямувала до колишнього старовинного римо-католицького монастиря жіночого ордена Святої Бригіди. Правда, на той час в ньому вже облаштували відому львівську в’язницю «Бригідки».
Давід Балабан спочатку був завідувачем друкарні, а згодом її власником. Одні краєзнавці стверджують, що він був родичем Пессель Балабан, інші — її чоловіком. У будь-якому разі молитовники, видані друкарнею Балабанів, розійшлися по всьому світу.
Є велика ймовірність того, що MACHSOR, вилучений митниками за протоколом про порушення митних правил, після відповідної експертизи та за рішенням суду згодом стане музейним експонатом.