Відбудова України буде завданням цілого покоління
Європейська комісія розробила стратегічний план післявоєнного відновлення України під назвою «Відбудувати Україну» на сотні мільярдів євро. Та експерти застерігають від завищених очікувань, адже відбудова — завдання цілого покоління.
Про це повідомив виданню Welt єврокомісар з економіки Паоло Джентілоні
«Реконструкція має бути добре скоординована між країнами-членами ЄС. Тому Європейська комісія та український уряд повинні спільно керувати зусиллями країн ЄС. Відбудова України відбуватиметься паралельно з її вступом до ЄС», — зазначив Джентілоні.
Питання того, як буде фінансуватися реконструкція, ще не вирішене. Це може бути розглянуто на саміті ЄС.
«Ми представимо державам-членам юридичну конструкцію реконструкції та внесемо пропозиції щодо пріоритетності та координації робіт. Відбудова України буде завданням покоління.
Разом з урядом у Києві ми зробили початкову оцінку того, наскільки масштабною може бути реконструкція і скільки вона коштуватиме. Але через коліно нічого не ламаємо. Пройде деякий час, перш ніж стане зрозуміло, що це за суми, але це важливий сигнал, що ми вже починаємо ці міркування», — пояснив Джентілоні.
Прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що Європейська комісія затвердила План відбудови України, що вже зараз пропонується надати Україні 9 млрд євро макрофінансової допомоги. Але головне – це офіційно оформлений меседж, що ЄС стане ключовим гравцем у майбутній відбудові України.
«Європейський Союз буде спиратися на план, який розробляє наша Нацрада з питань повоєнного відновлення. Україна буде «власницею» процесу, але для максимальної прозорості та ефективності будуть залучені європейські партнери», — зазначив Денис Шмигаль.
Ключові позиції плану:
- відбудова всієї інфраструктури за найновішими стандартами та європейською політикою;
- модернізація української держави та інституцій;
- максимальна інтеграції України з ЄС в усіх сферах і напрямках;
- економічна трансформація, зокрема нові можливості для українського бізнесу.
«Відновлення України зараз має стати таким же історичним прикладом для нашого часу і майбутнього, яким свого часу стало відновлення європейських країн після Другої світової війни», — заявив Зеленський.
А зараз найважливішим завданням є підтримка України в її поточних видатках.
«Ми повинні не допустити банкрутства України. Таким чином, ЄС уже перерахував 600 мільйонів євро українському уряду, а ще 600 мільйонів – цього тижня. За оцінками Міжнародного валютного фонду, Україні не вистачає 5 мільярдів євро на місяць для покриття поточних державних витрат», — зазначив єврокомісар.