Gorozhanin.com.ua

Залишки розбитої меморіальної дошки Паскевичу демонтують та передадуть до Краєзнавчого музею

06 июля
18:26 2022

Влада Полтави надасть доручення комунальникам демонтувати залишки меморіальної дошки Івану Паскевичу, яку потім передадуть на зберігання в музей

7 липня на виконкомі Полтавської міськради планують розглянути питання про демонтаж меморіальної дошки російському генералу Івану Паскевичу, встановленої в центрі Полтави. Дошка знаходиться на стіні будинку міського РАЦСу на вул. Соборності, 8. У додатку до рішення вказано, що демонтувати дошку потрібно з метою відродження української національної свідомості.

Зняти зі стіни портрет російського генерала мають робітники КП «ЖЕО № 2». Меморіальну дошку Івану Паскевичу планують передати на зберігання до Полтавського краєзнавчого музею імені В.Г.Кричевського. Точніше — не цілу дошку, а її залишки, оскільки від неї відбили шматок.

Нагадаємо, цю дошку встановили на перехресті вулиць Соборності, 8, та Спаської, у 2012 році — з нагоди відзначення 230-річчя з дня народження полтавця Івана Паскевича, в рамках загальнодержавних і обласних заходів. Під час урочистого відкриття активісти ВО «Свобода» вийшли з плакатами, на яких Паскевича було названо царським катом і вбивцею.

За рік дошку облили фарбою, а пізніше відбили від неї шматок. Також на стіні під нею невідомі малювали слово «кат». Відновлювати мармурову дошку не стали, але й не прибрали її. Вона і досі висить на місці у тому ж стані.

Таке неоднозначне ставлення до особистості Паскевича продиктоване його суперечливою діяльністю.

Довідково. Іван Федорович Паскевич народився 8 травня 1782 у Полтаві. Походив з козацько-старшинського роду на Полтавщині, що вів свій початок від XVII століття. Закінчив Пажеський корпус. Протягом 50 років, починаючи з 1805-го, брав участь у всіх воєнних кампаніях російської армії: російсько-французькій війні 1812 року, війнах на Кавказі 1826-1828 і 1828-1829 років, Кримській (Східній) війні 1853-1856 років. Мав велику довіру Миколи І. У 1827 році отримав графський титул з приєднанням «Єриванський», а в 1831-му — ще й титул найсвітлішого князя Варшавського, Графа Паскевича Єриванського. У 47-річному віці четвертим і останнім з українців одержав найвищий в Російській імперії чин генерала-фельдмаршала. Користувався особливою довірою і прихильністю Миколи І. Призначений в 1831 p. головнокомандуючим армією, що діяла проти повсталих поляків. На прохання австрійського імператора здійснив інтервенцію проти революційної Угорщини. У 1840 році йому надали великий маєток Демблінське, в Люблінській губернії. Помер 20 січня 1856 року у Варшаві.

Микола ЛИСОГОР, «Полтавщина»


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/acoareis/public_html/wp-content/themes/legatus-theme/includes/single/post-tags.php on line 5
Share

Статьи по теме

Последние новости

У Дарницькому районі Києва триває облаштування сучасного футбольного майданчика, – ФОТО

Читать всю статью

Мы в соцсетях

Наши партнёры

UA.TODAY - Украина Сегодня UA.TODAY