Gorozhanin.com.ua

У Полтаві нелегальну меморіальну дошку Вірі Жук планують замінити на легальну, але за 100 тис. грн

26 ноября
08:20 2021

Проект меморіальної дошки Вірі Жук за 100 тис. грн виграв «Бюджет участі» — попередню зняли з будівлі архіву, бо її встановили без погоджень

У 2012 році на будівлі Полтавського обласного архіву встановили меморіальну дошку полтавській краєзнавиці Вірі Жук. За 5 років табличку зняли, а ще за 4 — проект встановлення меморіальної дошки тій же людині виграв міський конкурс «Бюджет участі». Що не так з дошками, і куди та чому ділася попередня — у матеріалі «Полтавщини».

Хто така Віра Жук

Віра Жук Віра Жук

За даними сайту історика Бориса Тристанова «Історія Полтави», Віра Никанорівна Жук народилася 12 квітня 1928 року в селі Кривуші (тепер частина Кременчука). Вона походила з дворянської родини, пережила німецьку окупацію 1941–1943 років. Після звільнення села від окупації працювала у місцевому колгоспі.

У 1955 році закінчила історичний факультет Київського державного університету ім. Т. Г. Шевченка, після чого працювала у Держархіві Полтавської області на посадах наукової співробітниці, начальниці відділу використання та публікації документів. У 1960-х брала активну участь у підготовці тому «Історія міст і сіл УРСР. Полтавська область».

У 1978-1986 роках працювала у Полтавському педагогічному інституті ім. В.Г. Короленка на посадах асистентки, викладачки, старшої викладачки, доцентки кафедри історії СРСР та УРСР. У травні 1977-го захистила кандидатську дисертацію на тему «Громадськість України в російсько-болгарських відносинах у 60-70-і роки XIX ст.». Після виходу на пенсію у 1986 році упродовж кількох років продовжувала працювати в педінституті на посаді доцентки.

Загалом вона долучилася до написання 15 колективних наукових історичних видань, 13 випусків серії брошур «Наш рідний край», була авторкою понад 150 статей у книгах, брошурах, наукових журналах, понад 420 статей та довідок в енциклопедіях. Була учасницею понад 20 міжнародних, республіканських, обласних тематичних та краєзнавчих наукових конференцій.

Основними науковими зацікавленнями Віри Жук були економічні та культурні зв’язки України і Болгарії, історичне краєзнавство, зокрема історія храмів Полтавщини (була авторкою та співавторкою, упор. видань про Полтавський Хрестовоздвиженський монастир, Козельщинський Різдва Богородиці монастир, статей на релігійно-духовну тематику). В останні роки багато уваги приділяла дослідженню процесу формування українського народу, особливо в часи до Київської Русі.

Померла 3-го листопада 2008 року, у Полтаві.

Меморіальну дошку Вірі Жук за 5 років не легалізували

У квітні 2012 року на фасаді будинку Державного архіву Полтавської області відкрили меморіальну дошку Вірі Жук.

Квітень 2012 року. Відкриття меморіальної дошки на фасаді будівлі архіву на вул. Пушкіна, 18/24

Але у 2017 році її зняли і назад не повернули. На місці, де вона була розміщена, зараз вивіска самого державного архіву.

Як пояснили у державному архіві у відповідь на інформаційний запит, зняли табличку під час поточного ремонту фасаду будівлі. А встановлювати назад не стали, бо дозвільних документів на це немає.

Відповідь на інформаційний запит щодо демонтажу меморіальної дошки

За даними держархіву, встановлення дошки було власною ініціативою рідної сестри Віри Жук Ольги. Вона звернулася до тодішнього керівництва облради, а те попросило архів тимчасово повісити дошку на будівлю на вул. Пушкіна, 18/24.

Втім після цього і до сьогодні ніяких дозвільних документів на неї так і не оформили. Оскільки будівля архіву є пам’яткою архітектури місцевого значення, встановлення дошки має бути погоджене з кількома інстанціями, а сама вона має відповідати архітектурному стилю будівлі.

З 2019 року будівлю архіву перереєстровують як пам’ятку архітектури. Вона була зведена у стилі модерн у 1901 році як земська бібліотека та громадський книжковий склад. Під час Другої світової війни у 1943 році будинок був зруйнований. Його відбудували 1954 році, але розібрали портик з боку вул. Гоголя та змінили форму купола.

Первісний вигляд будівлі на вул. Пушкіна, 18/24

Поки триває реєстрація і не оформлюються необхідні документи, меморіальну дошку Вірі Жук зберігають у господарському приміщенні архіву, але фактично вона нікому не належить, бо не передавалася на баланс. Узаконювати її державний архів повноважень не має. Цим повинна зайнятися ОДА або облрада.

Нову дошку мають встановити за всіма правилами

Влітку 2021 року учениця Віри Жук Ірина Петренко зареєструвала проект на конкурс із партиципаторного бюджетування міста. За 100 тис. грн вона пропонує встановити нову меморіальну дошку вченої на тій самій будівлі. На думку Ірини Петренко, це допоможе сформувати історичну самосвідомість полтавців через увічнення пам’яті Віри Жук, популяризувати її наукові здобутки та сформувати почуття гордості за представницю вітчизняної історії.

Ініціативу Ірини Петренко підтримали 533 людини і проект став переможним. Тож у 2022 році профільне управління, разом з автором, має підготувати проект, виготовити нову дошку і встановити її на будівлі. Що буде при цьому зі старою дошкою, незрозуміло. Адже вона і досі нікому не належить.

Економічно вигідніше було би для початку спробувати легалізувати уже виготовлену меморіальну дошку. Та навряд чи чим буде займатися міська влада, бо встановлення у 2012 році відбувалося через обласну.

Дарина СИНИЦЬКА, «Полтавщина»


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/acoareis/public_html/wp-content/themes/legatus-theme/includes/single/post-tags.php on line 5
Share

Статьи по теме

Последние новости

Спецкомбінат ритуальних послуг попросив 1,3 млн грн на заміну покрівлі та встановлення твердопаливного котла

Читать всю статью

Мы в соцсетях

Наши партнёры

UA.TODAY - Украина Сегодня UA.TODAY

Наша цель – ваш комфорт: EA-LOGISTIC – гарантия эффективных международных грузоперевозок.