Каналізація 109-го мікрорайону зливається у Тарапуньку (фото без запаху)
Проблеми 109-го мікрорайону Полтави не закінчуються відсутністю опалення — каналізаційні стоки від 5000 мешканців знову зливаються прямо у Тарапуньку
Поки мешканці 109-го мікрорайону проводять праведні мітинги з вимогою увімкнути опалення, а краєзнавці намагаються зрозуміти, де знаходиться 108-й та 110-й мікрорайони, звернемо увагу читачів на ще одну місцеву проблему, яка останнім часом загострилася.
Річка Тарапунька, колись відносно повноводна права притока Ворскли, перетворилася на потік фекалій. Мешканці Подолу та Рогізної можуть не повірити — у їх районах потічок смердить не більше звичайного. Щоб відчути весь масштаб проблеми, потрібно завітати до приватного сектору на Павленках — на перехрестя п’яти провулків (Метеорологічного, Глінки, Новозіньківського та Заячого) та однієї вулиці (Тесленка). Саме поблизу нього Тарапунька смердючим потоком виринає з труб, проводячи швидкий тест на ковід для перехожих.
Далі видно роботу Павленківських очисних споруд: складної системи з куп побутового сміття у захаращеному річищі, яка сповільнює потік та збирає каловий осад. Як результат — вже за півкілометра, на території гравіметричної обсерваторії сморід від Тарапуньки стає мінімальним — не сильнішим, ніж зі звичайної полтавської ливнівки.
Засмічене русло річки Тарапуньки між провулками Глінки та Метеорологічним, у якому збирається каловий осад
Вже не маючи сильного запаху, наступні чотири кілометри фекальний потік несе весь букет інфекційних хвороб до Ворскли та центрального пляжу міста.
За словами місцевих мешканців, подібна ситуація спостерігається вже кілька тижнів. До цього до Тарапуньки не зливали такі об’єми каналізаційних стоків вже три роки.
Чому фекалії зі 109-го потрапляють у Тарапуньку?
Каналізаційні стоки від багатоповерхівок з вулиць Зіньківської, Дослідної, Вільямса, Квітучої, Ракова та провулку Заячого мають йти на Затуринські очисні споруди.
Проблема ділянка колектора з каналізаційними стоками 109-го мікрорайону
Деталізація проблемної ділянки
Перші два кілометри від ринку «Балковий» вздовж Тарапуньки стоки йдуть самопливним колектором. Його побудували у 70-х роках з залученням безкоштовної робочої сили курсантів Інституту зв’язку. А побудувавши — жодного разу капітально не ремонтували.
Звідси і проблема. Місцями цей колектор сильно зруйнований. Наприклад, між будинками на вул. Новозіньківській, 42 та пров. Заячим, 16 (переглянути на карті) розташований оглядовий колодязь колектора. Його кільце буквально стоїть на двох майже роз’єднаних трубах, стоки у яких видно неозброєним оком.
Зруйнований оглядовий колодязь колектора між будинками на вул. Новозіньківській, 42 та пров. Заячим, 16
Через подібну легкодоступність, колектор постійно забивається землею, сміттям та тілами тварин. А коли труба колектора остаточно засмічується, потік з неї потрапляє у річку, паралельно якій він проходить. Власне, саме це відбувається прямо зараз.
Найбільш проблемною є ділянка колектора як раз на перетині вищезгаданих п’яти провулків та однієї вулиці. Ймовірно, саме тут через засміченість колектора та його руйнацію, стоки потрапляють у Тарапуньку.
Труба з кабелем «Укртелекому» — під нею пузириться потік фекалій
Ще однією важливою проблемою є руйнація труби, у яку закута й сама річка. Через це, наприклад, обсипається ґрунт вздовж неукріпленої дороги між пров. Глінки та вул. Тесленка. На фото добре видно трубу з кабелями «Укртелекому», яку зараз ніщо не захищає.
Що з цим робити?
Колектор потрібно як мінімум прочистити. Але це рішення буде тимчасовим, і не тільки тому, що його чистили вже багато разів.
За наступні сім років на території ПТМЗ зведуть десяток нових багатоповерхівок ще на кілька тисяч мешканців. Якщо новий мікрорайон під’єднають до колектора, який проходить сусіднім провулком Новозіньківським, то стоки у ньому буквально подвояться. Відповідно, сморід стане ще міцнішим.
Тому «Полтававодоканалу» варто відшукати кошти на ремонт колектора вздовж річки Тарапуньки, перед тим, як надавати забудовнику технічні умови. А управлінню ЖКГ варто задуматися про розчистку малих річок міста, а також про облік та ремонт труб, якими вони протікають.
Якщо нічого не робити, то на Водохреще полтавців виринатимуть з ополонки на центральному пляжі з неприємним присмаком на губах, а влітку втомляться читати новини про антирекорди, які встановлюватиме кишкова паличка.
для «Полтавщини»