Gorozhanin.com.ua

До Дня Соборності у Полтаві провели просвітницьке зібрання «В єднанні сила і міць держави»

24 января
00:24 2022

У Полтавській обласній універсальній науковій бібліотеці імені Івана Котляревського з нагоди державного свята — Дня соборності й 103-ої річниці Акту Злуки між УНР і ЗУНР провели просвітницьке зібрання «В єднанні сила і міць держави».

У межах заходу продемонстрували короткометражний документальний фільм «Поборники незалежності. Симон Петлюра», також документальні історичні відеоматеріали Інституту нацпам’яті та представили виставку книг «Об’єднана і неподільна навіки», присвячених Українській революції 1917-21 рр. з фондів Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Івана Котляревського. Просвітницьке зібрання відвідали студенти Полтавського базового медичного фахового коледжу, учні Полтавського міського багатопрофільного ліцею № 1 ім. І. П. Котляревського.

22 січня 1919 року на Софійській площі в Києві Директорія Української Народної Республіки урочисто проголосила Акт возз’єднання Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки в єдину соборну Українську державу. Як наголосила ведуча заходу Ніна Климко, завідувачка відділу обслуговування користувачів бібліотеки, «Акт Злуки між УНР і ЗУНР увінчав столітні прагнення українців, розділених і поневолених Російською та Австро-Угорською імперіями, жити в єдиній незалежній державі».

Ніна Климко Ніна Климко

Олег Пустовгар

Спікер заходу — регіональний представник Українського інституту національної пам’яті (УІНП) в Полтавській області Олег Пустовгар привітав присутніх зі «святом двох 22 січня», наголосивши, що «22 січня ми згадуємо дві рівнозначні за значущістю події в історії України. 22 січня 1918 року вперше у XX столітті українська незалежність була проголошена IV Універсалом Української Центральної Ради, а вже за рік (22 січня 1919 року) відбулася не менш значуща подія». Пустовгар зауважив, що ця знакова подія заперечує тези ворожої російської путінської пропаганди про те, що єдність України — результат політики Леніна чи Сталіна. «Національна єдність — обов’язкова передумова успішного спротиву зовнішній агресії. В ході сучасної російсько-української війни українські військові, так само, як і їхні попередники понад 100 років тому, відстоюють незалежність і соборність», — говорилося на зібранні. Ідея соборності стала однієї із провідних мотивів діяльності громадівського руху, саме активний його діяч Павло Чубинський є автором національного гімну, де з’явилися такі слова: «Станем, браття, в бій кривавий від Сяну до Дону, В ріднім краю панувати не дамо нікому». Створена у 1891 році в Полтаві таємна студентська організація «Братство тарасівців» проголошувала у програмі: «Самостійна суверенна Україна: соборна й неподільна, від Сяну по Кубань, від Карпат до Кавказ». Пізніше гасло «Одна, єдина, нероздільна, вільна, самостійна Україна від Карпатів аж по Кавказ» використав Микола Міхновський у брошурі «Самостійна Україна». Гасло «від Сяну по Кавказ» увійшло до слів Маршу українських націоналістів (гімну ОУН). 24 серпня 2018 року адаптований до сучасних українських умов варіант пісні став Маршем Збройних Сил України: «Веде нас в бій Героїв наших слава. Для нас закон — найвищий то наказ! Соборна українська є держава — одна на вік, від Сяну по Кавказ!»

Викладач історії України Янко А. Л. разом із студентами Полтавського медичного коледжу Викладач історії України Янко А. Л. разом із студентами Полтавського медичного коледжу

Йшлося й про учасників і організаторів подій Акту Злуки — діячів Директорії УНР з Полтавщини уродженця Полтави Симона Петлюру та уродженця Гадяча Андрія Макаренка. Поділився спікер зібрання Олег Пустовгар й цікавою інформацією й про автора спогадів про Акт Злуки Віктора Андрієвського — комісара освіти УНР на Полтавщині, громадсько-політичного діяча, публіциста, педагога.

За матеріалами офіційної Facebook-сторінки Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Івана Котляревського

Світлини: бібліотекарка Юлія Горюн.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/acoareis/public_html/wp-content/themes/legatus-theme/includes/single/post-tags.php on line 5
Share

Статьи по теме

Последние новости

Зверства под Киевом подтверждают правильность исключения РФ из Совета Европы – генсек — новости Украины, Политика

Читать всю статью

Мы в соцсетях

Наши партнёры

UA.TODAY - Украина Сегодня UA.TODAY