У зоні відпочинку у Харкові виявили небезпечних паразитів: що робити
У Харкові зони відпочинку перевіряють на наявність кліщів.
З настанням тепла у Харкові розпочали обстеження парків і скверів на наявність кліщів. Ці дрібні паразити становлять небезпеку для людей і домашніх тварин, тож фахівці готуються до профілактичної обробки територій.
Перевірки вже пройшли в саду Шевченка, сквері Дзеркального струменя, на Стрілці та у Григірівському борі, розповіли у КП «Харківзеленбуд».
Поки що кліщі виявлені лише у Григірівському бору. Обстеження інших територій триває.
Небезпека кліщів
Зазвичай активний сезон кліщів припадає на квітень-жовтень, особливо в теплі та вологі дні. Їх можна підхопити у лісах, парках, високій траві, чагарниках, навіть на власному городі або присадібній ділянці. Ці невеликі павукоподібні можуть становити серйозну загрозу здоров’ю людини, адже є переносниками небезпечних захворювань.
Кліщі можуть переносити:
- Хворобу Лайма (бореліоз) — найпоширеніше кліщове захворювання в Україні, що уражає суглоби, нервову систему, серце.
- Кліщовий енцефаліт — вірусна інфекція, яка вражає головний мозок (в Україні зустрічається рідше, але можливі поодинокі випадки).
- Ерліхіоз, анаплазмоз та інші інфекції, небезпечні для імунної системи.
Що робити, якщо вкусив кліщ?

Перша порада: не панікуйте. Чим швидше вдасться витягнути кліща — тим менше шансів зараження. Найкраще — звернутись до лікаря. Якщо такої змоги немає, за допомогою пінцета або спеціального гачка захопіть кліща якомога ближче до шкіри і витягайте повільно, без прокручування. Не тисніть на тіло кліща!
Дезінфікуйте місце укусу — спиртом, перекисом водню або йодом. Кліща треба помістити у ємність — баночку (можна з вологою серветкою) і здати в лабораторію для дослідження.
Спостерігайте за станом здоров’я. Якщо протягом 1–30 днів з’явилися почервоніння (особливо у вигляді кільця), температура, головний біль, біль у м’язах чи суглобах — негайно зверніться до лікаря.
Як уберегтись від укусу
- Одягайте світлий одяг, який закриває шкіру (штани всередину шкарпеток).
- Використовуйте репеленти проти кліщів (на одяг і шкіру).
- Після прогулянок ретельно оглядайте тіло — особливо шию, пахви, пах, вуха, волосисту частину голови.
- Не забувайте перевіряти дітей і домашніх тварин.
Нагадаємо, на Харківщині зафіксували два випадки сказу: як запобігти хворобі